MühendislikTeknolojiVideo

Çin’in “Araba Katili Otobüsü”

340

Çin’den trafiğe çözüm: ‘Araba katili otobüs’

Trafik sorunuyla sık sık gündeme gelen Çin, bu duruma bir çözüm buldu. Çin’de bin 200 yolcu kapasiteli ‘katil toplu taşıma aracı’ geliştirildi. Çin’de sonu gelmeyen ve artan nüfusla her geçen gün daha kötüye giden trafik sorununa karşı Transit Yüksek Otobüs (TEB-Transit Elevated Bus) geliştirildi.

Tramvaylarınkine benzer bir raylı sistem üzerinde çalışan ve cadde üzerindeki alan kullanımının asgariye indirildiği toplu taşıma aracı, Pekin Uluslararası İleri Teknoloji Fuarı’nda tanıtıldı. Çatısındaki panellerde toplanan güneş enerjisiyle çalışan ve ‘überbüs’ olarak anılan araç, bin 200 yolcu kapasitesine sahip.

Projenin başmühendisi Bai Zhiming’in CCTV News televizyonuna yaptığı açıklamaya göre, cadde üzerinde ilerlerken tünel biçimindeki yapısıyla diğer araçların üzerinden geçen überbüs ayrıca bir metrodan beş kat daha az maliyetle üretilebiliyor.Überbüsün test sürüşlerine haziran ayından sonra Qinhuangdao kentinde başlanması planlanıyor.

Öte yandan Slovakyalı AeroMobil ve ABD’li Terrafugia şirketleri de 2017 yılında uçan arabalarını tanıtmaya hazırlanıyor.

Kaynakça: http://tr.sputniknews.com/

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı