MühendislikYenilenebilir Enerji

Blok Zinciri ve Enerji Sanayisi

Geçtiğimiz yıl, aşağı yukarı var olan 120 enerji blok zinciri girişimi, toplamda 324 milyon dolar topladı. Bu yeni ortaya çıkan enerji şirketleri, enerji odaklı blok zinciri teknolojisindeki yatırımların çoğunu oluşturmaktadır. Buna rağmen yerleşik enerji şirketleri de elini taşın altına koymalıdır. Blok zinciri teknolojisinin maliyet tasarrufu sağlayan faydalarını araştırıyor ve gelecekteki blok zinciri uygulamalarını tartışmak için şirket birlikleri oluşturuyorlar. Peki enerji ve blok zinciri dünyasında neler oluyor? Bunu iki geniş bölüme ayırabiliriz: Elektrik şebekesinin alanındaki yenilikler ve yerleşik petrol ve doğal gaz alanındaki yenilikler.

Enerji, Blok Zinciri ve Elektrik Şebekesi:

“Şebeke” bir ülkenin birbirine bağlanan elektrik yapısı olarak adlandırılan bir şey olup  blok zinciri projelerini, şirketleri ve araştırmayı en çok su destekleyen çevre dizgelerden birisidir. Projeler çeşitli ve küresel olarak dağılmış olsa da, toptan elektrik dağıtımı, eşler arası elektrik dağıtımı ve elektrik veri yönetimi olmak üzere üç ana odak ortaya çıkmıştır.

Toptan Elektrik Dağıtım:

Blok zincirleme teknolojisini toptan elektrik dağıtımına uygulamak isteyen işletmeler, son kullanıcıların şebekeyle bağlantı kurmasını sağlayarak, perakendecilerin değil, doğrudan şebekeden alım satımına ve enerji almasına olanak sağlıyor.

Grid + gibi toptan satışa odaklanan bir blok zinciri girişimi enerji şirketleri, bu perakendecileri, tüketici elektriği pazarındaki verimsizliğin kaynağı olarak tanımlar. Perakendecilerin herhangi bir şebeke altyapısı yoktur. Aksine, yalnızca blok zinciri teknolojisinin yerini alabildiği faturalandırma ve ölçüm kullanımı gibi hizmet türlerini yönetiyorlar. Perakendeciler yerine sisteme “Grid +”gibi blok zinciri tabanlı bir platform yerleştirerek, tüketici faturalarının %40 oranında azaldığı görülüyor. Kullanıcıları doğrudan şebekeye bağlayarak Grid +, kullanıcıların şebekeden istedikleri maliyetle enerji almasını ve güneş panelleri gibi araçlarla ürettikleri enerjiyi satmalarını da sağlar. Sonuç daha adil bir piyasa, daha istikrarlı bir piyasa ve daha düşük elektrik maliyetleri.

Elektrik Veri Yönetimi :

Tüketicilere enerji kaynakları üzerinde daha fazla verimlilik ve kontrol sağlamanın yanı sıra, blok zinciri teknolojisi enerji endüstrisinde tamamen değişmez bir kayıt olma yeteneği için uygulanmaktadır. Bu yılın Nisan ayında, Şili Ulusal Enerji Komisyonu (CNE), enerji üzerinde odaklanan ülkenin hükümetinden; türünün ilk örneği olan bir blok zinciri projesi başlattığını duyurdu. Bölüm özellikle enerji fiyatları, marjinal maliyetler, enerji kanunu uyumu ve yakıt fiyatları da dahil olmak üzere enerji verilerini kaydetmek, saklamak ve izlemek için Ethereum Blok Zinciri’ni kullanacaktır. Kasıtlı yolsuzluğun maliyetleri ve yanlış ya da rapor edilmemiş verilerden kasıtsız olarak yapılan hatalar, göçün ivme kazanmasını sağlamıştır. Şeffaflık ruhu içinde, CNE halkın işlemlerin, fiyatların ve hareketin paranın kayıtlarına erişmesine izin verecek ve sömürü şansını daha da azaltacaktır.

Blok Zinciri ve Enerji Sanayisi

Enerji, Blok Zinciri ve Petrol ve Gaz:

Yayılan, çok yönlü ve küresel olan petrol & gaz sanayisi, dünya yenilenebilir kaynakların ekonomisine doğru kaydıkça politik, sosyal ve çevresel kampanyaların odak noktası olmuştur.

Gerçek şu ki, petrol ve gaz şirketlerinin blok zinciri teknolojisinden faydalanabileceği ve potansiyel uygulamaları araştırdığı gerçeğini korumaktadır. Blok zinciri girişimlerinden daha tutucu olmasına rağmen, büyük petrol ve gaz yatırımcıları, çevresel etkiyi ve maliyeti azaltabilecek kaynaklara yatırım yapmak ve uygulamak istiyor. Petrol ve Gaz şirketleri özellikle kamuya açık ve şeffaf olan ilk blok zinciri platformlarından bazılarına özgü olan gizlilik ve ticari sırlar konusunda endişe duyuyorlar. Bu nedenle, yenilikçi Petrol ve Gaz kuruluşları, özel izinli blok zincirlerin(veri ve erişimin kısıtlı olduğu, ancak diğer taraflara seçici olarak izin verilebildiği) ya da şirket birliği blok zincirlerinin(sadece önceden seçilmiş taraflar için veri ve erişimin tamamen görünür olduğu) kullanımını kabul etmektedir.

Gaz / Ham Madde Ticareti

Gaz ve Enerji ham madde ticareti sanayisi, blok zincir teknolojisini kullanan başka bir potansiyel bozulma alanıdır. Şirketler, benzersiz enerji ticaret sektörüne uyarlanmış özel ticaret platformları inşa etmek için milyonlarca yatırım yaptı.

Bu sistemleri korumak, güncellemek ve güvence altına almak için önemli maliyetler gereklidir. Enine boyuna konuşmak gerekirse, günümüz piyasasında herhangi bir türden işlem yapmak, belli zaman aralıklarında alım satım ve ham madde fiyatlarını kaydeden büyür bir muhasebe defterinin idamesidir. Özünde, blok zincir teknolojisi mevcut tescilli sistemlerden daha ucuz ve daha verimli bir muhasebe defterdir. Değişmezlik, güvenlik ve dolaysızlığın ek olarak programlanması ve blok zincirinde tutulması gerekmemektedir, bunlar teknolojinin kendisinin temel ilkeleridir. Petrol ve Gaz ticaretinde blok zincir teknolojisinin uygulanması, sadece bir ticaret sisteminin idamesiyle değil, aynı zamanda işçilik maliyetleri, veri yönetimi, veri görünürlüğü, ödemelerin gecikmesi ve sistemler arası iletişim yeteneğine de sahiptir.

Bir kurumsal blok zinciri şirketi olan BTL Group, kısa bir süre önce ENI, BP ve Wein Energie ile bir kılavuzu(rehberi) tamamladı. İlk kılavuz, gaz ticaretini kolaylaştırmak ve takip etmek için blok zinciri teknolojisinin kullanımının genel maliyetleri% 30–40 azalttığını gösterdi. Şirket, platformu diğer kaynaklarla da test etmeyi planlıyor; bunun yanında, farklı ticari mallara uyum sağlamak için orijinal akıllı sözleşmeyi idare etmek kadar kolay bir süreçtir.

Tedarik ve Veri Takibi

Petrol ve Gaz endüstrisi kabaca üç kategoriye ayrılabilir: yukarı akış (arama ve üretim faaliyetleri) ,orta akış(üretim sonrası taşıma, arıtım depolama ve dağıtım gibi faaliyetleri kapsayan grup) ve aşağı akış. Yukarı akış, endüstrinin kaynak arama ve çıkarma ile ilgili bölümlerini ifade eder. Orta akış, çıkarıldıktan sonra kaynakların depolanması ve taşınmasıyla ilgili sektörün bazı kısımlarını ifade eder. Aşağı akış, kaynakların çoklu nihai ürünlere dönüştürülmesini sağlayan ve bu ürünleri benzin istasyonları gibi son kullanıcılara sunan bölümleri ifade eder. Bir kaynağın bir damlasının bu üç aşamadaki yolculuğu yüzlerce ayrı kuruluş, şirket, süreç ve yasal anlaşmalar olmak üzere düzinelerce noktayı içerebilir. Tüm taraflar arasındaki uyum etkileyici olmasına karşın kesinlikle geliştirilebilir. Bir blok zincir teknoloji platformunun tedarik zincirlerini kaydetme ve takip etme yeteneği, çok büyük miktarda atığı önleyecektir. Blok zinciri üzerinde akıllı yasal sözleşmelere yer veren bir platform, tüm ilgili enerji şirketlerinin ihtiyaç duyduğu zaman, enerji ve paranın yerini alabilir. Son olarak, değişmez, sabit bir muhasebe defteri , Petrol ve Gaz üretiminin tüm aşamaları için gerekli olan tüm verileri yönetmeye ve izlemenize yardımcı olabilir. Böylece hiçbir şey yanlış yerleştirilmiş olmaz, kaybolmaz. Ayrıca  bulunması daha kolay olacağı için zaman ve para tasarrufu sağlar.

Şirket Birliği Geliştirme

Sanayinin doğrudan uygulamadan ziyade blok zinciri teknolojisine açılması yönünde bir girişim daha var: çoklu petrol ve gaz şirketlerinden oluşan şirket birliklerinin çoğalması. Houston, TX’deki bir blok zincir tabanlı petrol ve gaz platformu olan Ondiflo, Şubat ayında birçok petrol ve doğal gaz ortaklarının bir şirket birliği kurduğunu açıkladı. Birlik özellikle, bilet bazlı hizmetlere yönelik blok zinciri çözümlerine ve bir işlemde yer alan ortakların sayısının, uygulama ve ödeme arasındaki haftalar veya aylar olduğu alandaki yaygın bir ortak soruna odaklanacak. Ondiflo ve diğer Petrol ve Gaz birlikleri de sanayi gizliliği ve ticari sırların zorluğuna odaklanacak. Petrol ve gaz çevre dizgesindeki özel işletmeler, içsel ilerlemeler ve keşifleri başkalarıyla paylaşma konusunda tedbirli olduklarından, çoğu kez hayatta kalmakta ve başarılı olmaktadırlar. Blok zinciri teknolojisinin farklı yinelemeleri şeffaflık ve görünürlük dereceleri gerektirir. Farklı şirketlerin paylaşmaya istekli olduğu bilgi türlerine erken tespiti, bu birliklerde blok zincir teknolojisinin benimsenmesini hızlandırabilir.

İleriye Bakmak (Ve Arkasında)

“Enerji sanayisi” büyük, çok yönlü, küresel, karmaşık ve birbirine bağlıdır. Tüm sanayiye tek bir blok zinciri çözümü olmayacak. Aksine, enerji sanayisini desteklemek ve düzene sokmak için blok zincir verilerinin grafiksel gösterimi , blok zincir platformları ve blok zincir şirketlerinin bir araya gelmesi bir takım ortaya çıkaracaktır. Yenilenebilir kaynaklara göre iyileştirme ya da daha uzun süreli sanayilerin maliyetlerini ve atıklarını azaltılması olsun, blok zinciri teknolojisi enerji çevre dizgesine girmeye hazırdır. Düzenlemeler ve sanayi alışkanlıkları uyum sağlamayı yavaşlatabilir ancak enerji+blok zincirinin bir istisna değil standart olduğu bir geleceği savunmalıyız.

Kaynak metin: https://media.consensys.net/the-state-of-energy-blockchain-37268e053bbd

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Seslendiren:

SES KAYDI BEKLENİYOR

Burak Çankaya

MSc #ElectricalEngineer |#SolarEnergy | #AI | #ScienceCommunicator | Co-Founder of @gelecekbilimde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu