MühendislikTeknoloji

Hindistan’daki Kömür Tesisi Hemen Hemen Tüm CO2 Emisyonlarını Kabartma Tozuna Dönüştürdü

ÖZET: Hindistan’da bir şirket kömür kazanının içinde yakalanan CO2 nin kabartma tozu gibi değerli kimsayallara dönüştürdüklerini söyledi. Bu Dünya’da bir ilk.

Süreç, Tuticorin şehrindeki bir kimyasal tesiste gerçekleşiyor. Hintli bir firma olan Carbon Clean Solutions’ın yardımıyla, yılda 60.000 ton CO2 emisyonu kaydedebileceklerini söylediler. “Ben bir iş adamıyım, gezegeni kurtarmayı hiç düşünmemiştim.” diyor Ramachadran Gopalan.

Karbon temizleme işlemi 2 genç Hintli kimyacı tarafından yapılıyor. Kazan bacasında CO2 molekülleri ile baca gazlarını bağlanmak için tuz tekniği kullanılıyor. Görünüşte mevcut kimyasallardan daha etkilidir. CO2‘nin yüzde 90’dan fazlasının yakaladığı söyleniyor. Yine de karbon yakalama süreci diğerlerinden farklıdır, bu işlem için yeni kimyasal filtreler kullanılır.

Guardian gazetesine göre üretilen madde; cam üreticisi, tatlandırıcılar, deterjanlar ve kağıt ürünlerinden oluşan bir dizi kullanım alanına sahip. Bitkilerde de buna benzer bir yapı var.

Geçen yıl İzlanda’daki bir bitki CO2‘i taşa çevirerek çığır açtı. Ancak başka alanlarda da kullanılan maddelere dönüşebilmesi işletmelere daha çekici gelebilir. Kendi web sitelerinde habere göre karbon temizleme işlemi önümüzdeki 4 yılda sera gazlarının %2’sini azaltabilecek. 

“Enerji santralleri ve üretim tesisleri gibi büyük karbon yayıcılardan, gelecekte karbon yakalama tesisi ve vergisi istenebilir.” “Vergileri Unutmayın.”  “Carbon Clean Solutions bu kadar büyük noktasal kaynaklardan gelen CO2 emisyonlarının maliyetini etkin bir şekilde azaltacak teknolojiler geliştirmek için müşterileri ile birlikte çalışıyor ve yenilik yapıyor “dedi.

 

Kaynakça: IFLScience

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı