Astronomi

Uzaydan Gelen Sinyal “Büyük İhtimalle” Uzaylılardan Değil

haber özeti : 94 Işık yılı mesafeden gelen sinyal uzaylılardan olmayabilir.

Mayıs 2015’te astronomlar HD 164595 yönünden gelen (Herkül Takımyıldızı‘nda Dünya’dan 94 yıl uzakta bir yıldız) bir radyo frekansı saptadı ve 27 Ağustos’ta Centauri Dreams isimli blogda bütün dünyayla paylaşıldı fakat araştırmacılar bunun dünya dışı yaşama dair bir kanıt oluşturmadığını düşünüyor. Durum böyle olsa da hala aynı yöne odaklılar.

 

Bu keşif 27 Eylül’de Meksika’nın Guadalajara kentindeki 67’inci Uluslararası Uzay Kongresi’nin tartışma konularından biri olacak gibi ama SETI’ya göre durum farklı.

 

SETI araştırmacısı Werthimer Dan sinyalle ilgili olarak kısaca “Dünya dışı yaşamdan söz edilemez. Bunun gibi güçlü sinyalleri biz her zaman alıyoruz. Yeterli bilgi olmadan kesin konuşamayız ama bu olağandışı bir sinyal değil.” dedi.

Eğer uzaylılar HD 164595 etrafında bir yerlerde yaşasaydı ve bizimle iletişime geçmek isteselerdi, bu radyo dalgasından çok daha güçlü sinyaller gönderirlerdi. Gönderilen sinyalin kaynağı dünya oluşturulabilecek bir kaynaktan daha güçlü değil.” diyerek de ekledi.

Yani büyük ihtimalle sinyalin kaynağını asla öğrenemeyeceğiz. Rusya kökenli bir astronom grubu da HD 164595 sistemini 39 defa kontrol etti fakat hiçbir sonuca rastlanamadı. Astronom Seth Shostak “Eğer tekrar bir sinyal alamazsak bu da 1977’deki “Wow!” sinyali gibi arkadasında bir gizem bırakacak.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı