Mühendislik

Kablosuz Enerji Transferiyle Odadaki Cihazları Şarj Edin!

 

Özet: Disney Research tarafından geliştirilen ve bir oda boyunca kablosuz olarak elektriği ileten yeni bir yöntem, kullanıcıların elektronik cihazlarını sorunsuz bir şekilde WiFi-Hotspot(paylaşım) noktalarına bağlandığı gibi şarj etmesini sağlayacak; böylece elektrik kablolarına veya şarj yuvalarına olan ihtiyacı ortadan kalkacak.
Araştırmacılar, kuasistanik boşluk rezonansı (QSCR) adı verilen yöntemlerini laboratuvarlarında özel olarak inşa edilmiş 16 x 16 ayaklık bir oda içinde gösterdiler. Aynı anda birkaç cep telefonunun, fanın ve ışığın aynı anda çalıştırılmasını mümkün kılan, alanın iç kısmınında sürekli olarak bulunan manyetik dalgaları güvenli bir şekilde yarattılar.

Özel olarak oluşturulan odamız

Disney Research‘ün ortak araştırma direktörü  Alanson Sample, “Bu yeni yenilikçi yöntem sayesinde kablosuz elektrik enerjisinin WiFi ( kablosuz internet ) gibi her yerde olmasını sağlayacaktır.” dedi. “Bu, cihazlarımızı şarj için pilleri ve kabloları değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırarak, robotlar ve diğer küçük mobil cihazlar için yeni uygulamalar sağlayabilir.” Matthew J. Chabalko, Mohsen Shahmohammadi ve Alanson P. Sample’ın Disney Araştırma ekibi tarafından QSCR ile ilgili bir araştırma raporu, 15 Şubat 2017’de PLOS ONE adlı çevrimiçi dergide yayınlandı.
QSCR ile ilgili bir araştırma raporu, 15 Şubat 2017’de PLOS ONE adlı dergide yayınlandı. “Bu çalışmada, oda ölçeğinde kablosuz güçü gösterdik, ancak bunu bir oyuncak sandığı boyutuna ya da bir depoya kadar ölçekleyememizin hiçbir nedeni yok.” dedi. Kablosuz Sistemler Grubu direktörü Sample’a göre, kablosuz güç iletimi uzun süredir teknolojik bir hayaldi. İcatlarıyla ünlü Nikola Tesla, ünlü bir kablosuz aydınlatma sistemini 1890’larda sergiledi, eve ve fabrikalara uzun menzilli güç iletmesi için bir sistem önerdi, ancak bu önerilerinin maalesef devamı gelmedi. Günümüzde, çoğu kablosuz güç iletimi, tipik olarak şarj standları veya pedleri içeren çok kısa mesafelerde gerçekleşmektedir.

QSCR yöntemi, bir odanın metalize duvarlarında, zeminde ve tavanında elektrik akımı oluşturmayı içerir ve bu da odanın iç kısmına nüfuz eden düzgün manyetik alanlar üretir. Bu, enerjinin, manyetik alanlarla aynı rezonant frekansta çalışan alıcı bobinlere verimli bir şekilde iletilmesini sağlar. Yapısındaki indüklenmiş olan akımlar potansiyel olarak zararlı elektrik alanlarını ayıran ayrı kondansatörler vasıtasıyla yönlendirilir.

Chabalko: “Simülasyonlarımız, federal güvenlik kurallarını yerine getirirken / karşılarken 1.9 kilovat güç iletebildiğimizi gösteriyor.” dedi. “Bu güç aynı anda 320 akıllı telefonu şarj etmekle eşdeğer.” dedi.

Gösteride araştırmacılar alüminyum duvarlara, tavan ve zemine alüminyum bir çerçeveye cıvatalı 16 x 16 ayaklık bir oda inşa etti. Bir bakır kutup odanın ortasına yerleştirildi. Kutupta ayrı kondansatörlerin yerleştirildiği küçük bir boşluk oluşturuldu.

Chabalko, “Yapının elektromanyetik frekansını ayarlayan ve elektrik alanlarını sınırlayan bu kapasitörlerdir.” dedi. Düşük megahertz frekansında çalışan cihazlar odanın neredeyse herhangi bir yerinde güç alabilir. Aynı zamanda, o frekanstaki manyetik dalgalar günlük malzemelerle etkileşime girmez, bu nedenle odadaki diğer nesneler etkilenmez.

Gösterim odası özel olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, gelecekte metalize duvarlar, tavan ve zemin ihtiyacını azaltmak mümkün olacabilecek. Mevcut yapıları, örneğin modüler paneller veya iletken boya ile yenilemek mümkün. Birden çok bakır direk kullanarak daha büyük alanlar yerleştirilebilir.

Yaratıcılık ve yeniliği birleştiren bu araştırma, Disney’in zengin yenilik mirasını ve yarının araçlarını ve sistemlerini geliştirmek için teknolojiyi kullanmaya devam ediyor…


Kaynak: : https://phys.org/

Etiketler

Burak Çankaya

BilimTreni sitesinde ve Gelecekbilimde Kanalında Kurucu/Yönetici. https://www.linkedin.com/in/burakcankaya/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı