Tıp

FEMA(FADYA), TCF Merkez’i COVİD-19 Sahra Hastanesi İlan Ederken Detroit Otomobil Sergisi De İptal Edildi

Çeviren: Tunahan İkiz                                        Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Detroit’un Kuzey Amerikan Uluslararası Otomobil Sergisi’nin evi TCF Merkez COVİD-19 sahra hastanesi olarak belirlendi.

2020 Detroit Otomobil Gösterisi iptal edildi. Aslen geçtiğimiz hafta Detroit Özgür Basını tarafından aktarılan, yıllık oto fuarı Federal Acil Durum Yönetim Ajansı(FADYA-FEMA) gösterinin yapılacağı mekan olan TCF Merkez’i koronavirüs sahra hastanesi olarak belirledikten sonra durduruldu.

Resmiyette Kuzey Amerikan Uluslararası Otomobil Sergisi olarak bilinen Detroit sergisi onlarca yıl ilk kez haziran ayına sarkıtıldı. Yeniden tasarlanan gösteri ”bin-ve-sür”* ile ”sürücüsüz-araba” gösterilerini de olduğu açık hava etkinliklerini de içerecek şekilde Haziran 2021’de gerçekleşecek. KAUOS-NAIAS(Kuzey Amerikan Uluslararası Otomobil Sergisi) halka açık sergi günlerinin 13-20 Haziran tarihine kadar düzenlenmesiyle beraber basın günlerini 9 ve 10 Haziran olarak tarihlendirdi.

NAIAS-KAUOS(Kuzey Amerikan Uluslararası Otomobil Sergisi) 2020’nin ertelendiği açıklaması sergi organizatörlerinin 28 Mart’ta sponsorlara yolladığı bir bildiri aracılığıyla geldi. 28 Mart’ta telefonla arandığında, KAUOS 2020 başkanı Doug North, Roadshow’a ” Serginin finansal etkisinden endişelenmeye başlamadık bile… Bu değişimi tamamıyla destekliyoruz. Yapılması doğru olan şeyin bu olduğunu biliyoruz… Sadece güneydoğu Michigan’ı sağlıklı yapacağımızdan emin olmamıza odaklandık.” dedi.

North, otomobil sergisi organizatörleri FEMA-FADYA’nın bir dizi kongre merkezleri yaptırdığının farkındaydı, bu yüzden TCF Merkez’in bir sahra hastanesi olarak belirlenmesinin bir sürpriz olmadığını söylediği. NAIAS-KAUOS, Detroit şehir merkezindeki geleneksel tesisin kiracısı olarak FEMA-FADYB tarafından doğrudan bilgilendirilmedi. Organizatörleri kararı 27 Mart’ta TCF yetkililerinden öğrendi.

Detroit Özgür Basını, FEMA-FADYA’nın taşan hastaneyi ”en az altı ay” faaliyette olacak şekilde belirlediğini aktardı.

North, ”Bütün yönetici ekibimiz halâ sağlam. Bir 12 ay daha sergiyi erteleyeceğiz ve yapabileceğimiz en iyi sergiyi yapmak için gayret etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Geçen haftanın başlarında New York Otomobil Sergisi‘nin evi olan Manhattan’ın Javits Merkezi‘ni koronavirüs hastalarını barındırmak için iki bin yataklı bir geçici hastaneye dönüştürme çalışması başladı. Mart’ın başlarında, New York sergisi Ağustos’tan Nisan’a çekildi.

28 Mart’ta gelen sonraki bir açıklamada, NAIAS-KAUOS organizatörleri ”Halka Açık Sergi, Endüstri Önizlemesi ve Bağış Önizlemesi için biletleri de içeren 2020 NAIAS-KAUOS biletlerinin tümü iade edilecektir.” dedi. Bağış galası için bilet alanlar bir iade alabilirler ya da paranın dokuz yardım kuruluşundan birine gittiğini gösterebilirler.

Detroit Otomobil Sergisi koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal edilen ya da ertelenen uzun bir araba ilişkili yarış ve toplanma dizesinde en sonuncusu. En güncel olarak, IndyCar efsanevi IndianaPolis 500 yarışını Anma Günü hafta sonundan 23 Ağustos’a erteleme kararını bildirdi.

*”Bin ve sür” olarak çevirilen kısmın gerçek dilindeki karşılığı ”Ride and drive”dır. İki fiil de sürmek anlamına gelir fakat ”ride” motosiklet, ”drive” araba sürmektir. Türkçe’de ”sürmek” fiili zaten araba için kullanıldığından motosiklet için ”binmek” fiili de kullanılır. Bu nedenle ”Sür ve sür” gibi bir çeviri aradaki farkı yansıtamayacağı için ”Bin ve sür” olarak çevrilmiştir.


Kaynak: https://www.cnet.com/roadshow/news/detroit-auto-show-canceled-covid-19-coronavirus-fema-tcf-center-naias/

tnhnkz1

Pamukkale Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button