TeknolojiTıp

Sağlık Teknolojisinde Yeni Bir Umut: Biyoelektronik

Çeviren: Emre Usan Düzenleyen: Şule Selçuk

Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte, doktorlar hastalıkları tedavi etmek için cephanelerine başka bir silah daha ekledi: biyoelektronik. Bu yeni sağlık teknolojisi romatoid artrit (eklem iltihabı) gibi hastalıkların ve irritable bağırsak sendromunun tedavisinde son derece faydalı olduğunu kanıtlar.Hatta bazıları, biyoelektrik tıbbın, ABD ilaç pazarını bile önemli ölçüde sekteye uğratabileceğine inanıyor.

Nasıl İşler?

Beyin ve sinir cerrahi, aynı zamanda Set Point Medical’ın kurucusu Kevin Tracey, Business Insider‘a göre, beyindeki iltihaplanmayı kontrol eden sinirin aynı zamanda organdaki iltihaplanmayı da kontrol ettiğini keşfetti. Vücudumuzun en uzun ve en önemli sinirlerinden bir tanesi olan vagus siniri sadece vücudun akciğerler ve sindirim sisteminin parasempatik kontrolünden değil aynı zamanda beynin bağışıklık sistemi ile iletişim kurmasından da sorumludur.

Bu iltihaplı refleks, vücudun yaralanma veya enfeksiyona nasıl tepki verdiğini kontrol eder, ancak bu kontrol mekanizması bozulabilir. Business Insider‘a göre, “Beyin vagus siniri üzerinden organlara elektrik sinyalleri göndererek, iltihaplı moleküllerin üretimini yavaşlatır. Fakat romatoid artrit gibi hastalıklarda bu sinyaller verimli bir şekilde çalışmaz ”

Biyoelektronik tıp, vagus sinirine elektrik şoklarını gönderen küçük elektronik cihazları cerrahi olarak dokuya yerleştirerek bu iletişimi yeniden kurmayı hedefler. Set Point Medical bu tedaviyi romatoid artrit için kullanmıştır. 2016 yılındaki klinik çalışmaya katılan hastalarda, romatoid artrit semptomlarında önemli oranda bir azalma görülmüştür. Science Daily‘e göre, “Bazı hastalar ve hatta daha önce başka bir farmakolojik tedaviye olumsuz yanıt vermiş olanlar da dâhil olmak üzere önemli gelişmeler olmuştur ve ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. ”

Ayrıca, ilaçlar da iltihaplı refleks sorunlarının düzeltilmesine yardımcı oluyor ancak biyoelektrik tıp kadar etkili değiller ve uygun fiyatlı değiller. Örneğin, epilepsi nöbetleri, beyinle olan iletişim bozukluğundan kaynaklanır, ilaçlar ancak hastaların yüzde 80’i için işe yarar bu nedenle Boston Globe’daki bir rapora göre doktorlar tedaviden faydalanamayan hastalara umut olmak için biyoelektronik tedavilere yönelmiştir.

Geleceğin Uygulamaları

Daha erken aşamalarında olsa da, biyoelektroniğe olumlu bir bakış açısı vardır. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından yürütülen ElectRx programı kaygıdan genel iltihaplanmaya kadar her şeyin tedavisinde “elektronik reçeteler” kullanmayı amaçlamaktadır.

DARPA ElectRX

Genç yenilikçi (girişimci) şirketler de biyoelektronik teknolojisini geliştirmek için sürekli  yeni kapılar açıyor. Set Point Medical’a ek olarak, NeuroPace ve NeuroSigma gibi oluşumlar da biyoelektrik tekniğinin gelişmesine öncülük etmektedir. NeuroSigma da travma sonrası stres bozukluğu ve dikkat eksikliği bozukluğu gibi bozukluklar için sinir stimülasyonu geliştiriyorken, NeuroPace’in RNS sistemi sürekli olarak epilepsi hastalarının beyin dalgalarını izler ve bir nöbetin başlamasını önlüyor.


The RNS System

Alphabet, Boston Scientific, GSK ve diğerleri böyle araştırmalara onlarca milyar dolar para harcıyorlar. Boston Globe’a göre,  bu teknolojiye son üç yılda 1 milyar dolar finansman sağlandı.

Elektrik stimülasyonu tedavisi bir süredir uygulanmakta ancak, Parkinson hastalığını tedavi etmek için derin beyin stimülasyonunda olduğu gibi bu tedavi invazif cerrahi de içermektedir. Boston Globe’a göre biyoelektronik destekçileri, doktorların hastaları, onlara tane büyüklüğünde bir cihaz enjekte ederek tedavi edeceği  zamanları öngörüyor.

Bu biyoelektrik tıp, tüm tedavi masraflarını düşürüp, sadece bir implant yerleştirerek, her sefer onlarca ilaca para vermekten kurtarıp, aynı şartlarda tedavi olmamızı sağlayabilir.

Biyoelektrik tıp hizmetine tam anlamıyla hâkim olmak yıllar alacaktır, fakat bu teknolojinin kullanımı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayacaktır.


KAYNAK: https://now.northropgrumman.com/bioelectronics-offers-new-hope-for-healthcare-technology/

GÖRSEL KAYNAK: https://www.advancedsciencenews.com/soft-bioelectronics-healthcare-whats-new/

Emre Eren

Fizik ve matematik seven, aynı zamanda yazılımla uğraşan bir elektroniksever.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu