Özgün İçerikTeknoloji

Mark Zuckerberg ve Amerikan Kongresi Tekrar Karşı Karşıya

Yazan: Rengin Özgün Akbor Düzenleyen: Barış Bayraktar

Özet: Mart 2018’de Facebook’un adının Cambridge Analytica skandalına karışmasının ardından Amerikan meclisi karşısında ifadeye çağırılan Mark Zuckerberg, bir kez daha Amerikan meclisinin soruları karşısında ter döktü. Soruların arasında kullanıcıların veri gizliliği, seçim skandalına sebep olan Cambridge Analytica ve gündem odağı yeni oluşum Libra da vardı.

 Washington Post / 2019

Kullanıcılarının veri gizliliğini koruyamaması suçlarıyla gündemde olan Mark Zuckerberg, bu sefer de Wall Street’i ve Amerikan Ekonomi yorumcularını oldukça tedirgin eden yeni dijital para birimi projesi Libra yüzünden yoğun sorgulama altında. Aylık 2,37 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook, bu kullanıcı potansiyeline blok zincir tabanlı Libra ve onun ek yazılımı olan Calibra’yı sunmayı hedefliyor. 2020 yılında kullanıcılara açmayı planladığı dijital para birimi şimdiden soruların odağı oldu. 

Zuckerberg, seçime hile karıştıran Cambridge Analytica şirketine kullanıcı verilerini vermesi nedeniyle 10 Nisan 2018 tarihinde bir meclis oturumuna daha çıkarılmış, sert eleştiriler almıştı. Facebook’un kullanıcı bilgilerini koruma konusundaki kötü ünü sebebiyle, Libra yazılımının kullanıcı bilgilerini nasıl saklayacağı da sorgulandı. Oturum sırasında Demokrat Parti kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Zuckerberg’e Cambridge Analytica skandalı hakkında halka duyurulmadan ne kadar önce bilgi sahibi olduğunu sordu. Zuckerberg, halka duyurulana kadar kendisinin de haberi olmadığını belirtti.

Mashable Sea / 2019

Henüz piyasaya çıkarılmayan Libra’nın bu kadar ses getirmesinin sebeplerinden biri de ekonomiye belirsiz etkisi. En büyük Amerikan bankalarından JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon, Libra’nın kötü bir fikir olduğunu söylerken, Amerikan ekonomist ve yatırımcılarından ”önce yargının sorularını cevaplandırması gerektiği” tepkisini aldı. Facebook’un aylık kullanıcılarının çeyreği bile Libra’yı kullanmaya başlasa bu rakam Amerikan nüfusunu ikiye katlıyor. Hazine Bakanı Mnuchin yaptığı basın açıklamasında dijital paraların yasa dışı etkinliklere milyonlarca dolar para aktarılmasına önayak olduğunu, bu nedenle Libra’nın bir tehlike oluşturduğunu söyledi. Zuckerberg konuşması sırasında yargının onayını almadığı sürece Libra’yı hiçbir şekilde piyasaya sürmeyeceğinin altını çizdi.

Libra; içerisinde PayPal, Uber, Vodafone, Spotify, E-Bay, Visa, Lyft ve MasterCard gibi dev şirketlerin yatırım yaptığı bir ortaklıktı. Fakat Almanya ve Fransa’nın -Eylül 2019’da gelen- Libra’yı ülkelerinde kullanımına izin vermeyeceklerine yönelik açıklamalarından sonra PayPal ortaklıktan çekildi. PayPal’ın ayrılışı sonrası Visa ve MasterCard da ortaklıklarına son verdiler. İfadesi sırasında PayPal’ın çekilmesinin nedeni sorulan Zuckerberg, “Bu riskli bir yatırım” yanıtını verdi.

Libra; Facebook hesabınıza bağlı olarak kullanabileceğiniz, para transferi yapabileceğiniz, ortak şirketlere ödeme yapabileceğiniz ve Calibra ile de hesabınızda dijital paranızı tutabileceğiniz küresel bir ağ oluşturacak. Diğer dijital paralar gibi blok zincir teknolojisi üzerine kurulu olmasının aksine, diğer dünya para birimleri ile desteklenecek ve bu da Bitcoin piyasasında görülen ani değişimleri engelleyerek daha kararlı olmasını sağlayacak. Dijital para olduğu için enflasyon ve ekonomi politikalarından etkilenmeyecek olan Libra’nın kurucusu Facebook ”ani değer kayıplarının” yaşanmayacağını, Libra sahiplerinin paralarının değerlerini zamanla muhafaza edeceğine güvenebileceklerini belirtmişti. Operasyon şefi, aynı zamanda PayPal’ın eski yöneticilerinden David Marcus, Temmuz 2019’da yaptığı açıklamada, “Libra’yı Facebook’un bu ortaklık içindeki 100 üyeden sadece biri olmasının ve başka hiçbir önceliğe sahip olmayacak şekilde tasarlamamızın sebebi, insanların sadece Facebook’a güvenmek zorunda kalmamasıdır.” dedi.

Mark Zuckerberg ifadesinde, “Aslında işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum ama yeni şeyler denemenin önemli olduğunu biliyorum.” dedi. Libra’nın halka duyurulmasından bu yana İngiliz Bankası temsilcisi, Facebook’un yasal sorulara cevap vermesi gerektiğini belirtti. Kanada dijital para marketinde artan hızlı rekabete karşılık kendi dijital para birimlerini geliştirmek için çalışırken Çin Bankası da Ağustos 2019’da kendi dijital para birimlerini halka sunmaya çok yakın olduklarını açıklamıştı. Amerikan kamuoyundan da kendi para birimlerini koruyabilmek için FED’in ulusal-dijital para birimi geliştirmeye çalışması gerektiği yönünde baskılar devam etmekte.

Libra Association resmi internet sayfası: https://libra.org/en-US/


Kaynakça:

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu