AstronomiFizik

UZAY MİKROSKOP ALTINDA NASIL GÖRÜNÜR?

Özet: Uzaya mikroskop altında bir bakalım, ne görüyorsunuz? Hiçbir şey. 1000 kez büyütelim. Hiçbir şey yok. 1.000.000 kez büyütelim. Hala hiçbir şey yok. 1.000.000.000 kez büyültsek? Kesinlikle hiçbir şey yok.

***********************

Yazının tamamı

Bu noktada, normal bir insan, uzayın bir hiçlik olduğu sonucuyla rahat edebilir. Sonuç olarak, bu sezgisel olarak mantıklı geliyor ve ayrıca gerçek mikroskopların büyültme gücünün çok ötesine geçtik. Neyse ki kuantum fizikçileri normal insanlar değiller. Kuantum-teorik mikroskoplarla donatılmış halde büyüdükçe boşluğa kadar uzayıp giderek derinlerine bakarlar ve aniden bir şey görürler: bu gördükleri, toplu olarak “kuantum köpüğü’’ olarak adlandırılan, sanal parçacıkların dolambaçlı bir koleksiyonudur. Kuantum fizikçilerine göre, bira köpüğünün içindeki baloncuklar gibi, uzay dokusundaki sanal parçacıklar kısaca geçici dalgalanmalar olarak var olurlar.

Physics and Space Science at Florida Institute of Technology’de profesör Eric Perlman “kuantum köpüğündeki bu “baloncuklar” atomik esaslardan katrilyon kat daha ufak – ya da kuantum dilinde “Planck zamanında Planck uzunluğunda” diyor.

Bu kadar tamamıyla küçük bir şey kesinlikle net olarak gözlenemez. O zaman bu kuantum köpüğün varlığından nasıl bu kadar emin olabiliyoruz? Bunun için en güzel kanıtlardan biri 1947 yılında Hollandalı fizikçiler Hendrik Casimir ve Dirk Polder tarafından tahmin edildi. Fermilab’ın üst düzey fizikçisi Don Lincoln PBS için sözde “Casimir Efekti’’ni şöyle açıkladı:

“Kuantum köpüğü gerçek olsaydı, bu parçacıkların uzayın her yerinde varolması gerekirdi. Ayrıca, parçacıkların dalgalı yapısı olduğundan, her yerde dalgalar olmalıydı. Yani onların hayal ettikleri şeyler, yan yana duran iki metal plakalar olmalıydı. Kuantum köpüğü bu plakaların ortasında ve dışında da var olurdu. Ama plakalar yan yana geldiği için kısa dalgalar plakaların ortasında, uzun dalgalar ise plakaların dışında varolurdu. Bu dengesizlik sebebiyle, plakalar dışındaki dalgaların fazlalığı, aralarındaki az sayıdaki dalgayı aşarak, iki plakayı birbirine itmelidir. 30 yıl sonra, ilk tahmin yapıldıktan sonra, bu etki niteliksel olarak gözlendi. Bu tam olarak 1997 yılında ölçüldü.’’

Columbia Universitesi sicim teorisyen profesörü Brian Greene’in yazdığı kitap olan “Evrenin Zarafeti’’nde şöyle geçer: “”karşılaştırdığımız genel rölativite ve kuantum mekaniği arasındaki temel uyumsuzluk ölçeği çok az. Düzgün mekânsal geometri kavramı (genel rölativitenin merkezi ilkesi) kuantum dünyasının kısa mesafeli ölçeklerdeki şiddetli dalgalanmaları nedeniyle yok oluyor.’’

Böylece, kuantum köpüğün var olması ya da var olmaması gerçek doğanın gerçekliğinin çözülmesinde kullanılabileceğini kesin olarak gösteriyor. Ama bilimde şaşırtıcı çoklukta olduğu gibi yine son çalışmalar bu konuda aynı fikirde değil. Kuantum köpüğün varlığını test etmenin mümkün bir yolu kuantum yıldız patlamalarından büyük mesafelere ne kadar foton patlaması olduğunu ölçmektir. Eğer uzay zamanı düz ve sıkıcıysa, aynı kaynaktan çıkarılan iki foton, belirli bir mesafe katetmek için aynı zamanı almalı. Ancak, uzay zamanı köpüklüyse, foton, hafif dalgalanmayla yavaşlayabilir. 2009’da analistler, benzer gama ışını patlamalarında yüksek enerjili ve düşük enerjili fotoların farklı zamanlarda konumlarını belirlediler, ama takip eden iki ayrı analiz diğer patlamaların biraz değersiz, uzay zamanın pürüzsüz olduğunu veya en azından köpüklü olmadığını gösterdi.

Ancak hiçbir deney, kuantum köpüğünü en küçük ölçeklerde hesaba katacak incelikte ölçemez. 1.6×10^-35 (Planck uzunluğu) metreye kadar belli olabilecek mikroskop beklemek zorunda kalabiliriz ve böyle bir cihaz inşa etmek çok uzun bir görev olacaktır.


Kaynak:

https://www.realclearscience.com/blog/2017/08/03/what_does_space_look_like_under_a_microscope.html

elifguzelbey

Ege Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu