Diğer Bilimler

Singapur’da Çocuklar Artık Sınav Sonuçlarına Göre Değerlendirilmeyecekler. İşte Nedeni!

Çeviren: Alican Bayındır Düzenleyen: Şule Selçuk

Singapur, ezberci öğretimi ve çocukları sınav başarısında bir adım daha ileri taşıyacak uzun çalışma saatlerini destekleyerek uzun zamandır eğitimde yüksek başarı elde ediyor. Ama ada hükümeti eğitime yaklaşımını tekrar ele aldığı için değişim kapıda.

Genç ilkokul öğrencilerinin performansı üstünde tercih edilen bilgi toplama metodu olarak tartışmalar, ödevler ve quizler üzerinden puanlar veriliyor. 2019’un başlarından itibaren 1. ve 2. sınıf öğrencilerine sınav yapılması yasaklanacak.

Daha büyük ilkokul ve ortaokul öğrencileri de daha az rekabetçi bir ortamda çalışacaklar. Notlar her derste akademik başarı üzerindeki vurguyu arttırmak için en yakın ondalık sayıya (ondalık hanesi olmadan) yuvarlanacaklar.

Singapur Eğitim Bakanı Ong Ye Kung “Öğrenmek yarış değildir.” diye belirtti. Eğitim Bakanlığı öğrenciler arasında heves kıran karşılaştırmaları desteklemeyerek bireyleri kendi öğrenim gelişmelerine konsantre olma üzerine cesaretlendirmeyi amaçlıyor.

Bu amaçla, ilk ve orta okullardaki raporlarda (rapor defterleri/kitapları) artık ders ve grup ortalamaları tüm toplam puanlar, minimum ve maksimum seviyeleri-dereceleri- ortadan kaybolmaya başlarken, yeni bir öğrencinin sınıfının en iyisi mi yoksa en tembeli mi olduğu gösterilmeyecektir.Okul raporları altı çizili veya vurgulanan başarısız notları göstermeyecek ve yıl sonunda başarılı veya başarısız sonucu kaydetmeyecektir.

Singapur’un eğitime yeni yaklaşımı OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) eğitim sıralamasında komşu ülkeler ile taban tabana zıt.

Image: Statista/ Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/10/singapore-has-abolished-school-exam-rankings-here-s-why/

Her üç yılda bir OECD, 15 yaşındaki öğrencilerin karşılaştırmalı fen bilgisi, okuma ve matematik yeterliliklerini test ederek dünya çapında eğitim sistemlerini değerlendirmektedir.

Singapur, 2016’da PISA’nın 2 saatlik sınavı ile test edilen üç temel derste ortalama 1,655 puan alarak sınav başarısı standartını belirledi. İlk 4 sıraya sınavda üstün başarı gösteren Hong Kong, Japonya ve Macau ile Asya Pasifik eğitim sistemleri egemen olmaktadır.

Buna karşılık Birleşik Krallık sıralamada 22. sırada yer alırken, ortalama puan olan 1.476’nın altında olan ABD 1.463 puanla 30. sırada.

Değişen Ekonomi İçin Sosyal Beceriler

Odağı sınav mükkemmelliğinden, daha fazlagelişimini tamamlamış birey oluşturmaya doğru kaydırmak Singapur için ciddi bir yön değişikliğini temsil ediyor. Akademik performansın yanı sıra, yeni politikalar, öğrencilerin kişisel farkındalığını arttırma ve karar verme becerilerini geliştirmeleri için sosyal gelişimi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Ada devleti, öğrencileri büyüyen hizmet sektöründe çalıştırmaya hazırlanırken, sınıf davranışları ve uygulamaları yerel işyeri ihtiyaçlarına uygun hale getiriliyor.

Kişisel gelişimi desteklemek ve öğrencilerin gerçek dünyadaki becerileri kazanmalarına yardımcı olmak için 2023 yılına kadar bir dizi “uygulamalı öğrenme” programının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Programlar, okul çocuklarının drama ve spor gibi etkileyici konuların yanı sıra bilgisayar, robotik ve elektronik gibi daha endüstri odaklı alanları da gözden geçirmelerine olanak sağlıyor.

Singapur Eğitim Bakanlığı, mevcut algıları değiştirmek ve öğrenci heveslerini bankacılık, kamu hizmeti ve tıp alanlarında çalışmanın ötesine itmek için bir kariyer rehberliği ekibi atadı.

Öğrenci tutumlarını değiştirmek, sınavların stres ve zorluklarıyla yetişen Singapurlu ailelerin bakış açısını değiştirmekten daha kolay olabilir. Değişime direnç, adanın özel öğretmenleri için iyi haber olabilir.

Değişmeyen tek şey ilkokul diploması. 11 veya 12 yaşlarında yapılan bu stresli “tamam ya da devam” sınavı geleneksel olarak üst düzey bir devlet kariyerine giden yol olmuştur. Adanın eğitim sisteminin bu yönünü değiştirme planları yok.

Mesleklerin Geleceği

İş yerlerinde gerçekleştirmemiz gereken beceriler hızla değişiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 Meslek Geleceği Raporu çalışanların şimdi ve 2022 arasında işyeri becerilerinde ortalama %42’lik bir
değişim göreceklerini gösteriyor.

Eleştirel düşünme, liderlik ve karmaşık problem çözme gibi insan odaklı veya sosyal beceriler giderek daha önemli hale gelecektir. Rapor, çalışanların 2022 yılına kadar 101 gün eğitim görmelerine ve yetenek kazanmalarına ihtiyaçları olduğunu belirtiyor ve buna ayak uydurabilmek için hepimizin ömür boyu öğrenen olmak zorunda kalacağımız konusunda uyarıyor.

Singapur’un ekonomisi gibi ekonomiler bu değişimlere ayak uydurabilmek için eğitim sistemlerini uyarlıyorlar. Gelecekteki iş dünyasında kimin sınıf birincisi olduğunu bekleyip görmek zorundayız.


Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/10/singapore-has-abolished-school-exam-rankings-here-s-why/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu