MühendislikSoru - CevapVideo

Uçaklar Ne Kadar Güvenlidir ?

1.Uçaklar ne kadar güvenli?

Orantısal olarak bakıldığında uçaklar en güvenli ulaşım aracıdır. Havayolunun emniyet oranları, o ülkenin havacılık otoritesinin gerçekleştirdiği denetim ve yaptırım gücüyle doğru orantılıdır. Havayolları, sadece kendi ülkelerinde değil, uçtukları tüm ülkelerin havacılık otoriteleri tarafından sık sık denetlenir. Aynı denetimler, havayollarının yanı sıra bakım, hava trafik, yer hizmetleri şirketleri ve kuruluşları için de geçerlidir.Her gün binlerce uçak havalanıyor ve başarıyla iniş yapıyor yılda en fazla 1-2 arasında uçak kazası görülürse görülür denilecek kadar azdır.
2. Uçak tipleri arasında hangisi daha emniyetli?
 rapor1
Tüm uçaklar ister tek motorlu, pervaneli olsun veya içinde yüzlerce yolcu taşısın, havacılık otoriteleri tarafından çok detaylı testlerden geçirilir. Standartları vermeyen uçaklar kesinlikle yolcu taşımasına izin verilmez. Yeni nesil sistemler sayesinde artık havada çarpışma, windshear olarak adlandırılan çok aşırı rüzgar değişimleri gibi olayların önüne erken uyarı sistemleri sayesinde geçilmiştir. Fakat motor sayıları fazla olan ve büyük uçaklar bir nebze daha olsun güvenli denilebilir. Gerçi motor dursa da uçakların 1 saate yakın havada süzülüp uçabildiği gözlenmiştir. Bunun için Flap açması gerekir kokpit ekiplerinin.
3. Yolcu olarak başıma hangi acil durum gelebilir?
Tahliye, yolcunun başına diğer acil durumlara göre daha sık gelebilir. Tahliyenin amacı, uçak yerdeyken acil çıkış kapılarının açılıp kabinin 90 saniye içinde boşaltılmasıdır. İkinci en fazla meydana gelen olay ise kabin basıncı kaybıdır. Bu tür durumlarda üst tarafınızda yer alan oksijen maskeleri düşer. Tahliye durumunda şayet tahliye koridorlarından bilet almışsanız panik yapmamaya çalışıp insanları yönlendirmeniz lazım, belki de saniyeler içinde uçakta yangın çıkacak ve sizin bu soğukkanlılığınız sayesinde insanların hayatları kurtulabilecek.
4. Tahliyede ne yapacağım?
 safety_emergency_exit_borat
– Öncelikle sakin olun.
– Kravatınızı gevşetin, ayakkabınız topukluysa çıkartın. Üzerinizdeki kalem gibi sivri objeleri çıkartın.
– Acil çıkış kapılarının açılmasıyla birlikte panik yapmadan seri olarak kapıya doğru yönelin.
– Uçağı şişme kaydırak olarak adlandırılan “slide”ları kullanarak terk edin.
– Eğer acil çıkış kapılarının orada oturuyorsanız, kapıyı açmakla yükümlü olduğunuzu unutmayın.
– Uçuş öncesinde acil durum kartını gözden geçirin ve en yakın çıkış kapısının
5. Neden oksijen maskeleri düştü?
 airplaneoxygenmasks-1161
Kabin basıncında kayıp yaşandığında, yukarıdaki bölümden maskeler dökülecektir.
– Sakin olmaya çalışın. Maskelerden birini başınıza nefes alacak konumda geçirin.
– Yanınızda çocuğunuz varsa, önce kendi maskenizi takın. Daha sonra çocuğunuza maskeyi takın. Unutmayın, oksijen oranının azalması nedeniyle ancak kendinizde olursanız, çocuğunuzu kurtarabilirsiniz.
– Maskelerden gürül-gürül hava gelmez. Bu nedenle yavaş yavaş soluyun.
– Uçağınız 3 bin 300 metre yüksekliğin altına inince, maske kullanımına gerek kalmayacaktır.
6. Uçakta en güvenli koltuk hangisi? 
 7853733_f520
Hangi koltuk daha güvenli sorusunun cevabı yok denecek kadar az. Koltuğun güvenliği ancak bir kaza ile ortaya çıkıyor. Her uçak kazası ise bir öncekine hemen hemen hiç benzemiyor. Yani kaza nedenleri arasında ortak ilişkiler olsa da uçağın çarpması ya da yanması her seferinde farklı oluyor. Yukarıdaki resim buna benzer bir tablodur ve güvenli denilen yerlerin böyle bir garantisi yoktur.
Bu farklılıkta her olayda güvenli koltuk ya da koltukları farklı olarak ortaya çıkarıyor. Örneğin bir yere inerken önden vuran uçağın arka koltukları daha güvenli oluyor. Alçalma sırasında ortasından bir tepeye vuran uçağın arka ve ön tarafındaki koltuklardan sağ kurtulanların sayısı hayli fazla.
Normal bir yolculukta türbülanstan etkilenme oranınız orta sıralardaki koltuklarda daha az gibi gelebilir. Ama yine de bütün sallantıyı hissedersiniz. Büyük uçakların kuyruğa yakın arka kısımlarındaki koltuklarda daha fazla mide bulantısı olabilir. Kuyruk bölümündeki gezinmeler bunun nedenidir. Ama bir çok kazada kuyruk kısmında oturanların çoğunun kurtulduğu inancı çok yaygındır. Aslında bu da yanlış.
Pencere tarafındaki koltuklar koridor tarafındaki koltuklara göre daha güvenli bulunur. Sebebi üst kısımdaki bagaj bölümü kapağı açıldığında aşağı bir çanta düşerse pencere yanında oturan fazla etkilenmez. Hangi koltuğun daha güvenli olduğu konusunda yüzlerce neden ve yine bir o kadar o nedenleri çürütecek başka nedenler bulmak mümkün.
7. Türbulansta hangi koltukta oturmak yolcuyu daha az rahatsız eder?
Uçakların ağırlık merkezlerine yakın olan noktalar yani orta kısımlar türbulanstan daha az etkilenir. Ancak kabinde ortada bulunan koltukları seçmeniz, yani kanada yakın olmamız, türbulanstan kurtulduğunuz anlamına gelmez.
8. İniş ve kalkış sırasında neden pencere perdelerini açık duruma getiriyoruz?
Tahliye sırasında dışarıyı daha iyi görebilmemiz açısından iniş ve kalkış sırasında perdelerin açık duruma getirilmesi gerekiyor. Tahliyede uçağın sağında veya solunda yangın çıkmışsa, diğer taraftan tahliye yapılacağı için yolcunun buna hazırlıklı olması gerekiyor. Bu nedenle perdeler açık iniş ve kalkış yapılıyor.
9. Gece yapılan kalkış veya inişlerde neden kabin ışıkları kapatılıyor?
Bu uygulamanın amacı yolcunun gözlerinin karanlığa alışmasını sağlamaktır. Bu nedenle kabin ışıkları kapatılır veya en düşük seviyeye getirilir.
10. Uçuş sırasında bazen uyarı sesleri duyarız. Bu ne anlama gelir?
Kabin memurunu çağırdığınız düğmeye bastığınızda bu ‘ding’ sesi gelir. Düğmenin ışığı yanar. Kabin, hostesler tarafından sürekli kontrol edilir. Bu sesi duyan veya düğmesi yanan yolcuyu gören kabin memuru hemen size ulaşır.
Eğer tuvaletteyken türbülans anonsu yapıldığında benzer bir ses duyabilirsiniz. En kısa sürede koltuğunuza geçin ve kemerlerinizi bağlayın. Eğer türbülans başladıysa tuvaletteki kollara tutunarak kendinizi emniyete alın.
11. Kabin anonsundaki  ‘arm doors and cross-check’ ne demek?
Uçağa bindiğinizde ‘arm doors and cross-check’ diye bir anons duyarsınız. Arkasından kabin memurları acil çıkış kapılarını kontrol ederler. Bunun amacı, herhangi bir tahliyede kapıların manuel olarak açılmalarını sağlamaktır. ‘Cross-check’ ise kapıların çarpraz kontrol edilmesini sağlamaktır. Yani kabin memuru sorumlu olduğu kapının dışında diğer kapıyı da kontrol eder.
12. Uçak indikten sonra park yerine giderken neden kemerleri bağlıyoruz, ayağa kalkamıyoruz?
Uçak indikten sonra yerde giderken acil bir durum oluşabilir. Pilotlar sert fren yapmak zorunda kalabilir. Bu tür bir durumda kemerini bağlamayan, ayakta olan yolcu yaralanabilir. Yaralanmaların önüne geçebilmek amacıyla uçak tam olarak durup gerekli ikaz yapılmadan kemerinizi çözmeyin, ayağa kalkmayın.
13) Yolcu Uçaklarında Nasıl Sistemler Mevcuttur ?
Kalkış ağırlığını görüntüleme,uçağın yüksekliğini sabitleme,uçağın hızını sabitleme,otomatik pilot,ILS iniş vs.. gerçekten son teknoloji sistemler bulunur uçaklarda. Mesela uçuş boyuca uçak neden fazla hareket etmiyor? çünkü rotayı otomatik olarak takip ediyor takip boyuca çarpışmalara karşı olmakla beraber bir çok uyarıcı sistemler mevcut eğer uçuş sırasında uçak otomatik pilota bağlı olarak rotayı takip etmeseydi ve uçak kontrolü daima pilotun elinde olsaydı uçak defalarca sallanırdı belki de otobüsle gittiğinizi sanırdınız.
14) Hava şartları kötü olursa ne olur ?
Sisli ve karlı hava olsun hatta gece olsun pilotlar kokpitte uçağın yüksekliğini (yere basmasına ne kadar mesafe olduğunu) + yönünü (yukarı mı aşağı mı sağa mı sola mı ilerliyor gibi) + uçağın hızını + ve diğer ekrandan pistin nerede olduğu görebiliyorlar bununla beraber piste inilecek ayarlanmış rotayı otomatik pilot yoluyla takip edip inebilirler eğer ki durum vahim görülüyorsa ILS iniş yapabilirler ILS iniş ile seçilmiş olan pistin heading + frekans bilgilerini girip daha sonra GPS yerine NAV uyguladıktan sonra hem otomatik alçalma hem de otomatik hizalama yoluyla tamamen otomatik inebiliyorlar pilotların kokpit pencerelerine bakmalarına hiç gerek kalmıyor.   Rüzgara karşı ise.. zaten günümüzdeki uçaklar rüzgara karşı dayanıklıdır sadece sert rüzgara karşı gereken belli bir derecede flap (kanat) açılır uçağı sakin tutar.
15) Uçak motoru durursa ne olur ?
Motorlar durursa kokpit ekipleri belli aralıkta flap açar uçağın hızı düşse de havada kuş gibi asılı olarak (böyle 1 saat kadar ilerleyebildiği görülmüştür) bu süre boyunca pilotlor inilecek bir havalimanı veya müsait bir düz alanı bulurlar ve inmek için alçalmaya geçer.
16) Türbülans olursa ne olur ?
Bugüne kadar türbülans yüzünden uçak kazası yaşandığı görülmemiştir, türbülans sırasında kokpit ekipleri 45-50 derece flap açıp türbülansı engelleyebiliyor, tabi ki türbülans sırasında kemerinizi bağlı tutmanızı tavsiye ederim. Türbülans yüzünden uçak kazası olasığı çok düşüktür.
17) Uçaklar havada çarpışırsa ne olur ?
Her gün binlerce yolcu uçakları aynı anda uçmasına rağmen uçaklar bir biriyle çarpmışmıyor çünkü trafiği takip eden TCAS II sistemi ile kokpit ekibi uyarılıyor,  ancak buna rağmen çarpışma mümkün müdür evet mümkün ama bu sistemler sayesinde çok nadir yaşanmıştır.
18) Kalkış sırasında uçak düşer mi ?

Uçağın kalkışı sırasında uçak kazaları çok nadirdir bu tarz kazaların olma sebebi uçağın tipi büyük ve ağır olduğu ve pistin yeterli uzun olmadığı zamanlar uçak kalkış sırasına geçmek için koşarken yeterli hız alamadığı için havadayken uçağın burnu 90’C e kadar havaya kalkar ve düşüşe geçer.

Kalkış sırasında olası kaza riski çok düşüktür ama mümkündür de genelde Boeing 747 gibi ağır araçların askeri havaalanı pisti gibi küçük pistlerden kalkış yapmasıyla ortaya çıkabiliyor onun dışında kalkıştan sonra yeterli hız alınmazsa uçak tipi ne olursa olsun uçamayıp çakılmaya gidecektir ama burada korkmayın derim en başta bahsettiğim gibi her gün binlerce uçak havalanıyor  ve başarıyla iniyor kazaya gidenlerin büyük kısmı inişte görülür.

Kalkış öncesi flapler 15 dereceye (flap derecesi duruma göre değişir) alınır daha sonra kalkışa hareket edilir flaplerin 15 derece açık olmasının sebebi ise uçağın iyi tırmanış yapabilmesi içindir.

19) İniş sırasında kaza olma ihtimali yüksek midir ?

Uçak inişe geçmeden önce kule ile irtibata geçer kulenin belirlediği pist ve pist bilgileriyle inişe başlar.

İniş sırasında eğer ILS destekleyen bir pist ise bu piste ILS veya manuel olarak inecektir belli yükseklikte belli bir hız ve flap ayarıyla alçalır pisti göremese de navigasyon ve yükseklik,yön,hız gösterge ekranı desteğiyle rahatlıkla inebilir. Genelde uçak kazaları büyük kısmı pilot hatalarıdır diyebiliriz.

20) İniş Sırasında Pilot Tekerlekleri Açmayı Unutursa Ne Olur ?

Komik bir soru olsa da bazı insanların aklına gelebiliyor bu soru,  bunun için kokpitte uyarı veren bir ses bulunmaktadır,  örneğin: çok yüksektesin!, yavaşla!, tekerleri aç! gibi İngilizce olarak seslenir ve pilotları uyarır.

Son olarak da şimdiye kadar en az kaza yapmış hava yollarının listesini verelim. ( 2014 yılına kadarki olan listedir. )
http://www.airlineratings.com/ratings.php adresinden istediğiniz firmanın yıldız değerlerine bakabilirsiniz.
Aviation-Table-B
Dipnot: Kısaca paranoyak olmanın bir anlamı yok. Sonuç olarak otobüs kazaları uçak kazalarından daha sıktır ve can almıştır. Sadece bunlar da değil tarihteki bazı trajedik olaylar  bu kazaların yanında devasa kalır. Aşağıda tablosunu vereceğim olaylara göz atınca uçaklardan  korkmamanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. 🙂
chart_04
Eğlenceli bir video ile sonraki yazımızda görüşmek üzere diyorum sevgili okur. Sevgiyle kalın bilim dostları.

 

Kaynaklar :

wikipedia.com

http://kokpit.aero
http://www.zdaylan.com
Etiketler

Burak Çankaya

BilimTreni sitesinde ve Gelecekbilimde Kanalında Kurucu/Yönetici. https://www.linkedin.com/in/burakcankaya/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı