Röportajlarımız

Elif Eda Güneş İle Ropörtaj

1. Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Ben Elif Eda Güneş, 17 yaşındayım Yozgatlıyım. Yozgat’ın Çayralan’a bağlı Curali köyünde büyüdüm. İlkokulu birleştirilmiş sınıf şeklinde okudum. Ortaokulu ilçede devam ettim. Şu an Kayseri’de okuluma devam ediyorum.

2. Küçükken de meraklı biri miydiniz? Yani demek istediğim şimdiki Elif Eda Güneş, çocukluğunda nasıl biriydi?

Küçüklüğümde sürekli bir şeyleri araştırır, köyde bulduğum şeyleri inceler, geceleri çatıya çıkardım ve saatlerce yıldızları izleyerek hayatı anlamaya çalışırdım. Bulduğum her şeyi yeni bir şeye dönüştürmeye çalışırdım sürekli yeni şeyler öğrenmek ve öğretmek isterdim. Babamın aldığı kitapları bitirir, öğrendiklerimi anneme, babama öğretirdim. Köyümüzde kadınlar okuma yazma bilmiyordu ve ben düzgün bir şekilde okuma yazma öğrendikten hemen sonra birkaç kadına okuma yazma öğretmeye başlamıştım. Sanırım ilk projem buydu. 🙂

3. Kodlamaya ve uzaya duyduğunuz merak ilk ne zaman başladı ve gelişti?

Uzaya duyduğum merak çok küçüklüğüme dayanıyor. Dediğim gibi yıldızları izlemeyi çok seviyordum sürekli babamla uzayı konuşurduk. Bana bildiklerini, eskiden okuduklarını anlatırdı. Ben de hayran hayran dinlerdim. Yazılıma merakım ise 1.5 yıl önce insanları mutlu etme ve savaşları durdurma isteğimle başladı. Yazılımın böyle bir etki yaratabileceği beni mutlu etti ve hayatımın büyük bir bölümü şu an yazılımdan ibaret.

4. Ancha Space ekibine katılma serüveninizi anlatır mısınız?

Tesadüf diyebilirim sosyal medya hesabım yoktu bir gün bilimsel konuları takip etmek için açtım ve o gün Umut Yıldız hocanın sayfasında Ancha Space’i gördüm ve başvuru yaptım.

5. Hayatımın mihenk taşıydı diyebileceğiniz bir olay var mı?

Küçükken savaşta mağdur olan çocukları, bireyleri haberlerde izlerdim. Çevremdeki durumu olmayan ve çoğu şeyden mahrum kalan insanları gördüyordum ve bunlar beni çok etkiliyordu. Biraz büyüdüğümde insanın sessizliğindeki sesi duydum ve hayatımı değiştirdim. Artık yalnız kendim için değil, insanlık için var olduğumu düşünmeye başladım ve o gün kendime dokunabildiğin kadar fazla insanın hayatına dokunacaksın, insanları mutlu edeceksin dedim.

6. Sizin yaşınızdaki insanlara önerileriniz nelerdir?

Asla vazgeçmeyin. İlerleyin hayatınızda bir adım dahi olsa geri gitmeyin. Siz hayal ettiğiniz ve istediğiniz sürece her şeyi başarabilirsiniz. Kendinize güvenin. Ben sadece kendim için mücadele etmiyorum sizlerin adına da buradayım bizler geleceğin umuduyuz. Gelecek bugün.

7. Gelecek planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Yapay zekâ alanında akademik seviyeye ulaşmak istiyorum. Çeşitli yerlerde kazandığım bilgi ve deneyimlerimi ülkeme aktarmak ve ülkem için kullanmak istiyorum.

Muhabir: Barış Bayraktar

Editör: Barış Bayraktar

Barış Bayraktar

Merhaba! Ben küçük yaşlardan beri bilim, özellikle de astronomi ve teknoloji tutkunu ve bilimi topluma yaymayı ama edinen biriyim. Pennsylvania State University Astronomy&Astrophysics bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu