BiyolojiKimya

Evrimin Fizik ve Diğer Bilimlerle, Hatta Mühendislik ve Mimarlıkla Ne Alakası Var Ki? – 2

Özet: Kimya ile biyoloji iç içe iki bilim dalıdır. Dolayıyla kimyasız bir evrim veya evrim mekanizması olmayan bir kimya düşünülemez.

****************************

Yazının Tamamı

Yazı dizimizin bu kısmında evrim ile kimya arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz. Ama önce isterseniz şu videoyu bir izleyelim.

Evrim İle Kimya Arasındaki İlişki

Aslında kimya ile evrim bir bütün olarak ele alınabilir çünkü evrim kavramı birtakım kimyasal tepkimelerin sonucudur denebilir. Mesela homo türünün iki ayak üzerinde yürümesi örneğini verelim. Afrika’da o zaman uzun ve büyük çalı toplulukları hüküm sürüyordu. Ağaçlar ise tek tük bulunuyordu. Bunun sonucunda ilk homolar (Australopithecus Ardipithecus), etraflarındaki yiyecekleri uzun çalıların arasından görebilmek için iki ayakları üzerine durmaya zorlandılar ve bunun sonucunda ön ayakları serbest kaldı ve alet yapabilme yetilerini keşfettiler. Peki burada kimyanın yeri ne niye soracak olursanız anlatalım. İki ayak üzerinde yürümek dört ayak üzerinde yürümekten daha zordur çünkü yüzey alanı azaldığından dengede durmak biraz daha zor olur. Nöronların daha hızlı bilgi alışverişi yapması gerekir. Bu da daha fazla enerji, yani ATP (Adenozin Trifosfat) harcaması demektir. Bu da ATP üretiminin artmasına yol açar. ATP’deki fosfatların kopması kimyasal bir tepkimedir.

Peki kimyasal evrim nedir? Kimyasal evrim, en kısa tanımıyla moleküllerin canlılara nasıl dönüştüğünü ele alır. Örneğin Dünya’nın ilk zamanlarında volkanik patlamalar, yaşamın (ilk mikroorganizmalar) gelişmesine ve devamlılığına olanak sağlamıştır. İlk mikroorganizmalar, cansız kabul edilen nükleik asitlerin bir araya gelip birbirleri ile etkileşmesi ile oluşmuştur. Peki hiç duydunuz mu Miller-Urey deneyini? İşte bu videoda büyük kozmolog Carl Sagan güzel bir şekilde anlatmış bu deneyi.

İsterseniz son bir video da koyalım şuraya ve yazı dizimizin 2. kısmını da böylelikle bitirmiş olalım. Yazı dizimizin 3. kısmında buluşmak üzere…. Eppur Si Evolve!

Barış Bayraktar

Merhaba! Ben küçük yaşlardan beri bilim, özellikle de astronomi ve teknoloji tutkunu ve bilimi topluma yaymayı ama edinen biriyim. Pennsylvania State University Astronomy&Astrophysics bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button