AstronomiBiyoloji

UUİ’de hangi bakteriler yaşıyor?

UUi, gerçekten de insanlığın en garip yuvası. (Foto: NASA)

Herkesin evinde, sayısızca “alt kiracı” vardır: renkli bakteri toplulukları, yaşam alanımızın her bir köşesini kaplarlar. Peki bu durum, bambaşka bir meskende, Uluslararası Uzay istasyonu’nda (UUİ), nasıldır? Ağırlığın olmadığı ortamda, alışılmadık veya “hasta” bir bakteri topluluğu yaşayabilir mi? Araştırmacılar, bunu açıkladılar.

Davis’teki California Üniversitesi’nden David Coil ve çalışma arkadaşlarının bilgilendirdiği üzere, çalışmalarının sonucunda, UUİ’deki astronotların hayatlarında bir çeşit “uzaylı” mikrobik topluluk eşlik ediyor: uzay istasyonunun yüzeyinden alınmış binlerce bakterinin bileşimi, ağırlıkları olmamasına rağmen dünyadaki türdeşlerine çok benziyor.

“Orası gerçekten iğrenç mi ve orada garip mikroplar var mı, sorularıyla çok sık karşılaşıyoruz. Birinci soruyla alakalı olarak, dünyada yaşayan bizler de zaten hep, genellikle yararlı olan mikroplar tarafından kuşatılmış olarak yaşıyoruz ve ikinci olarak, UUİ’de genel olarak benzer bir mikrobik topluluk görüyoruz. Yani orası da herhangi bir meskenden daha çok ya da daha az ‘iğrenç’ değil.”, diyor mikrobiyolog Colie. 

Araştırmaların sonuçları, astronotların uzay istasyonunun on beş ayrı noktasından topladıkları temizlik bezlerinin mikrobik incelenmesine dayanıyor. Bunun yanında astronotlar, vücutlarında hangi tür bakterilerin var olduğunu öğrenmek için kendilerinden örnekler de verdiler. Araştırmacılar, böylece, tahsil edilenlerin sonuçlarını, dünyadaki evlerden ve yaşayanlarından alınan örneklerle karşılaştırabildiler.

İnsanlığın en garip evinde mikrop kontrolü

Vurguladıkları gibi, UUİ’deki bakteriler tabi ki de uzaydan gelmiyor: “UUİ tamamen kapalı olduğu için, istasyondaki bakteriler UUİ’deki insanlardan onlarla gönderilmiş besinlerden gelmeler.”, diyor Coil. Çalışma arkadaşı Jenna Lang ise şunları ekliyor: “UUİ yüzeyindeki mikrop toplulukları, astronotların üzerindekilere çok benziyor olması pek de garip değil, çünkü zaten ana kaynakları orası. Ayrıca biz de çeşitliliğin çok olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz, çünkü bakterilerin hepsinin tek, dayanıksız ve kritik bir bakteri topluluğunun olması gerçekten önemli.”

Kaynak:

http://www.wissenschaft.de/erde-weltall/raumfahrt/-/journal_content/56/12054/21468175/Welche-Bakterien-leben-auf-der-ISS%3F/

Ahmet Polat

Hobileri Almanca, Latince ve FRP oyunları olan bir bilimsever.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button