AstronomiBiyolojiFizik

Peki Ya Canlılık Farklıysa

Özet: İnsanların uzayda canlı varlıklar ararken belki de uzaydaki canlıları fark etmemeleri.

*****************

Yazının Tamamı

Bugünkü yazımda sizlerle canlıların ortak özellikleri ve bu özelliklerin gerçekten her canlıya uyup uymadığını inceleyeceğim. Bu canlılık kavramı belki de sadece dünyadaki canlılar için geçerlidir. Virüs gibi bir canlının hücre dışında cansız özellik gösterebildiğini gözlemlemişizdir. Peki ya uçsuz bucaksız uzayda daha farklı özellikleri olan canlılar olabilir mi? Hadi bu konuya bir göz gezdirelim.
Bildiğiniz üzere canlıların ortak özellikleri vardır bunlar şu şekilde sıralanabilir;
1- Hücresel yapı: Tüm canlılar hücreden veya hücrelerden oluşur. Tek hücreli canlı veya çok hücreli canlı.
2- Beslenme: Tüm canlılar enerji ihtiyaçlarını karşılamak için, yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için beslenmeye ihtiyaç duymaktadırlar.
3- Solunum: Tek hücreli de olsa çok hücreli de olsa bütün canlılar solunum yapar. Kendi ürettikleri besinleri enerjiye çevirmek için solunum yapmak zorundadırlar.
4- Boşaltım: Canlılar, metabolik faaliyetleri sonucunda oluşturdukları atık maddeleri vücuttan uzaklaştırmak zorundadırlar.
5- Tepki verme: Tüm canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için iç ve dış çevrelerinde meydana gelen değişimleri algılamak ve bu değişimlere uygun cevaplar yani tepkiler vermek zorundadır.
6- Hareket etme: Sünger haricindeki tüm canlılar hareket eder, aktif veya pasif hareket yaparlar. Çok hücreli canlılarda bunun için özel organlar varken tek hücreli canlılar sil, kamçı ile hareket ederler.
7- Büyüme: Canlıların yapısını oluşturan hücrelerin, sayıca ve hacim olarak artmasıdır. Büyüme olayı besinlerle ve solunumlarla gerçekleşir.
8- Üreme: Canlıların, nesillerini devam ettirebilmek için kendilerine benzer bireyler oluşturmaları “üreme”dir.
9-Uyum: Bir canlının, bulunduğu ortamda yaşama ve üreme şansını arttıran tüm kalıtsal özellikleri “adaptasyon” olarak adlandırılır.
10-Belli bir organizasyona sahip olma: Her canlı türü, iç ve dış yapısı bakımından kendine özgü bir şekil ve görünüme sahiptir.
11-Protein sentezi: Tüm canlılar protein sentezi yapar.
Bunlar dünyaya göre belirlenmiş özelliklerdir. Uzayda farklı kimyasal yapılara sahip ve farklı şekilde gelişmiş gezegenler olabilir. Demek istediğim şey belkide uzayda canlı ararken özelliklerini bilmediğimiz canlıları fark etmemiş olabiliriz. İşte bu yüzden sizin yani tüm insanların her şey bulundu diye araştırmaması yanlıştır. Araştırmalıyız, belki de uzaydaki canlılar farklıdır ne dersiniz? Biyoloji ve astronomide belki de çok fazla bilinmeyen şey vardır. Araştırıp öğrenmeliyiz. Aslında herkes birer dahidir ve içindeki ışık bulunmalıdır. Bugün ki yazımda sizlere uzayın ne kadar büyük olduğunu ve daha ne kadar fazla incelenecek şey olduğunu anlatmaya çalıştım umarım yazımı beğenirsiniz, iyi günler…                                                                                                                                                                   
Kaynakça

http://biyolojidefteri.com/

http://www.aktifbalikadamlar.org.tr

https://www.biyolojigunlugu.com

https://tr.wikipedia.org

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı