AstronomiYer Bilimleri

Mars Buzulları

Mars atmosferi % 95 oranında “Karbondioksit” içerir.

-Mars atmosferinde gazların dağılımı.

Kutup bölgelerinde kışın sürekli bir karanlık ve yüzeyde dondurucu bir soğuk hakim olur, bu da atmosferin % 25–30 civarındaki kısmının yoğunlaşmasına ve karbondioksitin “kuru buz” şeklinde yağmasına yol açar.

Gezegenler içinde mevsimleri Dünya’ya en çok benzeyen gezegen, kendi çevresinde dönme ekseninin yörüngeye eğikliğinin Dünya’ya benzer olması nedeniyle Mars’tır. Bununla birlikte Mars mevsimlerinin süreleri gezegenin Güneş’e daha uzak olması nedeniyle Dünya’nın mevsimlerinin sürelerinin iki mislidir ve “Mars yılı”nın süresi de iki Dünya yılı süresi kadardır. Mars’ın yüzey sıcaklıkları kutup kışı sırasındaki −140 °C (133 K) ile yaz sırasındaki 20 °C (293 K) arasında değişir.

Bilim İnsanları tarafından farklı tarihlerde Mars yörüngesine gönderilen sondalardan alınan veriler ışığında gezegenin kutuplarının yalnızca karbondioksit buzundan ibaret olmadığı ve karbondioksit buzunun altında bizim bildiğimiz su buzunun da yer aldığı anlaşılmıştır.

Özetle, evrendeki komşumuz Mars , gezegenimizin belki de bir kaç milyar yıl sonraki halidir. Mars, manyetosferini milyarlarca yıl önce kaybederek Güneş rüzgarlarına karşı koyamaz hale gelmiş. Böylece atmosferi incelmiştir. Yüzeyindeki su ile şekillenmiş vadileri ve gök cisimlerinden kaynaklı “kraterleri” de düşünürsek bu gezegenin bir zamanlar ekosistem sahibi iken , şimdi yaşam için fazla yaşlı bir gezegen olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar:

http://www.nasa.gov

Atlas, Nisan 2006

Wikipedia

Çeviren-Derleyen: Emre İşler

Revizyon: Şule Selçuk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı