Astronomi

Bilim İnsanları Patlamış Bir Yıldızın Kalbini 3 Boyutlu Olarak Haritalandırdılar.

Özet: 30 sene önce patlayan bir süpernova 400 yıldır çıplak gözle gözlemlenebilen ilk süpernova oldu. Ve şimdi ilk defa bilim insanları bu patlayan yıldızın merkezine doğru derinlemesine incelediler ve bununla birlikte oluşan yeni kozmik yığınların moleküler başlangıçlarını tespit ettiler. Bilim insanları SN 1978A’nın çekirdeğini milimetrik dalga boyunda (kızılötesi ve radyo dalgası arasında) gözlemlemlediler ve süpernovanın yapısını 3 boyutlu bir biçimde haritalandırdılar.

************************

Yazının Tamamı:

Yaklaşık 30 sene önce astronomlar çok nadir ve inanılmaz vahşi bir kozmik olaya tanık oldular. 168,000 ışık yılı ötede ölen bir yıldızın 100 milyon tane Güneş’in yoğunluğuna eşdeğer bir şekilde patlamasına şahit oldular.

Süpernova 1978A denilen bu yıldızsal patlama o kadar parlaktı ki neredeyse 400 yıldır çıplak gözle gözlemlenebilen ilk süpernovaydı. Ve şimdi ilk defa bilim insanları bu patlayan yıldızın merkezine doğru derinlemesine inceleme yaptılar ve bununla birlikte oluşan yeni kozmik yığınların moleküler başlangıçlarını tespit ettiler.

Araştırmacılar Şili’deki Atacama Büyük Milimetre Dizisini (ALMA) kullanarak, süpernovanın akıbetinde şekil alan yeni moleküllerin yapısını 3 boyutlu olarak analiz edip haritalandırabildiler. Ve daha önce orada tespit edilmemiş yeni kimyasal elementlerin varlığını keşfettiler.

Virginia Üniversitesi’nden Astronom Rémy Indebetouw “30-35 yıl önce bu süpernova patladığında, astronomlar bu olayların yıldızlararası uzayı yeniden şekillendirmesi ve nasıl patlayan bir yıldızdan gelen sıcak, kızgın molozun en sonunda soğuyacağı ve yeni moleküller üreteceği ile ilgili çok az bilgi sahibiydiler. ALMA sayesinde kaynak yıldızın iç yüzünü ve süpernovaların gezegen inşa etmelerinin temel yolunu ortaya çıkaran soğuk ‘yıldız tozunu’ oluştuğunda görebiliyoruz.” Dedi.

Süpernovaların yıldızların ölümünün habercisi olduğu ve uzayda onları çevreleyen her şeyi tehlikeye attıkları düşünülürse, yıkıcı güçleri ile bilinebilirler, ancak aynı zamanda yeni yıldız ve gezegenlerin oluşmasını sağlayan kozmik tozları doğuran kimyasal reaksiyonları da üretirler.

Indebetouw ve arkadaşları ALMA’yı SN 1978A’nın çekirdeğini milimetrik dalga boyunda (kızılötesi ve radyo dalgası arasında) gözlemlemek için kullandılar ve patlayan yıldızın merkezinin içinde eşsiz bir an yakaladılar.

Bilim insanları Silisyum Biroksit (SiO) ve Karbon Monoksit (CO) de dahil içinde yeni oluşmuş moleküllerin yerini ve miktarını ortaya çıkaran sonuçlarla birlikte süpernovanın yapısını 3 boyutlu bir biçimde haritalandırdılar.

SN 1987A’nın çekirdeğinin iç yüzüne hiç böyle yakından bakmamıştık, ancak bilim insanları burada durmadı.

Ayrı bir çalışmada araştırmacılar ALMA’nın formil katyonu (HCO+) ve sülfür monoksit (SO) de dahil süpernovanın içindeki önceden tespit edilmemiş moleküler oluşumların varlığını nasıl ortaya çıkardığını tanımladılar.

Sanatçının izlenimi.
Credit: A. Angelich; NRAO/AUI/NSF

Indebetouw “Bu moleküller daha önce hiçbir genç süpernova kalıntısında tespit edilmediler. Özellikle HCO+ çok ilginç, çünkü oluşumu patlama sırasında oluşan özel ve güçlü bir karışım gerektiriyor.” Dedi.

Araştırmacılara göre bu yeni moleküller ile ilgili bilgiler diğer tespit edilmemiş oluşumların da çekirdekte olduğu ve moleküllerin ve kozmik tozların bu şiddetli olayların içerisinde nasıl doğduğu anlayışımızın baştan aşağı değişebileceği anlamına geliyor.

Cardiff Üniversitesi’nden Mikako Matsuura “İlk kez bu tür molekülleri bir süpernovanın içinde bulduk ki bu da bizim bu patlamaların bir yıldızdaki tüm molekül ve tozu yok ettiği varsayımımızı sorgulamamızı sağladı.” Diye açıklama yaptı.


Kaynak Metin: 

http://www.sciencealert.com/scientists-have-mapped-the-heart-of-an-exploded-star-in-3d

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu