Biyoloji

Bitkiler Neden Yeşildir?

Yaz gelir; bitkiler en görkemli hallerine bürünür ve dünya yemyeşil bir cennete dönüşür. Bu renk, adeta doğanın bir sembolüdür, hatta siyasi partiler bunla ekolojik tutumlarını vurgular. Peki, bitkiler neden siyah, beyaz ya da mor olmaktan ziyade, yeşillerdir?

Bitkiler Neden Yeşildir?

Bitkiler ihtiyaçları olan ışık enerjisini kırmızı ve mavi dalga boyuna sahip ışınlardan alırlar, bu yüzden yeşil ışığa gerek yoktur ve yeşil ışık yansıtılır. Yeşil olmayan bitkilere gelirsek; o bitkiler, anthocyanin adındaki pigmentlerle kaplıdır. Bu pigmentler, onları zararlı ışınlardan (kızılötesi vb.) korur

Münih’teki Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nin Botanik Profesörlüğünden Tatjana Kleine, cevabı biliyor: “Bu, hayatın bir temeliyle alakalı: Bitkilerin ışığı kimyasal enerjiye, örneğin şekere dönüştürmeleriyle alakalı, yani fotosentezle.” Bir maddenin rengi hep yansıttığı ışığın rengidir. Bitkilerin bu durumu, ışığın yeşil dalga boyuyla alakalıdır. “Bitkilerin fotosentez yapmak için ihtiyaçları olan sadece mavi ve kırmızı ışıktır, bu yüzden yeşil ışık işlerine yaramaz ve onu yansıtırlar.”, diye açıklar, Tatjana Kleine. Bu, bitkilerin yeşil renkte olmalarının sebebidir.

“Yeşil aralıklı” Pigmentler

Güneş ışığının 490 ve 620 nanometre aralığında, bitkilerin soğurma aralığının dışında olan bir alandan söz edilir: “Yeşil aralık”. Bitkiye yeşil rengini veren etmen klorofillerdir. Bu pigmentlerin yardımıyla, bitkiler ışık enerjisini alabilirler. Yapraklarını, adeta enerji kazanımını ışıktan sağlayan birer güneş pili gibi kullanırlar. Tabi ki elektrik değil, kimyasal enerji üretirler: düşük enerjili bağları olan karbondioksit ve suyu, enerjisi yüksek olan karbonhidrata dönüştürürler. Bu sebeptendir ki, güneş ışığını besine dönüştürüp diğer canlılara enerjiyi sağladıkları için besin zincirinin başındadırlar.

Buna rağmen, neden bazı yapraklar renklidir?

Peki, nasıl bazı bitkilerin hiç yeşil yaprağı yoktur da, bazı kayın ağaçları ve süs bitkileri gibi, kırmızı yaprakları vardır? Bu soruyu, “Aslında o bitkiler de yeşil renktedir.“, diye açıklıyor, Kleine. “Durum şudur ki, yeşil, anthocyanin adındaki diğer pigmentler tarafından örtülüdür.” Bu kırmızı, mor veya mavi olabilen pigmentler, birçok bitkiyi güçlü kızıl ötesi ışınlarından korur. Bu durum, insanların güneş kremi sürmeleri gibidir. Bu kırmızı kıyafet içerisinde yeşil klorofiller saklanır ve güneş ışığının enerjisini toplarlar.


Kaynak: http://www.wissenschaft.de/leben-umwelt/natur/-/journal_content/56/12054/19478478/Warum-sind-Pflanzen-ausgerechnet-gr%C3%BCn%3F/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu