Bilgisayar BilimleriMühendislikTeknoloji

IBM İlk Ticari Kuantum Bilgisayarını Kamuya Tanıttı

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen: Barış Bayraktar

Seslendiren: Selinsu İlaldı

Kuantum bilgisayarları uzun yıllar boyunca araştırma laboratuvarlarının dışına çıkmadı.

Ancak, IBM, işletmelerin kendilerinin kullanması için tasarlanan ilk kuantum bilgisayar olarak ilan edilen IBM Q System One’ı açıkladı. Üstelik şirket bunun daha büyük bir devrime doğru atılan ilk adım olduğu konusunda gayet net.

Kuantum hesaplama bugün en umut verici erken aşama teknolojilerinden biri olarak kabul edilir. Bunun nedeni, kuantum bilgisayarlarının katlanarak daha fazla veri işleyebilmesi ve tüm endüstrileri tamamen dönüştürme potansiyeline sahip olmasıdır.

Örneğin, potansiyel olarak havacılık ve askeri sistemleri düzene sokabilir, daha iyi yatırım yapmak için risk faktörlerini hesaplayabilir veya kanser ve diğer hastalıklar için bir tedavi bulabilirler.

IBM CEO’su Ginni Rometty, IBM Q System One’ın tanıtıldığı Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’ndaki stantta “Veri, dünyanın en değerli doğal kaynağı olacaktır” dedi.

Yine de hemen ofisinize bir tane kurmayı beklemeyin. Bilgisayar ödeme yapan müşterilere açık olsa da, geliştiriciler bunun gücüne IBM Cloud aracılığıyla kendi evlerinin veya ofislerinin konforundan erişecekler.

Bilgisayarlar günümüzde verileri ikili – dizileri sayı ve harfleri temsil eden sıfırlar ya da birler- olarak depolarlar. Ancak, kuantum bilgisayarlar çok daha güçlüdür.

Bunun nedeni, sıfırların ve birlerin aynı anda var olmalarına izin veren özel bir özelliğe sahip olan kuantum bitlerini kullanarak veri depolamalarıdır. Bu görünüşte küçük olan şey, kuantum bilgisayarlara bir kerede üssel olarak daha fazla hesaplama yapma yeteneği verir, onları ilaç keşfi, yoğun veri analizi ve hatta kırılmaz kodlar oluşturma gibi inanılmaz karmaşık işler için yeterince güçlü kılar.

Hava geçirmez bir ortam oluşturan dokuz metre yüksekliğinde, dokuz metre genişliğinde bir cam kasaya yerleştirilmiş olan bu zarif bilgisayar, IBM’in işletmelere kuantum hesaplamasını getirmesi için ilk çabasıdır. Muhafaza önemlidir. Çünkü, kubitler çok özel şartların dışında kuantum hesaplama özelliklerini kaybederler.

Bir kuantum bilgisayar, çoğunlukla titreşimsiz ve elektromanyetik radyasyon içermeyen bir ortamda donma derecesinin çok altında tutulmalıdır.

IBM’in yeni sistemi, bu zorluğu müşterilerin adına çözen entegre bir kuantum bilgisayarla – yani her şeyi muntazam bir şekilde tutan kasası ile – ele almayı hedefliyor. Ancak, bu göreceli kırılganlık neden kendi ofisinize bir IBM Q System One yüklemeyeceğinizin bir sebebidir. Kesinlikle ileriye atılmış büyük bir adım olmasına rağmen, bu bilgisayar sipariş edebileceğiniz ve teslim edebileceğiniz bir şey değildir.

Hybrid Cloud’un kıdemli başkan yardımcısı ve IBM Research’ün direktörü Arvind Krishna, “IBM Q System One, kuantum hesaplamasının ticarileşmesinde önemli bir adımdır” dedi.

Krishna ayrıca “Bu yeni sistem, biz bir yandan işletme ve bilime yönelik pratik kuantum uygulamaları geliştirmek için çalışırken, kuantum hesaplamasınıı araştırma laboratuarlarının dışına çıkarmak için kritik bir öneme sahiptir” diye ekledi.

Bu yıldan sonra IBM, New York Poughkeepsie’deki ticari müşteriler için ilk IBM Q Kuantum Hesaplama Merkezi’ni de açacak. Bu laboratuarda, müşteriler IBM’nin bulut tabanlı kuantum hesaplama sistemlerini ve diğer yüksek performanslı bilgi işlem sistemlerini kullanabilirler.

Teknoloji, hala kitlesel dağıtıma hazır olmaktan çok uzak olduğundan, IBM kuantum bilgisayar üzerinde çalışan tek firma değil.

Google da kuantum bilgisayarların nasıl daha istikrarlı olabileceğini ve hataları nasıl daha iyi bulabileceğini ve düzeltebileceğini araştırıyor. Ayrıca Google teknolojiyi takip ederek kubit işlemcilerini üretti ve test etti.

Microsoft, yeni teknolojiyi daha geleneksel işlemcilerle birleştiren hibrit kuantum bilgisayarları üretmek için çalışıyor. Intel de kuantum hesaplama yongaları için iddialı olmaya çalışıyor.


Yoluyla
https://www.sciencealert.com/ibm-unveils-a-quantum-computer-that-will-be-available-to-businesses?

abdullah

Hitit University Faculty of Medicine ~ Second year student.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu