AstronomiBiyolojiFizikYazı Dizileri

Evrimin Fizik ve Diğer Bilimlerle, Hatta Mühendislik ve Mimarlıkla Ne Alakası Var Ki? – 1

Özet: Fiziğin bazı noktalarını anlamak evrimi anlamaktan geçer.

***************************

Yazının Tamamı

Bu yazı dizimizde müfredattan kaldırılan ve bakanlarımızdan birinin “kozmetik” bir düşünce olduğunu öne sürdüğü evrimin ne kadar önemli bir bilimsel “gerçeklik” olduğunu, biyoloji dışındaki diğer bilimlerle olan ilişkisini herkesin anlayabileceği bir üslupla anlatmaya çalışacağız. İsterseniz öncelikle fizik ile başlayalım.

Evrim Ve Fizik İlişkisi

Şimdi “fizikle ne alakası var evrimin?” diye sorabilirsiniz. Önce fizik nedir diye bir soralım. Fizik kısaca etrafımızdaki olayların tanımlanmasıdır. Mesela bir kuşun uçarken nasıl uçtuğu, yani moment vb. şeyleri açıklayabilir bize. Peki evrim nedir? Evrim, tür içi değişimlerin sonraki nesillere başarılı bir şekilde aktarılabilmesidir kısaca. Yine kuş örneğimize dönersek, evrim bize kuşun uçabilmesi daha doğrusu momentini doğru bir şekilde alabilmesi için gelişen mekanizmaları ve bunların nasıl ve neden  evrimleştiğini anlatır. Ve fizikçiler de bunların nasıl evrimleştiğini anladıklarında doğa ile fiziksel olayların birbirine sımsıkı bağlı olduklarını görür.

Evrim bize doğal olguların basitten karmaşığa nasıl geçiş yaptığını anlatır. Fizikte de bu basitten karmaşığa geçişe entropi denir. Burada yazılan her harf entropiyi az bir miktar da olsa artırır. Fizikçilerin sıfır entropi dedikleri Büyük Patlama tekilliği ile son ortak atamız arasında bir ilişki var aslında. Önceki cümlede de bahsedildiği üzere Büyük Patlama tekilliği, evrenimizin sıfır entropili halidir. Peki son ortak atamız? Aslında o da bir nevi sıfır entropidir. Bu sıfır entropi, Dünya’daki yaşamın en basit halidir.

Evrenin ilk zamanlarındaki “dev” yıldızların neden artık olmadığını, yani yıldızların neden küçüldüğünü anlamak aslında bu konuyu evrim ile bağdaştırıp, benzer şeyler ile açıklayabilmekten geçiyor.

Bu video da bu ilişkiyi güzel bir şekilde açıklıyor:

Umarız ki bu örnekler fizik ve evrim arasındaki ilişkiyi anlamanıza yardımcı olmuştur.

Serimizin 2. yazısında görüşmek üzere…

Etiketler

Barış Bayraktar

Merhaba! Ben küçük yaşlardan beri bilim, özellikle de astronomi ve teknoloji tutkunu ve bilimi topluma yaymayı ama edinen biriyim. Pennsylvania State University Astronomy&Astrophysics bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Evrimin Fizik Ve Diğer Bilimlerle, Hatta Mühendislik Ve Mimarlıkla Ne Alakası Var Ki? – 1 — Bilim Treni | Barış Bayraktar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı