Yer Bilimleri

Antarktika’da Yapılan Çalışma Atmosferdeki Bin Yıllık CO2 Geçmişini Ortaya Çıkardı

antarctica

ABD kuruluşuna ait küçük bir ekip, İsviçre ve Kore’nin atmosferik karbondioksit seviyeleri arasındaki bağlantıyı buldu.

isviçre ve kore, batı Antarktika buz levha bölmesinden buz çekirdeğini inceleyerek son bin yıl içinde atmosferdeki karbondioksit seviyesi, toprak karbon deposu(rezervi) ve iklim arasındaki bağlantıları buldu.

Nature Geoscience’da yayınlananların içinde, ekip buldukları CO2 düzeylerini açıkladı ve gözlenen seviye değişikliklerin çoğu karasal kaynakların nedeniyle muhtemel olduğunu düşünüyorlar.

Son bin yılın üzerinde atmosferik karbon düzeyleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmacılar buz çekirdeği örnekleri analiz ediyor. araştırmacılar hem atmosferik karbon düzeyleri hakkında daha fazla bilgi için hem de CO2 konsantrasyonu ve onların izotopik değerlerini arıyor. Bu sayede araştırmacılar  asırlık düzeylerde CO2 değerlerinin yükselişi ve düşüşünü ayrıntılı bir  şekilde 760-1850’ye kadar gözlemledi.

vostok.co2

Elde edilen veri gösterdi ki; iki ana “olay” Bu dönemde, ilk on dokuzuncu yüzyılın başlangıcına onikinci yüzyılın başından beri çalışan yavaş bir düşüş olduğunu gösterdi diğer asırlık düzeyleri bilinmeyen ama spekülatif nedenlerden.atfedilebilecek inişler ve çıkışlar oldu.

Araştırmacılar ayrıca çoğu düzey değişikliklerinin karasal lavabolar ve kaynakları nedeniyle çıktığına inanıyor; okyanuslardaki aktivitelerden değil.

Onlar, Doğu Avrupa’da toprak erozyonu gibi doğa olaylarında insan aktivitelerini suçlamasına rağmen, Kaplan inişli çıkışlı değerlerinin bir kısmını geri artış veya düşüş nedeninin ısı farklılıkları ve turba mevduatları gibi doğal nedenlerden kaynaklandığını düşünmektedir.

Ayrıca CO2 değerlerinde yaşanan keskin düşüş (900 civarında) şüphesiz Avrupa hastalıklarından sonra Mesoamerican kültürlerin nüfusunun  düşmesi nedeniyle ortaya çıktığını işaret ediyor.

Aynı şekilde 1080,975 yıllarındaki karbon seviyelerindeki artış kesinlikle hem Avrupa hem de Asya olaylarına bağlanabilir. O da Asya’da yaygın hava akımı ile aynı tarihte oldu Kara veba başlangıcından kısa bir süre sonra.

Buz çekirdekleri gibi yapılan çalışmalar sadece geçmişteki olayları açığa çıkarmada yardımcı, ama gelecekteki olayların da bilinmesini sağlayacağı önermesine varılıyor.

Karasal karbon rezervuarlarının iklim değişimleri yakından bağlantılı olduğu düşünülüyordu, ancak karbon-iklim geri bildirimlerinin büyüklüğü sınırlamak için hem modern hem de bin yıllık bir zaman ölçeği hazırlamak zor olmuştur.

Rekonstrüksiyonu atmosferik CO2 konsantrasyonu son bin yıl göstermiştir dalgalanmaları çok üzerinde asırlık zaman ölçekleri on yıla özgü ama bu dalgalanmalar nedenleri pek açık değildir.

 Karasal organik karbon depoları değişiklikleri en iyi 1850 CE 755 kaynaklanan CO2 konsantrasyonu CO2 δ13C ve gözlenen çok on yıllık varyasyonları açıklayan göstermek için dekonvolüsyon bir yaklaşım kullanıyoruz.

İşte biz Batı Antarktika buz levhalarını bölerek buz çekirdeklerini inceledikten sonra 1000 yıllık yüksek çözünürlüklü CO2 izotoplarının raporlarına ulaştık. uzun vadeli, önemli karbon emisyonu ve  sanayi öncesi antropojenik arazi kullanımı değişiklikleri  bu zaman aralığındaki geldiyse, emisyon CÜ tükenmiş. Turba gibi doğal bir karasal havuzu tarafından oluşması gerekir. On yılın üzerindeki  zaman ölçekleri karbon döngüsü değişiklikler yeniden oluşturulan bölgesel iklim değişiklikleri ile iznelimi farklı gözüküyor. İklim değişkenliği bu zaman ölçekleri üzerinde toprak karbon depolama dalgalanmaların önemli bir kontrol olabileceği sonucuna varıldı.

Çeviri ve düzenleme: Mehmet Ş. – Doğa D.

greenland_drilling

Kaynakça:

http://phys.org/news

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı