BiyolojiTıp

Kanser İlaçları: Kanser Ne Kadar İlerlemişse, O Kadar Şanslısın!

Özet: Yeni tip kanser ilaçlarında yapılan büyük araştırmalar göstermektedir ki; kanser oluşan bölgede ne kadar çok ilerlemişse veya ne kadar fazla kanserli hücre mutasyon geçirmişse, kanser ilaçlarının hasta üzerindeki etkisi daha da fazla oluyor. Yapılan araştırmalar, farklı boyutlarda ilerlemiş kanserlerin, başlangıç seviyesindekilere oranla tedavilere daha hızlı yanıt verdiklerini gösteriyor. Yani bu bir yerde; erken teşhisin artık bir öneminin de kalmadığını mı gösteriyor?

Yeni tip kanser ilaçları sadece bazı kanser hastalarında, bağışıklık sisteminin tümörler üzerinde büyük başarılar elde etmesini sağlamaktadır. Yeni yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları, akciğer tümörleri içinde, bağışıklık ilaçlarının kime ve ne derecede yarayacağını öngördükleri bir iz buldular.

Tümör hücreleri kendilerini bağışıklık sisteminden, T hücreleri olarak bilinen bağışıklık sistemindeki hücrelerin yüzeyinde bulunan PD-1 reseptörlerini aktif hale getirerek saklayabilmektedirler. Bunun sonucunda da, T hücreleri, tümörlü hücreleri yokedeceğine, onları kendi hallerine bırakıyor! Yen geliştirilen ilaç, ‘PD-1 antikoru’ özelliği taşımakla birlikte, hücrelerin bağlantı noktalarını tahrip ederek, T hücrelerinin bağlantı noktalarından kopup, tümörlü hücrelerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Kliniklerde yapılan deneylerde görüldü ki; PD-1 antikorları ve diğer bağlantı noktalarını tahrip eden ilaçlar hastaların hayatlarını,birbirinden farklı birkaç kanser tipinde, bilindik tedavi yöntemlerine nazaran daha da arttırmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, geçen haftalarda ilk kez akciğer kanseri için onay alan bir ilaç olan Nivolumab’ ın da aralarında bulunduğu birkaç melanoma ve kanser ilacının satışını onaylamıştır. Fakat bu bağlantı noktalarını tahrip eden ilaçlar sadece bazı hastalarda işe yaramakta – PD-1 antikorları genellikle kanser hastalarının %20-30′ unda işe yaramaktadır – ve araştırmacılar da bunun neden olduğunu halen araştırmaktadırlar.

1067743_activated-tcell-pd1-pdl1-14

     (PD-1 inhibitörünün çalışma presinbi şekilde gösterilmiştir.)

     kaynak: http://www.pharmaceutical-journal.com/Pictures/580xAny/7/4/3/1067743_activated-tcell-pd1-pdl1-14.jpg

Hipotezlerden birisi, bağlantı noktalarını kilitleyen maddelerin daha çok mutasyona uğramış veya diğer bir deyişler kanser evresi olarak ilerlemiş hücreler üzerinde işe yarıyor olması. Bu mutasyona uğramış olan hücreler bir kısmı, bilinildiği gibi kanserli hücrelerin kontrolsüz bir biçimde bölünmeleri ve diğer organlara sıçramalarının yerine, kanserli hücrelere müdahalede bulunmayacak düzensiz protein zincirleri dizilimleyebilirler. Fakat aynı zamanda bu düzensiz protein zincirleri, immün sistemin yabancı moleküllere karşı silah olarak kullandığı ‘antijenler’ gibi davranabilmektedirler. Hastanın tümöründe daha fazla mutasyona uğramış hücre demek aynı zamanda daha fazla neoantijen demek ki bunlar hastanın bağlantı noktası inhibitörlerindeki T hücrelerinden daha güçlü bir müdahale gelmesi anlamına gelmektedir.

hiv_03_infected1_full

     (T hücresi)

     kaynak: http://www.nih.gov/science/hiv/images/hiv_03_infected1_full.jpg

Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalar bu görüşü desteklemektedir. Örnek olarak; tümörlerinde normalden daha fazla neoantijen dizilimli mutasyona uğramış hücre olan hastalarıın bağışıklık sistemlerinin, CTLA-4 adı verilen proteini tahrip eden bağlantı noktası inhibitörlerine müdahale etmekte daha meyilli oldukları gözlenmiştir.

Şu sıralar, bu durumun akciğer kanseri içinde ayrı doğruluk payı yaşıdığı görülüyor. New York’ da melanoma çalışmalarına öncülük eden Timothy Chan of Memorial Sloan Kettering Cancer Center araştırmacıları, 34 hastadan aldıkları, ‘pembrolizumab’ adı verilen PD-1 inhibitörü ile tedavi edilmiş küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tümörlerindeki ekzonları – DNA’ nın protein zinciri – yeniden dizilimlenmişlerdir. Araştırmacılar, tümörlerinde, düzensiz protein denilen mutasyona uğramış zincirlerin fazla olduğu hastaların, ilaç tedavisine daha fazla yanıt verme eğiliminde olduğunu görmüşlerdir.

Örnek olarak; en az 178 mutasyonlu tümöre sahip hastaların (tüm hastaların %72′ si), daha az mutasyona uğramış tümöre sahip hastalara nazaran tedaviye 6 veya daha fazla bir süre yanıt verdiler. Dahası, Chan’ in bugün Science Online‘ da görücüye çıkan raporu da göstermektedir ki;  bunlardan sigara nedeniyle farklı boyutlara ulaşmış tümörlere sahip 16 hastanın, sigara içmedikleri farzedilen hastalara göre tedavilere daha hızlı cevap verdikleri gözlenmiştir.

Bu çalışmalar içinde bulunmayan fakat Chan’ in grubuyla işbirliği içinde bulunan, Maryland’ daki Johns Hopkins University School of Medicine’ den araştırmacı Drew Pardoll bu durumu, “Mutasyonlar ile kanserlerin ilaçlara karşı gösterdikleri tepkiler arasındaki ilişki son derece etkileyici” şeklinde açıklamaktadır. Chan ve Drew, bu konuda, “Bu gerçekten önemli bir sonuç. Her ne kadar sonuçlar, sigara içmeyenlerin hepsinin PD-1 inhibitörlerine cevap vermediklerini göstermese de, tümör biyopsilerinden alınan DNA’ ların yorumlanmaları, onkolojistlere hangi ilaçları ilk veya ikinci olarak vermeleri konusunda yardım edecektir.” şeklinde açıklama yapmıştırlar. Ayrıca Chan, “Aynı zamanda bu ilaçlar diğer sigara bazlı oluşan ‘yemek borusu’ ve ‘baş – boyun’ kanserlerinde de işe yarabilir.” şeklinde eklemişlerdir

Araştırmacılar aynı zamanda hastalara, tümörlerinin, bağlantı noktaları inhibitörlerine yanıt vermelerini sağlayacak ve kişisel olarak hazırlanmış neoantijen bulunan aşı bazlı ilaçların verilmesinin olasılıklarını araştırmaktadırlar. Yale Üniversitesi’ nden akciğer kanseri araştırmacısı Roy Herbst bu konuda, “Bu çalışmanın olma potansiyeli muazzam büyüklüktedir.” demiştir.

Aşağıdaki videodan, bir T hücresinin, mutasyona uğramış kanser hücresine karşı savaşını izleyebilirsiniz!

“Solar Impulse 2” adlı uçak, gece ve gündüz tek damla benzin kullanmadan 40 bin kilometrelik Dünya’nın etrafından dönecek.

Çeviri: brkthegreatest

Ana görsel kaynak: STEVE GSCHMEISSNER/SCIENCE SOURCE

Kaynak: http://news.sciencemag.org/biology/2015/03/why-powerful-cancer-drug-only-helps-some-patients

 

brkthegreatest

https://twitter.com/brkthegreatest

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button