TeknolojiTıp

Beyin Tümöründe Yeni Tedavi!

Brain cancer

Beyin kanseri olan bir hastada, kemoterapiyi beyine yollayabilmek amacıyla, beyinin koruyucu engelini aşmak için müdahalesiz (hastaya fiziksel bir girişimsel işlem yapılmadan) olarak tasarlanan bir yöntem ilk defa başarıya ulaştı. Torontolu araştırmacılar tarafından “Yüksek Sesli Tornavida” kullanılarak uygulanan tasarımın önceki yıllarda uygulanan yöntemlere göre büyük bir ilerleme kaydettiği duyuruldu.

Kan-Beyin engeli, beyinin içerisinde zararlı patojenleri dışarıda tutarken, yararlı maddelerin beyine girmesine izin veren ve damarlar çevresinde bulunan ağsı bir yapıdır. İşini çok güzel yapar ancak maalesef ilaçların da geçişine izin vermez. Örneğin birisinin beyninde kanserli bir tümör varsa kemoterapi ilaçları için kan-beyin engelinde geçişi sağlayacak bir şey yapmazsanız ilacın beyine ulaşması imkansızdır. Geçtiğimiz yıl araştırmacılar kan beyin engelini aşmayı başardılar. Üstelik işlem sonunda engel yine sağlamdı.

Paris Pitié-Salpêtrière Hastanesi’nden bilim insanları beyin kanseri olan (gliablostoma – bir çeşit beyin kanseri) dört hastanın beyinlerine belli frekansta ses üretecek – yüksek sesli, bizim duyabilme kapasitemiz dışında- bir çeşit yayıcı yerleştirdiler. Hastalara normalde kan-beyin engelinin geçişine izin vermeyeceği çok küçük kabarcıklar, “mikro-kabarcıklar” enjekte ettiler.

Mikro-kabarcıkların saniyede 200000 defa büyümesine ve küçülmesine neden olacak yüksek yoğunluklu odaklanmış yüksek sesli yayıcıları  çalıştırdılar. Bu denli basınçta hücreler, kan-beyin engelinde kemoterapi ilaçlarının geçişine izin verecek şekilde açıklık oluşmasına neden oldu. Yüksek sesli yayıcılar tümöre mümkün oluğunca yakın yerleştirilmişti ve kan-beyin engelini sadece iki dakikalığına zayıflattı ayrıca etkisi sadece küçük bir alan üzerineydi ve beyinin geri kalan kısmına hiç bir etki göstermedi.

Son derece etkili olmasına rağmen bu yöntem kullanışlı değildi çünkü hastaların beynine yüksek sesli yayıcıların yerleştirilmesi, müdahaleli bir yöntem gerektiriyordu. Bu daha kullanışlı ve müdahalesiz yeni yöntem, Toronto Sunnybrook Hastanesi’nden Dr. Todd Mainprize ve Dr. Kullervo Hynynen tarafından geliştirildi.

İlk olarak kemoterapi ilaçları mikro-kabarcıklar gibi kana enjekte edildi. MR görüntülemede tümörün yeri tespit edildikten sonra vücut dışından yüksek sesli dalgaları kan beyin engeline yönlendirildi, böylelikle mikro-kabarcıklar titreşerek ilacın geçmesine izin verecek kadar açıklığa neden oldu. Sonunda mikro-kabarcıklar akciğerler tarafından emildi.Hiç bir şekilde cerrahi bir işlem uygulanmadı.

Geçen hafta beyin tümörü olan on kişide deneme çalışmasına başlandı. İlk hastada uygulamadan 24 saat sonra tümör dokusu çıkartılarak ilacın ne kadar etki ettiğini incelemek üzere laboratuvara gönderildi.

Eğer denemeler bu yöntemin etkili, güvenli ve kullanılabilir olduğunu kanıtlarsa yöntem beyin cerrahisinde devrim yaratacak. Ayrıca sadece kanser tedavisinde değil Alzheimer tedavisinde de kullanılabilecek, çalışmaları başladı bile.


Haberin Aslı: http://www.iflscience.com/brain/ultrasonic-screwdriver-used-open-blood-brain-barrier-treat-tumor-first-time

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button