BiyolojiCOVID-19

Koronavirüs’e Yakalandığınızda İşte Bunlar Olur

Yazar: Antonio Regalado   Çeviren: Tunahan İkiz   Düzenleyen: Barış Bayraktar

Çin’deki hastaneler şu ana kadarki yüzlerce hastalarıyla olan tecrübelerini aktarıyor.

Merkez Çin’den yayılan Yeni Koronavirüs salgını SARS adlı akraba bir vürüsü gölgede bırakarak 43,000’den fazla kişiyi hasta etti ve 1,000’den fazla kişiyi öldürdü.

Virüsten etkilenirseniz ne olur ve etkilenirseniz şanslarınız nelerdir?

Çin’e bağlı Wuhan’da sınırda bir hastanede tedavi edilen 138 kişiye ne olduğunu ve virüsün bir hastane içinde nasıl yayılabileceğini anlatan yeni bir rapor bazı cevaplar içeriyor.

Wuhan Üniversitesi’nin Zhognan Hastanesi’nde kritik bakım bölümünde Zhiyong Peng tarafından yönlendirilen Wuhan doktorları, tedavi ettikleri hastaların %40 civarının virüse tedavilerini gördükleri ameliyat ve başka nedenlerden dolayı zaten orada olup 17 hasta ve 40 sağlık çalışanı içeren hastanede yakalandıklarını söylüyorlar.

Hastaların %4,3’ünün öldüğünü ve yüzde %34’ünün de geriye kalanlar halâ tedavi edilirken daha iyi olup, hastaneden çıktıklarını söylediler. Çin dışında ölüm oranı çok daha az gibi görünüyor fakat Wuhan’da doktorlar gerçekten mücadele veriyorlar. Şehir geçtiğimiz aydan beri bir tecrit karantinası altında.

Erken belirtiler: Koronavirüs’ün en bilindik belirtisi neredeyse herkeste görülen, arkasından yorgunluk ve kuru öksürüğürün takip ettiği ateş. Ayrıca birkaç kişi de belirtiler nüksetmeden bir ya da iki gün öncesinde ishal ve bulantı da gördü.

Hastaneye gitmek: Wuhan doktorları insanların ilk belirtilerden dolayı hastaneye 7 gün içinde giriş yaptırdıklarını ki bu süre boyunca bir çoğunun nefes almakta zorlandıklarını söylüyorlar. Hastaların yardım almak için mi bekledileri yoksa başlangıçta aşırı kalabalık koşullar yüzünden tedavileri geri çevrilenler arasında mı olduğu kesin değildi.

Enfeksyonun doğrulanması: Virüs için test, virüsün genetik maddesini ortaya çıkaran polimeraz zincir tepki makinesi (PZT) ile analiz edilen bir boğaz bezi.

 

Wuhan koronavirüsüne yakalanmış bir insanın akciğer taraması “buzlucam” görünümünün ayırt edici özelliklerini gösteriyor.
JAMA

Göğüs taramaları: CAT tarayıcısına konulan bazı hastaların akciğerlerinde doktoların “buzlucam” dedikleri gölge noktaları görüldü.

 

Yoğun Bakıma Girmek: Çinli ekip hastalarının çeyreğinin çoğunlukla akut solunum sıkıntısı yüzünden yoğun bakımda olduğunu söyledi. Bu akciğerlerin sıvı ile dolup oksijen taşıma becerilerini kaybettiklerinde olur. Bu böbrek gibi diğer organları da etkileyebilir ve ölüme sebebiyet verir. Zaten güçsüz olan insanların yoğun bakıma girme şansı daha yüksekti.

Daha sıkıklıkla yaşlı insanları etkiler: Yaşlı insanlar daha ciddi hastalıklara sahip olma eğiliminde olduysa da bu hastane 22 yaş kadar genç ve 92 yaş kadar yaşlı hastalar gördü. Ortalama yaş 56 idi.

Tedaviler: Çin’deki rapor gösteriyor ki doktoların hastalığı tedavi etmek için gümüş bir kurşunu yoktu. Wuhan’da çoğu kişi fark edilebilir bir etki göstermediğini söyledikleri oseltamivir adında virüs önleyici bir hap aldı. HIV-önleyici haplar da içeren başka bir takım haplar da başka bir yerde denendi. En kötü durumdaki hastalar oksijen terapisi aldı ya da kalplerinin ve akciğerlerinin işlerini yapmalarına yardım edip kan pompalayan ve oksijen ekleyen bir makineye bağlandı.

Orijinal metin: https://www.technologyreview.com/s/615176/an-inside-report-of-what-happens-when-you-get-the-coronavirus/?utm_medium=tr_social&utm_campaign=site_visitor.unpaid.engagement&utm_source=Twitter#Echobox=1584366699

tnhnkz1

Pamukkale Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button