Teknoloji

Tesla Model 3 İlk Sahiplerine Teslim Edildi

Özet: Tesla düşük bütçeli kullanıcılara hitap eden yeni modelini detaylı olarak tanıttı ve ilk sahiplerine ulaştırdı. Biz de aracın temel farklarına kabaca baktık.

********************************************************

Yazının Tamamı

Tesla Model 3

Tesla’nın düşük bütçeli kullanıcılar için ürettiği Tesla Model 3 bugün ilk sahipleri ile buluştu.

Amacı dünyayı elektrikli araçlar ile buluşturmak olan Tesla şirketi bundan önce 4 araç daha tanıtmıştı. Bunlar sırası ile Tesla Roadster, Tesla Model S, Tesla Model X idi. Ancak bu araçların amacı sadece elektrikli arabaların içten yanmalı motora sahip olan araçlardan hiç bir farkı olmadığını göstermekti. Bu araçların hepsi yüksek bütçeli kullanıcılara hitap ederken Tesla Model 3 daha düşük bütçeli kullanıcılara hitap ediyor. En düşük özelliklere sahip olan model 35.000 dolardan başlarken en yüksek özelliklere sahip olan model ise 45.000 dolardan başlamakta.

Tesla Model 3, Model X ve S’te olduğu gibi çok sağlam. Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alan Volvo S60 yandan yediği baskı ile bükülürken Tesla Model 3 sağlam bir şekilde duruyor. Sağlamlık konusunda çok iddalı olan Model 3 iddasını gerçekleştirmiş gibi.

Tesla’nın SuperCharger teknolojisi sayesinde yolculukta uzun süre şarj olmasını beklemeyeceğimiz bu aracın menzili 354-500 km kadar. Nispeten uzun menzili sayesinde şehirler arası yolculukta çok sıkıntı çıkarmayacak gibi duruyor.                                                  

Hız tutkunları için çokta uygun olmayan aracın son hızı saatte 210-225 km arasında değişirken (yazılım ile sınırlandırılmış) 0-100 km’ye çıkma süresi 5.6 s-5.1 s arasında değişmekte. Aslında Tesla Model S p90d modeli en hızlı hızlanan elektrikli araç ünvanını elinde bulunduruyordu. Model 3’ten de çoğu kişi 4.6 civarında olmasını bekliyordu. Model S’in yarı fiyatına çok iyi bir performans olduğunu söylemeliyim.

Tesla’nın ürettiği tüm araçların aksine bu araçta kontrol paneli yatay duruyor. Kontrol panelinin dikey durması çoğu kişiyi rahatsız eden bir ayrıntıydı. Özellikle erkekler arabalarında böyle detaylara çok dikkat eder. Tesla bunu da böylece halletmiş oldu.

Umarım bu aracın Model S gibi benzerlerine göre olan bazı temel farklarını anlatabilmişimdir. Haydi kalın sağlıcakla!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı