BiyolojiTeknoloji

Microsoft’dan DNA’ya Veri Depolanması İçin Büyük Adım

Özet: Microsoft DNA’ya 200Mb’lık veri kaydettiklerini açıkladı. Bilim insanları bunun sadece bir adım olduğunu söylüyor ve çalışmaların devamında yıllar içerisinde  DNA’nın günümüzdeki standart veri kaydedilen cihazların yerini alabileceğini düşünüyorlar.

Microsoft, DNA’da uzun vadede bilgi depolamanın şirketlerin bugün bel bağladığı manyetik teyplerden daha iyi bir yol olduğunu belirtiyor.

Dibinde kuru tuzla bir test tüpü gibi görülüyor olsa da; Microsoft’a göre bu, veri depolamanın geleceği olabilir. Şirket bugün “Savaş ve Barış” ve diğer 99 edebi klasiğin de aralarında bulunduğu aşağı yukarı 200 Megabaytlık verinin DNA içerisine yazılmış olduğunu bildirdi.

Araştırmacılar bu dijital verinin DNA’da depolanabileceğini önceden kanıtlamıştı, ama Microsoft hiç bu kadarının bir defada DNA içerisine yazılmamış olduğunu söylüyor.

dna plate photoMicrosoft’un bu projedeki baş araştırmacısı olan ve ayrıca Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan Karin Strauss, DNA iyi bir depolama ortamıdır çünkü veri, moleküller içerisine geleneksel depolama teknolojilerindeki basit elementlere paketlenebildiğinden çok daha yoğun yazılabilir, diyor. Şu an bu teknoloji pahalı ve titizlikle araştırma gerektiriyor ancak şirket, DNA’nın oluşturulmasında ve okunmasında kullanılacak ekipman maliyetlerinin faal biyoteknoloji endüstrisi tarafından üstleneceğini umuyor. DNA’nın, günümüzün uzun vadede veri depolayıcı standart mekanizması olan manyetik teyplerin yerini alacak potansiyelde olduğu görülüyor.

“Şirket; otomatikleşmiş bilgi depolayabilecek uç uca bir sistem oluşturup oluşturamayacağımızı ve bunun DNA temelli bir depolama girişimi için kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmekle ilgileniyor” diyor Strauss.

Strauss’un belirttiğine göre gerçek şu ki elektronik depolama araçların gittikçe artan veriler kadar hızlı bir şekilde geliştirilememesi karşısında bu proje motive edici. “Eğer şimdiki öngörülere bakarsanız, istediğimiz bütün bilgiyi maliyetleri kadar araçlarla depolayamayız” diyor.

IDS(International Data Corporation) dünya genelinde depolanan toplam verinin, ki çoğu devasa veri merkezlerinde depolanıyor, gelecek yıl 16 trilyon gigabayta ulaşacağını öngörüyor. Strauss, bir ayakkabı kutusunu dolduracak miktarda DNA’nın yaklaşık olarak 100 devasa veri merkezine eşdeğer veriyi depolayabileceğini öngörüyor. DNA ayrıca, özellikle kuru ve serin tutulduğunda oldukça dayanıklıdır. Mart ayında araştırmacılar yaklaşık 400.000 yıl boyunca İspanya’daki bir mağarada duran antik insan kemiklerindeki genomları kısmen de olsa yeniden yapılandırdıklarını açıkladılar. Buna karşılık, bugün en iyi uzun vadeli veri depolayıcısı olan manyetik teybin bozulmaya başlaması sadece birkaç on yıl sürerBinaryDNA

DNA içine veri depolama DNA ipliklerini oluşturan ve genetik kodun tamamını yazan 4 farklı DNA nükleotidinin (bkz. A,G,C,T) veya bazlarının içine ikili kod dosyaları (İngilizce: Binary code, bilgisayar işletim yapısının ikili rakam sistemi 0 ve 1 kullanılarak gösterilmesi) yazılmasını gerektiriyor. 2012’de Harvard’lı moleküler biyolog George Church DNA’ya toplamda bir megabayt veri den az olan 50.000 kelimelik bir kitap yazdı ve bunu bir polen tanesinden daha küçük bir cam çipi üzerine bastı. Bu yıl ise kodlanmış olan 22 baytlık dijital veriyi raporladı.

DNA’da veri depolamanın nasıl işlediği üzerine çalışan California Üniversitesi(Berkeley)  doktora sonrası araştırmacı Reinhard Heckel, bu çalışmayı  “etkileyici” olarak adlandırıyor. Ancak DNA veri kaynağı yapmak için en büyük engelin maliyet olduğunu söylüyor.  Çünkü özel bir DNA molekülü yapmak pahalıdır. “İnsanlar için gerçekten elde edilebilir olması için, bir şeyi teyplere olduğundan daha ucuza depolayabiliyor olmanız gerekir, bu oldukça zor olacak “ diyor Heckel.

Microsoft yaklaşık 1.5 milyon baz gerektiren 200 megabaytlık DNA veri deposu yapmak için ne kadar harcandığının detaylarını açıklamıyor. Ancak biliniyor ki DNA sentezi yapan Twist Bioscience’ın her bir DNA bazı başına yaklaşık 10 Cent(bir doların yüzde biri) ücretleri olduğu biliniyor. Ticari olarak sentez ücreti baz başına 0.04 Cent’e kadar mümkün. Bir milyon bazın okunması ise aşağı yukarı 1 penny’e (bir pound’un yüzde biri) mal oluyor.

Strauss bu DNA’ya yazma ve okuma maliyetlerinin gelecek yıllarda mühim derecede düşeceğine emin. Daha şimdiden geçtiğimiz 50 yıl içerisinde bilgisayar ve bilgi işlem alanında pek çok yeniliğin öncüsü olan transistörlerin imalat maliyetinin düşüşüne göre daha hızla düşüş gösterdiğini de söylüyor.

Aynı şekilde insan genomunu dizilemek 2007’de yaklaşık 10 milyon dolara mal olmuşken bu maliyet 2015 yılında sadece 1000 dolara yaklaşmış bulunuyor.costpergenome2015_4


Çeviren: Begüm Özden

Kaynak: 

https://www.technologyreview.com/s/601851/microsoft-reports-a-big-leap-forward-for-dna-data-storage/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu