Teknoloji

Beden Dilini Okuyan Bilgisayar !

Özet: Carneige Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü , Prof. Yaser Sheikh önderliğinde, Panoptic Studio ve Ulusal Bilim Vakfının Yardımlarıyla Birden fazla kişide El ve beden pozlarını gerçek zamanlı tespit edip göstermeyi başaran bir yöntem geliştirdi.

*************************************

Yazının Tamamı

Birden Fazla Kişide El Pozlarını Gözlemleyebilen Gerçek Zamanlı Dedektör

Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü araştırmacıları, bir bilgisayara, gerçek zamanlı olarak  birden fazla kişinin vücut hareketlerini ve pozlarını anlamalarını sağladı – ilk kez her bir kişinin parmaklarının pozlaması da dahil- .

Bu yeni yöntem, 500 katlı video kameralar ile gömülü iki katlı bir kubbe olan Panoptic Studio’nun yardımıyla geliştirildi.

Bu tesisteki deneylerden elde edilen bilgiler, artık bir grup insanın vücut, el pozlarını ve hareketlerini sadece bir kamera ve dizüstü bilgisayar kullanarak tespit etmeyi mümkün kılıyor.

Robotik profesörü Yaser Sheikh, 2 boyutlu insan biçimini ve hareketini izlemek için kullanılan bu yöntemlerin insanların ve makinelerin etkileşime girmesi için yeni yollar açtığını ve çevredeki dünyayı daha iyi anlamak için makinelerin insanlar tarafından kullanılması gerektiğini söyledi. Örneğin, el pozlarını tanıyabilme özelliği, insanların bilgisayarlarla, yalnızca bir şeyleri işaret ederek iletişim kurması gibi yeni ve daha doğal yollarla etkileşime girmesini mümkün kılacaktır.

Bireyler arasındaki sözsüz iletişimin farklarını saptamak, robotların sosyal alanlarda hizmet etmesini sağlayarak, robotların çevrelerindeki insanların yaptıklarını, hangi ruh hallerini içerdiklerini algılamasına izin verecek. Sürücüsüz bir otomobil, bu yöntem ile bir yayanın beden dilini izleyerek sokağa adım atmak üzere olduğuna dair erken bir uyarı alabilir. Makinelerin insan davranışlarını anlamalarını sağlamak, otizm, disleksi ve depresyon gibi durumların davranışsal tanı ve rehabilitasyonunda yeni yaklaşımlara da yol açabilir.

Profesör Sheikh “Sesimizle yaptığımız gibi vücudumuzun hareketi ile hemen hemen aynı şekilde iletişim kurarız ama bilgisayarlar bunun için daha az ya da daha çok körler.” dedi.

Spor analizlerinde gerçek zamanlı poz algılama, bilgisayarların sadece şu an olduğu gibi her oyuncunun konumunu takip etmesini değil aynı zamanda oyuncuların her bir noktada kolları, bacakları ve kafaları ile ne yaptıklarını bilmeyi de mümkün kılacaktır. Yöntemler canlı etkinliklerde kullanılabilir veya mevcut videolara uygulanabilir.

Araştırmacılar, daha fazla araştırma ve uygulama yapmayı teşvik etmek için bilgisayar kodunu yayınladılar. Sheikh, zaten araştırma grupları tarafından yaygın şekilde kullanılmakta ve 20’nin üzerinde ticari grup, otomotiv şirketi de dahil olmak üzere teknolojinin lisans verilmesine ilgi duyduğunu belirtti.

Sheikh ve ekibi, 21-26 Temmuz tarihlerinde Honolulu’da CVPR 2017’da (the Computer Vision and Pattern Recognition Conference) birden fazla kişide beden ve el pozları hakkında raporları sunacak.

Birden fazla kişiyi gerçek zamanlı olarak izleme, özellikle de birbirleriyle temas kurabilecekleri sosyal durumlarda, bir takım zorluklar yaşar. Bir kişinin pozunu izleyen programlar kullanmak, özellikle de o grup genişledikçe, bir gruptaki her bir kişiye uygulandığında çok iyi çalışmaz fakat Sheikh ve ekibi, önce bir sahnedeki tüm vücut parçalarını (kollar, bacaklar, yüzler, vb.) konumlandıran ve bu parçaları belli bireylerle ilişkilendiren bir yaklaşım sergiledi.

El parçalarının pozisyonlarını algılama için zorluklar daha da fazla ve büyüktür. İnsanlar ellerini nesneleri tutmak ve jest yapmak için kullandıklarından, bir kameranın aynı anda elin tüm bölümlerini görme ihtimali düşüktür. Yüz ve vücudun aksine,  parça ve pozisyon etiketleri ile açıklanan el görüntüleri için büyük veri setleri yoktur.

Ancak elin yalnızca bir bölümünü gösteren her görüntü için, elin tam veya tamamlayıcı bir görünümüyle farklı bir açıdan başka bir görüntü daha var işte araştırmacıların CMU(Carneige Mellon Üniversitesi)’nun çok kameralı Panoptic Stüdyosunu kullandıkları yer buydu.

Tek bir çekim size bir kişinin elinde 500 kez bakış açısı kazandırır; ayrıca el pozisyonunu otomatik olarak notlar. Ancak eller kameralarımızın çoğu tarafından yorumlanamayacak kadar küçük, bu nedenle bu çalışma için yalnızca 31 adet yüksek-kaliteli kamera kullandık, ancak yine de büyük bir veri seti oluşturabildik.

Joo ve Tomas Simon- doktora öğrencisi-, binlerce farklı çekim oluşturmak için ellerini kullandı.

Sheikh, “Panoptic Stüdyo araştırmamızı aşırı derecede hızlanırdı” dedi. Artık stüdyo vücut, yüz ve el detektörlerini birlikte eğiterek  iyileştirmek için kullanılıyor. Ayrıca, insanların iki boyutlu modellerinden üç boyutlu modellerine geçmek için çalışmalarında tesisin otomatik olarak görüntüleri üretme kabiliyeti çok önemlidir.

Sheikh “Panoptic Studio on yıl önce Ulusal Bilim Vakfı’nın desteğiyle inşa edildiğinde ne gibi bir etki yaratabileceğinin netliği olmadığını söyledi. ” dedi. “Şimdi, özellikle bu NSF (Ulusal Bilim Vakfı) yardımının sonucu olarak birtakım teknik engellerin üstesinden gelebiliyoruz. Kodu paylaşıyoruz, ancak Panoptic Studio’da çekilen tüm verileri de paylaşıyoruz.”  diye ekledi.
                                                                                                                                                                                ‘
Sheikh’e ek olarak, çok kişili poz tahmini araştırması, Simon ve yüksek lisans öğrencileri Zhe Cao ve Shih-En Wei’yi kapsıyor. El pozisyon belirleme çalışması, Sheikh, Joo, Simon ve Robotik Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Iain Matthews’u içeriyor. Yüksek lisans öğrencisi olan Gines Hidalgo Martinez ise bu iş üzerinde işbirliği yaparak kaynak kodunu yönetiyor.
                                                                                                                                                                                ‘
Bilgisayar Bilimleri Yüksekokulu CMU AI(Yapay Zeka) girişimi Okulun bilgisayar vizyonu, makine öğrenimi, robotik, doğal dil işleme ve insan-bilgisayar etkileşimi alanlarındaki güçlü yanlarını kullanarak yapay zeka araştırma ve eğitimini ilerletiyor.

Kaynakça : 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu