Fizik

Bilim insanları O Kadar Güçlü Lazerler Oluşturuyorlar ki, Işığı Madde Haline Getirebilirler!

11 yıldan fazladır, maddenin ve enerjinin değiştirilebilir olduğunu biliyoruz. Nükleer enerjinin gelişimi, maddenin dönüştürülmesinden çok daha zor olduğunu gösterdi.

Savaş alanında böylesine bir başarıya ulaşmanın yolu şimdiye kadar hayal edilebilen en güçlü lazerlerin kullanımından geçmektedir. Bu lazerler hâlihazırda birkaç farklı ülkede planlanmış ve imal edilmiştir. Bilim Dergisi (Science Mag)  tarafından hazırlanan, lazer dünyasının ‘’izlenecekler listesinin’’ başında üç proje var. Bunlar; Çin’in ‘’Station of Extreme Light (SEL)’’, Rusya’nın ‘’Exawatt Center for Extreme Light Studies (XCELS)’’ ve Enerji Bakanlığı’nın ‘’Optical Parametric Amplifier Line (OPAL)’’ projeleridir.

Bu üç lazerin 5,3 milyon milyar watt ya da 5,3 petawatt (PW) lazer gücü için mevcut rekorları tamamen yok etmesi ve Ruxin Li ve meslektaşları tarafından Shangai Superintense Ultrafast Laser Tesisi’nde (SULF) elde edilmesi planlanmaktadır. Ruxin Li’ de SEL’in arkasındadır ve 2023 yılına kadar ekibin 100 PW lazer hedefine ulaşmasını ummaktadır.

Rus firmasının projesi hala geliştirme aşamasında bulunuyor ancak hedefinde daha cesur görünüyor. Araştırmacılar, 180 PW gücüne ulaşmayı umuyorlar. Her iki proje de (SEL ve XCEL) aynı disiplinde çalışmayı bekliyorlar.

Bir seri atış çektiler (SEL için dört adet 30 PW ve bir tanesi 15C PWC darbesi) ve bunları tek bir ekstra güçlü darbe içinde birleştirdiler.

Science Mag, bu yaklaşımın aşırı hassasiyet gerektirdiğini ve en küçük titreşim veya sıcaklık değişimin böyle güçlü bir lazer darbesinin başarılarını tehlikeye sokabileceğini bildirdi. Bu yüzden, OPAL daha farklı bir rota izliyor. Tek bir darbe ile 75PW’ a ulaşılması öngörülüyor.

30 PW makinelerini sunmayı amaçlayan ‘’daha mütevazı’’ ekipman üzerinde çalışan diğer tesisler de var ve SULF bu yıl, 10 PW rekorunu kırmayı umuyor. Yüksek bir enerjiye ihtiyaç var ancak ‘’vakum bozulması’’ ve fotonları elektron ve pozitronlara, onların karşı maddelerine çevirmek tek zorunluluk değil.

SEL’in gitmeyi beklediği yol pek ilginç. Lazer helyum hedefe çarpacak ve elektronları kurtaracak. Işındaki fotonların bazıları, elektronlardan koparacaklar ve daha sonra diğer fotonlarla çarpışarak partikül-antipartikül çiftlerini oluşturacak.

Eğer SEL, vakumu tamamen kırarsa parçacık fiziğine olan yaklaşımımızı değiştirebilir. Geleneksel parçacık hızlandırıcıları daha hızlı ve daha ucuz lazerlerle çalışan lazerlerle dğiştirilebilir.

Kaynakça:

http://www.iflscience.com/physics/scientists-are-creating-lasers-so-powerful-they-could-tear-matter-out-of-empty-space/

Ayrıca bakınız:  https://www.sciencemag.org/news/2018/01/physicists-are-planning-build-lasers-so-powerful-they-could-rip-apart-empty-space

elifguzelbey

Ege Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisi

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu