Yer Bilimleri

Jeologlar Ve Çalışma Alanları

keep-calm-im-a-geologist-1

Esasen, Jeoloji çalışmaları dünyada bulunan materyallerin oluşumunu, bu materyallerin içeriğini ve hangi  süreçlerden geçtiğini inceleyen bir bilim dalıdır. Jeologlar araştırma, derleme  ve değerlendirme alanında çok fazla zaman harcamaktadır. Onlar dünya tarihi hakkında çalışmalar yaparken kullandıkları kaynaklar kayalar ve minareler oluyor.

Volkan patlamaları, toprak kaymaları, seller ve depremler gibi yeryüzünü şekillendiren süreçlerle ilgilenen biri için çok iyi bir kariyer seçimi olabilir. Eğer bir kariyer seçimi olarak jeolog olmayı düşünüyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin.

1.Dünya’nın içeriği hakkında ilgilenirdiniz. Bir jeologun çalışmaları sadece kayalardan ve minerallerden ibaret değildir, çünkü çalışmalarına bazı faktörlerde etkili olabilir. Depremler, seller ve volkanik patlamalarda Dünya yüzeyini şekillendirir.

Jeologların kaynakları genellikle kayalar ve minerallerdir.
Jeologların kaynakları genellikle kayalar ve minerallerdir. 

2. İnsanları doğal afetler için hazırlayabilir. Jeologlar sel için eğimli arazilerden ve volkanik alanlarda çalışmalar yaparak bir çok doğal afeti önceden tahmin ettiler, bu şekilde bir çok hayat kurtardılar.

3. Bir Jeolog değerli minerallere sahip olan kayalar, ve hatta o kayaları meydana getiren koordinat ve maden planlarını çalışırlar. Buna ek olarak, bir Jeolog, yeraltı suyu, petrol ve doğal gaz gibi diğer doğal kaynakları bulmak için çalışabilir.

4. Jeologlar kar amacı gütmeyen kuruluşlarda  ve çevre danışmanlık merkezlerinde, devlet kurumlarında çalışmalarını sürdürebilir.

5. Sizin çalışma alanınız arazi, öğretmen veya bilim adamı oluyorsunuz. Araştırma için harcanan zaman adil bir miktar (araştırmaya göre değişir)

6. Teknolojik işleri çok zevklidir. Jeologlar bilgisayar yazılım programları hazırlar, araştırma sonuçlarını analiz eder ve gerekli hesapları gözden geçirir.

7. Lisans derecesi edindikten sonra; Eğer yüksek lisansı kazanırsanız mineraloji, volkanoloji, hidroloji hatta paleontoloji de doktora yapabilir ve bu alanlarda uzmanlaşırsınız.

8. Daha yüksek bir eğitim ile kariyerinizde ilerleyebilirsiniz. Bir jeolog şirkette çalışarak kariyer yapabilir. Bazıları da üniversitelerde yönetici veya akademisyen olurlar.

9. Jeologları iyi bir kariyer bekliyor. Yakın bir gelecekte jeoloji alanında mevcut iş alanının artacağı düşünülüyor. Bu, iş, kariyer ve iş istikrarı isteyenler için harika bir haber.

10. Çok yönlü iş imkanı; Bazı jeologlar Dünya’nın oluşumu esnasındaki kaya şekilleriyle uğraşıyor. Bazıları ise denizin altındaki kayaları ve minareleri araştırıyor. Bu iş hem zorlu hem de heyecan verici.

Kaynakça:

http://www.geologyin.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı