MühendislikTeknolojiVideo

Geleceği değiştirebilecek En Güncel 3 Yenilikçi Ürün

Son bir ayda beni çok etkileyen yenilikçi ürünlere bir göz atalım istedim. Bu ürünlerin geleceği değiştirip değiştiremeyeceği bilinmez ama biraz bekleyip görmemiz gerekiyor.

TESLA POWERWALL

battery_backup_day_diagram.jpg.650x0_q70_crop-smart

Elektrikli otomobilleri ile yakından tanıdığımız Tesla bu sefer karşımıza çok farklı bir ürün yelpazesi ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bildiğiniz gibi Tesla yaklaşık bir ay kadar önce kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın yapacağı açıklamayla birlikte 30 Nisan’da “araba olmayan” yeni bir ürün duyuracağını açıklamıştı.

Tesla Energy adlı bir plan ile birlikte Tesla Powerwall’u tanıtan Tesla, bu sefer yakın gelecekte akıllı evlerin bir parçası olmaya hazırlanıyor. Evlere kolayca monte edilebilecek olan ve bakım gerektirmeyen Powerwall’lar, evinizin elektriğini daha düzenli bir hale getiriyor ve depolama özelliği sayesinde hem gündüz hem de gece, güneş enerjisinden yararlanmanızı sağlıyor. Bununla birlikte evinizin elektrik şebesini de düzenleyen Tesla, topraklama görevi ve elektriğin kesildiği durumlarda da jenaratör görevi görmeye devam ediyor.

Tesla Energy, Powerwall ile kendini kısaca yenilenebilir enerjiyi depolayan, fosil yakıtlardan uzak ve geleceğin sürdürülebilir enerji teknolojisi olarak konumlandırıyor. Powerwall duvara monte edilebilir iki farklı modele sahip, bunlardan birisi 10 kWh’lık haftalık model, diğeri ise 7 kWh’lık günlük model. Bununla birlikte kullanıcılar yoğun ihtiyaçlarına göre ikili olarak da Tesla Powewall’ları satın alarak taktırabilecek.

tesla_powerwall_official

Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’de bulunan büyük fabrikasında tasarlanan ve üretilecek olan Tesla Powerwall’lar önce kapasiteye göre değişen fiyatları, 3000 ve 3500 dolar üstünden satılacak ve 3-4 ay içerisinde piyasada olacak. Bununla birlikte, Elon Musk’a göre bu yeni ürünleri ölçeklenebilir şekilde büyüyebilir, daha büyük enerjiye ihtiyaç duyan endüstriyel kullanılmlar için de üretilecek Powerpack’in de gelecekte ürünler arasına girmesi bekleniyor.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, amaçlarının Tesla olarak dünyanın enerji kullanış biçimini değiştirmek olduğunu söylerken ne kadar büyük bir hedef peşinde koştuklarını da kanıtlıyor. Bakalım Tesla Powerwall’ların evlere girişi nasıl olacak ve bu süreç nasıl tamamlanacak?

 

DARPA SMART BULLET ( AKILLI – GÜDÜMLÜ MERMİ )

Silah tenolojisi de diğer bir çok teknoloji gibi gelişmeye devam ediyor. Daha önceden akıllı silahların yapıldığını duymuştuk fakat DARPA adındaki bir silah şirketi bu sektörde işi bir adım daha yukarıya taşıyor. Akıllı silahlardan sonra şimdi de akıllı mermi diyebileceğimiz bir çeşit hedef değiştirebilen mermi üretildi.

EXACTO teknolojisi olarak isimlendirilen bu teknolojiye ait ilk videoyu geçen yıl görmüştük. Hedeflenen hareketli obje kılpayı kaçıran mermiler ile ilgili bugün yeni bir video paylaşıldı.

DARPA’nın paylaştığı videoda hareketli hedefi tam on ikiden vuran mermi, çalışmanın başarıya ulaştığının göstergesi. Güdümlü mermilerden farklı olarak hedef takip etmenin yerine hedefin gideceği yeri hesaplayan mermilerin hata payları nerdeyse yok denecek kadar az.

Videonun çekildiği tarih ise Şubat 2015’i gösteriyor. DARPA’nın yaptığı açıklamada bu mermilerin ilk olarak, Afganistan’daki teröristlere karşı mücadele veren keskin nişancıların kullanımına sunacakları belirtildi.

 

 

VORTEX BLADELESS ( KANATSIZ TİTREYEREK ENERJİ ÜRETEN RÜZGAR TÜRBÜNÜ )

 vortex_turbin

Uzun mesafe yolculuklarımızda sık sık karşımıza çıkmaya başladı devasa pervaneler. Peki bu modern yel değirmenleri vazgeçilmez mi? İspanya’da kurulan bir şirkete göre hayır. Vortex Bladeless adı verilen jeneratörleri yerden çıkmış kuşkonmaz (asparagus) bitkisine benziyor ve elektrik üretiyor.

Pervaneyi çevirmek yerine rüzgar, yapının etrafındaki firmanın diktiği sütunları ileri geri titretiyor. Normalde mühendisler bina yaparken bu güçleri yoketmeye ve bina üzerindeki etkisini azaltmaya çalışırken Vortex bu güçleri kullanıyor. Normalde bir yapı rüzgar hızına bağlı olarak çok farklı ve spesifik frekanslarda titreşebilir ancak bu icat mıknatıs kullanarak rüzgar hızı ne olursa olsun bu titreşimi ayarlıyor ve temelinde bulunan alternatörle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Peki pervaneli türbinler yerine neden bunu kullanalım ki? Vortex’e göre bu yapıdan üretilen elektrik pervaneli türbinden üretilenden yüzde 40 daha ucuz. Bu fark büyük ölçüde bakım bedelinin çok az olmasından kaynaklanıyor. Vortex’in hareket eden ve dönen parçası yok, yağlanma gerektirmiyor ve daha az bakım gerektiriyor. Basit dizaynı da üretiminin daha kolay ve pervaneli türbinin yarısı maliyetine olmasını sağlıyor. Bir Vortex türbini normal bir pervaneli türbinden yüzde 30 kadar daha az elektrik üretse de firmaya göre aynı alana daha fazla Vortex dikmek mümkün. Ayrıca bu pervanesiz türbinler sessiz de.

Şu an firma farklı büyüklükte türbinler üretmek üzerinde çalışıyor. Mini türbinleri 13 metre uzunluğunda ve gelecek sene ticari olarak pazara sunulacak. Endüstri boyutundaki büyük modeli ise 2008 yılında piyasaya çıkacak.

Eğer herşey plana göre giderse bir sonraki uzun mesafe yolculuğunuzda farklı bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Rüzgar değirmenleri yerine kuşkonmaz tarlasıyla.

 

 

Burak Çankaya

MSc #ElectricalEngineer |#SolarEnergy | #AI | #ScienceCommunicator | Co-Founder of @gelecekbilimde

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button