Temel Bilimler

Sinir Hücreleri Manipüle Edilen Fareler

Çeviri: Gelecek Bilimde Instagram Düzenleme: Şule Selçuk & Sefa Alaz Güney

Farelerin beyinlerine lazer ışınları tutularak olmayan çizgileri görmeleri sağlandı. Çevrim içi yayımlanan çalışma sonuçları, bilim insanlarının ilk kez laboratuvar teknikleriyle özel görsel algı yarattığını gösteriyor.

Bu çalışmada yapılan deneyde lazer ışınlarının sinir hücrelerini etkinleştirdiği optogenetik teknikler kullanılmıştır. Sinir hücreleri genetik olarak ışığa tepki amacıyla sinyal gönderimi sağlayan proteinleri taşımaya ayarlanmıştır.

Optogenetik tekniğinin öncüsü Sinirbilimci ve Psikiyatrist Karl Deisseroth, 15 yıl önce optogenetik ilk kez sahneye çıktığında herkesin algılaması ve sonrasında devam eden davranışları üzerinde kontrolün bu seviyeye ulaşmasını umduğunu ve bunun çok heyecan verici olduğunu söyledi.

Stanford Üniversitesinde araştırmacı olan Deisseroth ve ekibi öncelikle hem dikey hem yatay çizgiler gören farelerin beyinlerindeki sinir hücrelerini görüntüledi. Her bir fare öğretilen çizgilerin önündeki musluktan su içmek için eğitildi.

Araştırmacılar yapay olarak aynı çizgi görüntüsünün çağrışımını oluşturdu. Başlangıçta farelere çok belirsiz gerçek çizgiler gösterildi. Zamanla, çizgiler o kadar belirsizleşti ki fareler çırpınmaya başladı ve optogenetik uyarım onların performanslarını arttırdı. Daha sonra araştırmacılar fareleri karanlıkta görsel bilgi olmadan test etti ve çizgi algısının yalnızca lazerle yaratılabileceğini keşfettiler. Gerçek görüntüye tepki veren sinir hücrelerinin 20 tanesini uyarmak farelerin gerçekten doğru görüntüyü görmesini ve sonuç olarak su içmelerini sağladı.

Deisseroth’a göre deneyin sıvı kristallerle dikkatlice kontrol edilen duyarlı lazerler ve yeni keşfedilen ışığa duyarlı protein ChRmine gibi önemli kazanımları oldu. Fazla ışık beyne hasar verebileceği için bu proteini soluk ışığın bile etkinleştirebilmesi önemli bir özellik. Deisseroth ayrıca benzer gelişmelerle bilim insanlarının koklama, tatma, dokunma gibi diğer alanlarda da algı yaratabileceklerini belirtti.Yoluyla
https://www.sciencenews.org/article/manipulating-nerve-cells-makes-mice-see-something-not-there

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu