PsikolojiSoru - Cevap

Hatırladığımız Olayları Neden Hatırlarız?

Çeviren: Doğa D.                          

Düzenleyen: Esranur Maral

Hatırladığımız Olayları Neden Hatırlarız?

Bilginin neden genellikle kısa süreli belleğe depolandığı üzerine 6 neden vardır.

Öncelik Etkisi

İlk oluşan bilgi genellikle daha sonra ortaya çıkan bilgiden daha iyi hatırlanır. Kelimeler ya da sayıların bir listesi verildiğinde ilk sözcük veya numaranın genellikle ilk yazıları hatırlanır. Bunun sebebi bunların daha çok tekrar edilmesidir.

Yenilik Etkisi

Sıklıkla bilgi hatırlanır. Bunun sebebi olayın üstünden fazla zamanın geçmemiş olmasıdır.

Açıklık Etkisi

Eğer bilgi öne çıkıyorsa açık bir şekilde alınmışsa ayırt edici herhangi bir bilgiyi, her zamanki ya da sıradan bir bilgiye kıyasla hatırlamak daha kolaydır. Bu halde bilgi çoğu zaman daha iyi hatırlanır.

Sıklık Etkisi

Tekrarlama, ilk örnekte belirtildiği gibi, daha iyi bir bellek oluşturur. Matematik dersi için formül ezberlemeye çalıştığınızı unutmayın. Ne kadar çok üstünden geçtiyseniz o kadar çok bilirsiniz.

Birlikler

Bir bilgiyi diğer bir bilgiyle ilişkilendirmek veya bir bilgiyi diğer bir bilgiye bağlamak daha iyi hatırlamaya olanak sağlar. Birçoğumuz mesleklerinde, günlük hayatta bu tekniği kullanır.

Yeniden Yapılanma

Bazen belleklerimizdeki boşlukları doldururuz. Diğer bir deyişle, zihnimizde tam bir resim elde etmeye çalışırken eksik parçayı doldururuz. Sık olarak bunun meydana geldiği sırada farkında bile olmayız.

Uzun Süreli Hafıza

Buna bağlı bazı öneme sahip olan kısa vadeli olayların bizim uzun süreli belleğimize geçen bilgilerdir. Mezun olduğunuz günü veya ilk öpücüğünüzü unutmanın ne kadar zor olduğunu hayal edin.
Şimdi de geçen perşembe giydiğiniz gömleği ya da yanına park ettiğiniz arabanın rengini unutmanın ne kadar kolay olduğunu düşünün. Bilgiyi işlerken önem verdiklerimiz bilgiler uzun süreli belleğe aktarılır.

Diğer başka nedenler de var tabii, hepimizin bildiği gibi, bazen beynimizin önemsiz gerçekler ile dolu olduğu görünür. Burada tekrarlama devreye girer. Bir şeyleri hatırladığımızda onları tekrar ederiz. Diğer zamanlarda, bilgi bir şekilde önemli olduğu için aktarılır. ”İlk araba aldığımda sıcak bir gün olduğunu hatırlıyorum.” buna örnek olabilir. Sıcaklık burada önemli bir rol oynamaz ama ilk aldığınız arabanızın hatırasına bağlıdır.

Yoluyla
Memory & Forgetting. (n.d.). AllPsych.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu