MühendislikTeknoloji

Telegram: Mesajlaşmada Yeni Bir Çağ

Giriş

Bu makale Telegram anlık mesajlaşma uygulamasının ne olduğunu, neden iyi olduğunu ve ne kolaylıklar sunduğunu açıklayan tüm kullanıcıların rahatça anlayabileceği kadar kolay yazılmış bir rehberdir.

Nedir?

Telegram bulut tabanlı, güvenlik ve hız odaklı, mobil ve masaüstü anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Anlık mesajlaşma uygulamaları, üye olarak listenize eklediğiniz kişilerle gerçek zamanlı görüşme yapmanızı sağlayan uygulamalardır. Bu uygulamalar özelliklerine bağlı olarak görüntülü ve sesli görüşme olanağı da sağlayabilir.

Telegram dışında en popüler anlık mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Messenger ve WeChat’tir.

Özellikler

Telegram aşağıda belirtilen birçok temel özelliğe sahiptir.

Gizli

Telegram’da mesajlar ağır şekilde şifrelenmiştir ve istendiğinde kendini imha edebilir. Standart mesajların da şifreleniyor olmasının yanı sıra gizli sohbet özelliğiyle gönderdiğiniz mesaj ve dosyalarınız ayarladığınız süre sonunda karşı taraftan otomatik olarak silinir. Ekran görüntüsü alındığındaysa size bildirim göndermeyi unutmaz.

Bulut Tabanlı

Telegram mesajlarınıza farklı cihazlarınızdan güvenli bir şekilde erişmenizi sağlar. Öylesine senkronizedir ki bilgisayarınızda yazmaya başladığınız mesaja cep telefonunuzdan devam edebilirsiniz.

Hızlı

Telegram mesajları diğer uygulamalardan çok daha hızlı bir şekilde iletir. Bir alıcıya gönderdiğiniz medyayı (görsel, ses ya da herhangi bir formattaki dosya), başka bir alıcıya tekrar yükleme yapmayı beklemeden iletebilirsiniz. Zaten göndermiş olduğunuz medyayı tekrar yüklemekle uğraşmaz, bunun yerine medyanın aynısı olduğunu tespit eder ve sunucudaki halini otomatik olarak iletir ve bunu hatalara yer vermeden yapar.

Dağıtılmış

Telegram sunucuları hız ve güvenliği sağlamak için dünyanın farklı konumlarında yer alır. Bu hem bir sunucunun başı belada olduğunda hala uygulamayı kullanabilmenizi hem de mesajların çok güvenli şekilde şifrelenmesini sağlar.

Açık Kaynak

Telegram uygulaması açık kaynaktır. Açık kaynak uygulamalar, kaynak kodu isteyen herkese açık olan uygulamalardır. Açık kaynak uygulama mesajlarınızı ve gizliliğinizi açık yapmaz. Sadece kaynak kod açıktır. Bir uygulamanın açık kaynak olması verilerinizin 3. kişilerle (örneğin reklam verenler, istihbarat servisleri ya da meraklı geliştiricilerle) otomatik olarak paylaşılmadığına dair çok kuvvetli bir göstergedir.

(Meraklıları Telegram’ın farklı platformlar için mevcut kaynak kodlarına buradan ulaşabilir.)

Ücretsiz

Telegram sonsuza dek ücretsizdir. Reklam yoktur. Üyelik ücreti yoktur.

Güvenli

Telegram mesajlarınızı hacker saldırılarından korur. Bu konuda kendine öyle güvenmektedir ki bugüne dek mesaja ulaşabilene yüzbinlerce dolarlık ödüller vaat eden yarışmalar düzenlemiştir. Bu yarışmalardan hiç kazanan çıkmamıştır.

Güçlü

Telegram’da mesajların uzunluğunun sınırı inanılmaz fazladır. Dahası 1.5GB’a kadar bütün formatlarda dosya gönderimine izin verir.

Diğer

Ayrıca aşağıdaki detaylar da Telegram’ı eşdeğerlerinden fazlasıyla ayırır.

Telegram gizliliğinizi korur. Kendinize bir kullanıcı adı alabilir ve telefon numaranızı paylaşmak yerine bu kullanıcı adını paylaşabilirsiniz. Merak etmeyin yine de telefon numaranızı paylaşarak Telegram üstünden iletişim kurabilirsiniz.

Gruplara üye olduğunuzda diğer üyeler sizin telefon numaranızı göremez. Süper gruplar şimdilik 50.000 kişilik desteğe sahiptir.

Yöneticiler gruplardaki her bir kişinin yetkilerini dilediğince değiştirebilir. Örneğin, sürekli link göndererek spam paylaşım yapan bir üyeyi gruptan atmak yerine sadece link göndermesini engelleyebilirsiniz. Grupların kendine özel adresleri olabilir. Bu sayede çokça kişiyi gruplara çekmek kolaydır. Telegram’da bot desteği vardır. Birçok eğlenceli ve farklı botu size YouTube’dan müzik indirmesi ya da akşamki buluşmanızı hatırlatması gibi konularda kullanabilirsiniz.

Sticker Desteği

Telegram birçok farklı sticker’ı, anahtar kelimeyle GIF aramayı destekler ve fotoğraflarınıza eğlenceli maskeler ekleyebilmenizi sağlar. Dahası standart mesajlarınızda da fotoğraflarınızı süreli olarak gönderebilirsiniz. Yanlış yazarak gönderdiğiniz mesajları düzenleyebilirsiniz. Gönderdiğiniz ve başkasının gönderdiği mesajlara mesaja özel olarak cevap yazabilirsiniz. Mesajlar için ekran görüntüsü almanıza gerek yoktur, aynı mesajları bir başka arkadaşınıza göndermek istediğinizde mesajları iletebilirsiniz. Dahası video ve sesli görüşme haricinde WhatsApp son 2,5 senedir tüm bu özellikleri Telegram’dan çalmıştır ve daha başarısız şekilde uygulamaya dahil etmiştir. Telegram’da son görülmeniz saati saatine yazmaz. Ayarladığınız takdirde kişi ya da grubun sohbet ekranına girmediğiniz sürece sizin çevrimiçi olduğunuzu göstermez. Umarım siz de bunun iyi bir özellik olduğunu düşünenlerdensinizdir. Eğer birden fazla numara kullanıyorsanız Telegram 3 farklı hesapla giriş yapmanıza olanak sağlar. Telegram’da kanal desteği de vardır. Gruplardan farklı olarak kanalda sadece yöneticiler paylaşım yapar ve kanal takipçileri içeriği görür. Kanal üyelerini sadece yöneticiler görür, diğer üyeler göremez. Gruplardaysa tüm üyeler birbirini görebilir. Fakat tekrar hatırlamakta fayda var, grubunuzdaki kullanıcılar rehberinizde ekli değilse sizin numaranızı göremez. Telegram Android, iOS, Windows Phone, Windows Masaüstü, Linux gibi farklı platformlarda yine çok hızlı uygulamalara sahiptir. Windows 10’a mağaza üzerinden kurmanız daha iyi bir kuruluma sahip olmanızı sağlayacaktır. Uygulama 2 faktörlü doğrulama imkanı sağlar. Dilerseniz 2 faktörlü doğrulama şifresi koyarak yeni bir cihazdan giriş yapılmak istendiğinde ekstra bir şifre sorulmasını sağlayabilirsiniz. Telegram’da “her bir” mesajın benzersiz bir kimliği vardır. Bu kimlik uygulamanın çok esnek ve özelleştirilebilir ve WhatsApp gibi diğer berbat uygulamalardan çok daha iyi olmasını sağlar.

Kanallardaki mesajların linki paylaşılabilir ya da web sitelerine gömülebilir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı