AstronomiFizik

ASTRONOMLAR NEREDEYSE IŞIK HIZINDA HAREKET EDEN BİR NESNE KEŞFETTİLER

Özet: Muhtemelen fizikte karşılaşılan en ilginç terimlerden birisi “Aman Tanrım Parçacığı”dır. Bu parçacığı çok ilginç yapan şey ışık hızına çok yakın bir hızda hareket etmesidir.
********************************************************
Yazının Tamamı

Muhtemelen fizikte karşılaşılan en ilginç terimlerden birisi ‘Aman Tanrım Parçacığı’dır. Şimdi aklınıza 2012’de keşfedilen Higgs Bozonu gelmiştir. Medyada o zamanlar Higgs Bozonuna ‘tanrı parçacığı’ denildiği için bu çok şaşırtıcı olmayabilir. Ancak bu iki parçacık birbirlerinden oldukça farklıdır.

Peki Aman Tanrım Parçacığı nedir? Basit küçük bir protondur. Peki ismi neden böyle? Bu proton saatte 90 km hızla hareket eden bir beyzbol topunun kütle-enerjisine sahip. Bu tip parçacıklar kozmik ışın olarak bilinirler. Bunlar genelde sadece protonlardır ancak bazen bir Helyum atomu veya hatta bir elektron olabilirler. Onları çok ilginç yapan şey ışık hızına çok yakın bir hızda hareket etmeleridir ve bu parçacık şimdiye kadar bulunan en hızlı parçacıktır.

1991’de keşfedilen bu yüksek enerjili parçacığın, büyük ihtimalle dünyaya gelmeden önce Centaurus (Erboğa) A galaksisindeki büyük kütleli bir kara delikten geldiğini belirtmiştik. Şimdi de ışık hızına çok yakın bir hızda hareket ettiğini söylüyoruz.
Peki ne kadar yakın? Bu protonun 50 joule civarı enerjisi var. Bu 50 Wattlık bir ampulü yakmaya yetecek miktarda bir enerji. Bu çok yüksek bir miktar gibi görünmeyebilir ancak tek bir proton 1.67e-27 kg (ya da önünde 26 sıfır ile 0.167) ağırlığında olduğu için olağanüstü bir hızı olması lazım.
Bu hız da ışık hızının %99.9999999999999999999995’i olarak hesaplanmıştır. Yani bu saniyede ışık hızından sadece 1.5 katrilyon metre daha az olduğu anlamına geliyor. Bu parçacık bir beyzbol topunun kütle-enerjisine sahip olmasına rağmen, endişelenecek bir şey yok tabi ama, yolda yürürken bunlardan biri kafanıza çarpsaydı bayılmazdınız.

Umarım artık neden Aman Tanrım Parçacığı denildiğini anlamışsınızdır. Bu parçacığı keşfeden bilim insanları tek bir protonun böylesine hızlı hareket ettiğini gördüklerinde muhtemelen Aman Tanrım diyerek çığlık atmışlardır.


Kaynak Metin:

http://www.physics-astronomy.com/2017/07/astronomers-discovered-object-traveling.html#.WX70JYSLTIU

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu