AstronomiFizik

Gök Bilimciler, Güneş’in En Yakın Komşu Yıldızını Tartmak için Nadir Bulunan Bir Fırsat Yakaladı

Çeviren: Furkan Fidan     Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Proxima Centauri (Proksima Erboğa) çevresindeki olası bir Dünya benzeri gezegenin keşfi, Dünya’nın en yakın yıldızı olan Güneş’e yeni bir odak noktası koydu. Gök bilimciler, kitlesinin ve dolayısıyla yörüngesinin bulunabileceği Dünya benzeri gezegen tahminlerimizi incelemek için nadir bir fırsat yakaladılar.

Bir yıldızın kütlesi muhtemelen en önemli ölçüsüdür. Kendi yörüngesel dönemlerini ve Newton yasalarını kullanarak birbirlerini yörüngede toplayan -yakın konumda; birbirlerini kütleleriyle etkileyebilen- yıldızların kütlelerini ölçebiliriz. Yalnız yıldızlar içinse ölçüm için parlaklıktan çıkma ve yıldızlarla benzerliklerini kullanmak zorundayız.

Teknik olarak Proksima Erboğa, Alfa Erboğa A ve B’yi yörüngede tutsa da bu çiftin çok uzak ve çok daha hafif olmasından ötürü yer çekimi etkisi göz ardı edilebilir. Bilinen kütlelerdeki benzer yıldızlarla yapılan karşılaştırmalara güvenmekten memnun olmayan, Şili’deki Universidad Diego Portales’ten Dr. Alice Zurlo, daha iyi sonuçlar elde etmek için uzak bir yıldız ile bizim aramızda geçen nadir bir Proksima vakası kullanmıştı.

Ağır nesneler bir ışık kaynağının önüne geçtiğinde radyasyonu bükerek bir yer çekimi lensi oluştururlar. Nesnelerin kütlesi ne kadar büyük olursa bükme de o kadar kuvvetli olur.

Arkalarındaki zengin bir yıldız tarlasına sahip yıldızlar, sık sık  mikrolens olaylar olarak adlandırılan fırsatlar sunuyor, ancak Proksima daha az şanslı. Yine de, 2014 ve 2016’da iki uzak yıldıza göre hareketi mikro-  ölçüm için uygun olmuştur. İlk fırsat kaçırıldı ancak Zurlo ikincisinden tam olarak yararlandı.

Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri için kabul edilen bir makalede Zurlo, Proksima’nın kütlesinin %40’ından az bir hatayla Güneş’in 0,15 katı olduğunu bildirdi. Önceki tahminler 0,12 Güneş kütlesiydi. Bu bulgu, Proksima B için mümkün olan en düşük kütleyi Dünya’nın kütlesinin 1,5 katına çıkarmaktadır.

Güneş’ten başka bir yıldız, ilk defa bu yolla tartıldı. Proksima 20 yıl boyunca bu yıldızı tekrar parlak bir şekilde geçmeyecek.

Küçük bir yıldız olarak, arka bahçedeki teleskopların bile yakınlığına rağmen fark edemedikleri Proksima uzun zamandır göz ardı edildi. Bulunduğu yerdeki küçük yalpalamaların, astronomları, onu çevreleyen bir gezegenin muhtemel varlığına karşı uyardığında her şey değişti – muhtemelen Dünya’dan sadece yüzde 30 daha büyük ve ılıman iklime uygun bir mesafede.

Bu yıl, Proxima’da devasa bir yıldız patlaması meydana geldi ve yakınlardaki gezegenleri, hayat beklentileri için çok fazla radyasyonla patlattı. Yine de, Proksima çevresindeki herhangi bir gezegen yaşamı desteklemese bile, Güneş Sistemimizin ötesinde gezegenleri derinlemesine incelemek için elimizden gelen en iyi fırsatlar arasında yer alıyor.

İnsanlar, Proksima B’ye bir görev için ihtiyaç duyulan ekip boyutunu bile modelliyorlar. Proksima’nın etrafındaki toz kemerlerin daha sonra keşfedilmesi, ilgi duyulması için fazladan bir neden yarattı.


Çeviri Kaynağı: http://www.iflscience.com/space/astronomers-seize-rare-opportunity-to-weigh-suns-nearest-neighboring-star/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button