AstronomiFizikTeknoloji

KARANLIK MADDENİN YAPISI

Özet: Bugüne kadar çıkarılmış en detaylı karanlık madde haritası… Devam eden Karanlık Enerji Anketi’nin (DES) bir parçası olarak yapılan yeni araştırmalar, evrenin karanlık madde yapısının daha büyük, daha ayrıntılı bir haritasını üretmek için kütlenin ışığı bozduğu yolu kullandı.

************************************************************

Yazının Tamamı

Devam eden Karanlık Enerji Anketi’nin (DES) bir parçası olarak yapılan yeni araştırmalar, evrenin karanlık madde yapısının daha büyük, daha ayrıntılı bir haritasını üretmek için kütlenin ışığı bozduğu yolu kullandı.

Hesaplamalar, evrenin %26’sının gizemli maddelerden oluştuğu görüşünü desteklemekle kalmayıp, dağılımın tahmini olduğunu ortaya çıkarıyor; bu da kabul edilmezse fizikte keşfedilmediğini ima ediyor.

2013 yılından beri, DES’in arkasındaki uluslararası ekip gece gökyüzünün yaklaşık 1/8’i kadar derin ve geniş bir alanda Dünya’ dan yaklaşık 300 milyon galaksi, milyarlarca ışık yılı hakkındaki verileri topluyor ve tarama gerçekleştiriyor. Peki bu karanlık enerji işinin anlamı nedir?

Karanlık enerji ve karanlık maddenin, kendi doğaları için olan ağız sıkılığı hariç ortak noktaları yoktur.

Karanlık enerji, evrenin genişleme sürecinin neden hızlandığı izlenimin, açıklayan kara bir kutu, şu anda en az 0n yıldır geniş kabul gören bir gözlem.

Her ne ise, küçük bir olay değil. Hemen hemen evrenin toplam enerjisinin %68’ini oluşturuyor.

Öte yandan, karanlık madde daha çok uzayı parçalarına ayırmak yerine birbirine yakınlaştırıyor. Gizemli olduğu kadar, görünür maddeye sahip olmamasına rağmen galaksilerin nasıl bir arada olduklarını açıklayan kara bir kutudur.

Evrenin hızla yayılıyor olmasını ve maddesinin nası toplandığını ne kadar çok öğrenirsek, bunların neyle ilgili olduğu ortaya çıkabilir.

Bu her şeyin 14 milyar yıl önceki gibi göründüğü, evrenin bebeklik dönemlerini bilmeyi gerektirir ve bunun için de geçmişe bakabilen bir kamera gereklidir.

EVRENİN ANLIK GÖRÜNTÜSÜ

Neyse ki bu tam da ”Planck Teleskopu”nun yaptığı bir şey. Kozmik mikrodalga arka plan formunda böyle bir anlık görüntü sağladı – bu evrendeki melezlemenin en erken günlerinin yansıması olarak hala mırıldandığı bir harita.

DES, 2015 yılında, ”Dark Energy Camera” tarafından toplanan 2 milyon galaksinin verilerini esas alarak kozmostaki haritalardan birincisini yayınladı ve araştırmacılara ”o zaman” ile karşılaştırmak için nispeten daha yeni bir ”şimdi” verdi.

Bizim şu an 26 milyon galaksi şekillerine dayalı 10 kat daha büyük bir haritamız var. ”Yer çekimi Mercekleme” kullanarak, Einstein’ın Genel Rölativitesi’nin bir fenomeni:

kaynak: Chihway Chang of the Kavli Institute for Cosmological Physics, University of Chicago, DES birlikteliği

Bugün bize evrenin bir bölümü üzerinde miktarı ve maddenin her iki tür dağılımını ölçmek için bir yol vererek geçer gibi bozan, arkasında nasıl ışık ölçerek karanlık maddeyi görmek ‘alan değişikliği gerçeğini kullanabilirsiniz.

Planck’ın haritasıyla DES haritasını karşılaştırmak görünüşte ne kadar kara madde ve kara enerjinin olduğuyla ilgili fikir birliğine vardırdı.

Edinburgh Üniversitesinden araştırmacı Joe Zuntz: ”DES ölçümlerini, Planck haritasıyla karşılaştırmak ‘karanlık enerji ve karanlık madde” teorisinin en basit versiyonlarını destekliyor.”

”Ölçümlerimizin, Planck sonuçlarıyla %7 oranında eşleştiğini anladığımız anda bütün birlik heyecanlandı.”

Yaklaşık %7, ancak kesin değil, başka bir sebepten dolayı heyecan verici olabilir – eğer doğrulanırsa, iki sonucun arasındaki fark; kütlenin şimdiki fiziğin öngördüğünden daha yavaş toparlanması demek olabilir ve keşfedilmemiş bir şeyi ima eder.

Gelecekte ek verilerin sayılarının daha yakından görüleceğini söylemek adil bir bahis olur.

Fakat astronomide yapılan keşifler çoğu kez bunun gibi tutarsızlıkla başlar, bu yüzden daha yakından bakmaya değer.

FermiLab’ın yöneticisi Nigel Lockyer: ”DES şimdiye kadar bazı göze çarpa keşif ve ölçümleri yaptı ve verilerin yüzeyini hiç çizmedi.”

”Bugünün dünya liderliğindeki sonuçları DES’in önümüzdeki yıllarda karanlık enerjiyi anlamaya yönelik atacağı en büyük adımları gösterdi.”

Gitmek için bir yıl daha geçmişken şimdiye dek eşlenmiş olan gökyüzünün sadece 1/30’u, yakın gelecekte daha da büyük ve daha iyi bir harita bulmayı umuyoruz.

Anketin güncel sonuçları DES web sitesinde bulunabilir: https://www.darkenergysurvey.org/des-year-1-cosmology-results-papers/


Kaynak metin: 

https://futurism.com/this-is-the-most-detailed-map-yet-of-the-universes-dark-matter/

elifguzelbey

Ege Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button