FizikSoru - Cevap

Bermuda Üçgeni’nin Gizemi Çözüme Kavuşuyor mu ?

Hayatın en büyük gizemlerinden biri olan Bermuda Üçgeni sonunda bir açıklamaya kavuşmuş olabilir.

Kuzey Atlantik Okyanusu ile Bermuda ,  Miami San Juan ve Porto Rico arasında yer alan bu garip bölge onlarca ve onlarca uçak ve gemilerin esrarengiz bir şekilde kaybolmasının tahmini nedenini oluşturuyor.

Bermuda Üçgeni efsanesi, 1945 yılında 5 Amerikalı torpido bombacısının 19 numaralı uçuşunda kaybolması aynı zamanda onları kurtarmaya gönderilen uçağın da kaybolması gibi birçok hikayeyi barındırıyor.  Diğer hikayeler Amerikan tepegözlerin kaybolmasını içeriyor, 309 mürettebata sahip olan gemi 1918’de ortan kayboluyorABD Deniz Kuvvetleri tarihinin en büyük savaş dışı yaşam kaybına neden oluyor ve 2015 gibi yakın bir tarihte ise,  El Faro adında bir kargo gemisi 33 mürettebatı ile ortadan kayboluyor.  Hepsi birlikte bildiğimiz kadarıyla 75 uçak ve binlerce gemi burada ölümlerini gerçekleştirdiler.Bu felaketler için muhtemel nedenler yıllardır öne sürülüyor. Bu nedenler Pusulaları etkileyen paranormal elektromagnetik etkileşimden, kötü hava koşulları, the gulf-stream sıcak su akıntısı ve denizin altında yatan metan gazına kadar uzanıyor.

Şimdi ise meteorologlar Bermuda Üçgeni alanında gizemli sırların nedeninin rüzgarla dolu 170 mil hava bombası yaratan olağandışı altıgen bulutlar olduğunu iddia eden yeni bir teori öne sürdü. Bu hava boşlukları bütün felaketlere, batan gemilere, düşen uçaklara neden oluyor.

Bilim adamları NASA uydusundaki görüntüleri inceleyerek, bu bulutların bir kısmının 20 ila 55 mil boyunca uzandığını tespit ettiler.

Bu rüzgarların içinde oluşan dalgalar 45 fit yüksekliğe kadar ulaşabiliyor. Dahası, bu bulutların düz kenarları var.

Colorado Eyalet Üniversitesi’nin uydu meteorologu Dr. Steve Miller  Science Channel’ın “Dünya’da Ne Var?” Adlı programına verdiği röportajda: “Genellikle bulutlarla düz kenarlar görmüyorsunuz. Çoğu zaman bulutların dağılımı rastgele. ” dedi.   Peki Bunu Özel Kılan Nedir?
Meteorolog Randy Cerveny şunları ekledi: “Uydu görüntüleri gerçekten tuhaf … Okyanus üzerindeki bu altıgen şekiller özünde hava bombaları. Mikro patlamalar olarak adlandırılırlar ve hava bulutlarının altında buluttan inip daha sonra okyanusa çarpıp birbirleriyle etkileşime girdikleri zaman büyük dalgalar yaratırlar. ” Bu hava bombaları bir nesne yakaladıkları zaman onu içine hapseder, döndürür ve batırırlar. Dehşet verici Bermuda Üçgeni olaylarının açıklanabilmesi için bu teorinin daha fazla gözleme ihtiyacı var. Bilim adamları bu teoriyi onaylamak için uydu görüntülerini ortaya çıkartıyor.

İşte Science Channel’in Röportajı ;  ‘Bu altıgen şekiller bize bermuda üçgeni hakkında neler söylüyor?’ Bermuda Üçgeni hakkında diğer garip olayları da öğrenmek istiyor musunuz? National Geographic’İn Belgeseline Buradan Ulaşabilirsiniz:

 

Etiketler

Burak Çankaya

BilimTreni sitesinde ve Gelecekbilimde Kanalında Kurucu/Yönetici. https://www.linkedin.com/in/burakcankaya/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı