Yer Bilimleri

Gizemli Kraterler

30209176,pd=7,f=lead-l

Özet: Bu kraterlerin oluşum sebebini henüz tam olarak bilmesek de, kabul edilen teorilerden birisi yer altından patlayan, güçlü sera gazlarından birisi olan metanı içeriyor.

Yazının Tamamı:

Bugünlerde, Rusya-Yamal Yarımadası’nda bir düzine yeni krater keşfedildi. Hatta araştırmacılardan biri  bu kraterleri gizemli bir şekilde gruplar halinde ortaya çıktıkları için mantarlara benzetti. Çoğunluğu ren geyiği çobanları tarafından keşfedilen bu kraterlerin oluşum sebebini henüz tam olarak bilmesek de, kabul edilen teorilerden biri yer altından patlayan, güçlü sera gazlarından birisi olan metanı içeriyor.

Metan kaynaklarından biri olan permafrost (Kutup bölgelerinde en üst toprak örtüsü altındaki donmuş katman) altında bolca ayrışan organik madde vardır. Permafrost çözünmeye başladığında içindeki organik madde de çözünmeye, yani ayrışmaya başlar ve bu durum da potansiyel olarak yüksek miktarlarda metan gazı salınmasına neden olur. Daha önce, bilim insanları, kraterlerin artan sıcaklıklar nedeniyle eriyen permofrost içindeki organik maddenin ayrışmasıyla açığa çıkan metan gazının patlamasıyla oluştuğuna yönelik kanıtlar bulmuşlardı.

Yine de bu durum, geçen yıl bilim insanlarının gidip gördüğü bu kraterde fark ettikleri artan metan seviyesini açıklamıyor. Bilim insanları bu uzak bölgeye tekrar gitmek için çok sabırsızlar. Ancak, Sibirya kırsallarında böyle bir gezinti yapmak hiç de kolay değil. Onlar oraya gidip araştırmalarını yapana kadar, biz de beklemek zorundayız.

Kaynaklar:

  1. http://www.popsci.com/new-mysterious-siberian-craters-found
  2. https://nsidc.org/cryosphere/frozenground/methane.html
  3. http://www.arctic.uoguelph.ca/cpe/environments/land/features/freeze-thaw/pingoes.htm

Çeviri&Derleme: Mehmet

Düzenleme&Revizyon: Şule Selçuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button