Tıp

Doktorların Dediğine Göre, Koronavirüs Geçirip İyileşenlerde Akciğer Fonksiyonları Azalabilir

Çeviren: Rabia Selen                    Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Hong Kong’ daki doktorların bulduğuna göre, yeni tip koronavirüs ile enfekte olduktan sonra iyileşen insanlar önemli ölçüde azalmış akciğer kapasitesiyle kalabilir, bazıları hızlı yürürken hava solumak için nefes nefese kalabilir.

Hong Kong Hastane Kurumu, hastaneden taburcu edilen ve COVID-19’dan tamamen iyileşen ilk dalga hastaları inceledikten sonra bulguları yaptı. Gruptaki 12 kişiden iki veya üçünün akciğer kapasitelerinde değişiklikler görüldü.

Yetkili Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi’nin tıbbi yöneticisi Owen Tsang Tak-yin, Güney Çin Sabah Postası’na göre bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Biraz daha hızlı yürürlerse nefes nefese kalıyorlar.” dedi. “Bazı hastalarda tam iyileşmeden sonra akciğer fonksiyonlarında yaklaşık %20 ile %30’luk bir düşüş olabilir” dedi. Ancak Tsang, hastaların yüzme gibi kardiyovasküler egzersizler yapabileceğini, bu egzersizlerin zamanla akciğer kapasitelerini geliştirdiğini ekledi.

Post’a göre Tsang, hastalığın uzun vadeli etkilerini oluşturmak için çok erken olsa da, dokuz hastanın akciğerlerinin taramasında da “buzlu camlara benzer desenler bulundu ve bunun organ hasarı olduğunu gösterdi” dedi. Mevcut koronavirüs hastalarının BT taramaları, Business Insider’dan Aria Bendix’in bildirdiği gibi, sıvının akciğerlerde biriktiği ve kendini beyaz lekeler olarak sunduğu bir olgu olan “zemin camını” gösteriyor. Aşağıda farklı zamanlardaki koronavirüs hastalarından alınan taramalar, kişinin “zemin camının” hastalıkları ilerledikçe daha belirgin hale geldiğini göstermektedir.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden alınan verilere göre, cuma sabahı itibariyle 128392 onaylı Covid-19 vakasından 69607 kişi iyileşti. 4700’den fazla kişi hastalıktan öldü.

İtalya’daki salgın, hastalığın yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olan kişileri diğer kişilerden daha kötü etkilediği görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü genel yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Enfekte olanların çoğu iyileşecek” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, en sık bildirilen belirtiler arasında ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı vardır ve hastaların %80’i hafif bir hastalık yaşayacaktır.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayımlanmıştır.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/even-those-who-recover-from-corona-can-be-left-gasping-for-breath-afterwards

Rabia Selen

Tıp 3 öğrencisi, biraz hayalperest. Otostopçunun Galaksi Rehberi'nden selamlar :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu