COVID-19Tıp

UC Araştırmacısı, FDA Onaylı COVID-19 İlacının Dikkatli Kullanılması Gerektiğini Söylüyor

Yazan: Yue Shen  

Çeviren:Nazlıcan Çoraklı 

Düzenleyen:Ümit Sözbilir 

Özet: Cincinnati Üniversitesinde (UC), COVİD-19 virüsünün yayılışını durdurmak için yapılan onaylanan ilaçlardan ilki olan Remdesivir’in kullanım sıklığı ve kullanım gerekliliği araştırıldı. UC çalışmasında bu ilacın CES-2 adlı bir enzimi durdurduğu keşfedildi. 

Tüm dünyanın gözü koronavirüsün yayılmasını durdurmak için aşıya sahip olmakta iken hastanede yatan hastaları tedavi etmek için hala tedavi edicilere ihtiyaç var. Bu tedavilerden biri olan Remdesivir, virüse karşı ABD Gıda ve İlaç Dairesi COVİD-19 için şimdiye kadar onayladığı, türünün ilk ve tek temsilcisidir.

Bununla birlikte Cincinnati Üniversitesindeki (UC) araştırma, bu virüs karşıtı ilacın virüsle hastaneye yatırılan hastaları tedavi ederken fazlaca gelişigüzel kullanıldığını iddia ediyor. Çalışma Fundamental & Clinical Pharmacology dergisinde yayımlandı.

FDA, Veklury olarak pazarlanan Remdesivir’in Mayıs 2020’de COVİD-19’u tedavi etmek için acil kullanım iznini onayladı ve Ekim 2020’de tedavi için tam onay verdi. Dünya Sağlık Örgütü Kasım 2020’de kullanımına karşı tavsiyede bulunan koşullu bir öneri ile çıktı: “Özellikle, belirli hasta gruplarına daha yüksek kesinlikte kanıt sağlamak için daha fazla araştırma yapmaya ihtiyaç var.”

Yapılan çalışmada bir ecza bilimci olan başyazar Bingfang Yan ile UC yüksek lisans öğrencileri Yue Shen ve William Eades; ilacın bağırsakta, karaciğerde, böbrekte bulunan ve birçok ilacın parçalanması için gerekli olan CES-2 adlı bir enzimin etkinliğini kalıcı olarak durdurduğunu buldu. Bingfang Yan, bu enzimin normal olarak bazı virüs karşıtı maddelerdeki ilaçları parçaladığını söylüyor.

Öte yandan, bu bozulmanın kalp ilaçları ve kanser karşıtı ilaçlar gibi daha birçok ilacın zehirliliğini artırdığını söylüyor.

Antiviral, virüs karşıtı bir ilaçtır ve antikoagülan, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir ilaçtır. Yan, sorunu daha da karmaşık hale getiren şeyin; kişinin vücudu tüm hastalarda bulunmayan ek özel enzimlere sahip olmadığı sürece, Remdesivir’in IV yoluyla verildiğinde virüsü tedavi etmemesi olduğunu söylüyor. Bu ayrıca, HIV/AIDS ve hepatit C için kullanılanlar gibi diğer virüs karşıtı ilaçların da düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Remdesivir, sadece hastane ortamında damarlar yoluyla uygulanır. FDA, yaklaşık 10 gün boyunca günde 1 kez 1 doz olacak şekilde damar içi uygulamayı öneriyor. Damar içi uygulama, sistemdeki ilacın yüksek derişimleri nedeniyle güvenlik endişelerine neden olabilir. Yan, eğer doktorlar kullanırsa dikkatli kullanmaları gerektiğini de not ediyor.

“Açıktır ki tedavi diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında doğru hastalar için ve uygun dozajlarda dikkatli kullanılmalıdır.” diye ekliyor. 

Via
https://www.news-medical.net/news/20210103/FDA-approved-COVID-19-drug-should-be-used-cautiously-says-UC-researcher.aspx

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button