BiyolojiYer Bilimleri

X Işınları Fosil Sırlarını Açıklıyor

X-rays reveal fossil secrets
3D yeniden yapılandırılması deniz kestanesi fosilinin içinde yumuşakçaların olduğunu göstermektedir

Gelişmiş görüntüleme tekniği sayesinde bilim adamları neredeyse 10 milyon yıllık deniz kestanesinin iç yapısını görebildi, fosiller gizli bir sırrı ortaya çıkarıyor.

Birleşik Krallıktan araştırmacılar, uluslar arası bir ekip, İspanya ve Almanya ve Dr. Imran Rahman Bristol Üniversitesi de dahil olmak üzere, en son teknolojili X- ray bilgisayarı yardımıyla olağanüstü numuneler okudular.

Elde edilen veriler gösteriyor ki: Deniz kestanesi fosili yumuşakçalar tarafından yapılan sondajlarla ( delme işlemi) delik deşik olmuştur.

Bu fosilleşmiş yumuşakçalar deniz kestanelerinin içinde korunmuş. Okyanuslarda gezinen yumuşakçalar deniz kestanesini bir “ada” gibi yaşam alanı olarak kullanmışlardır. X- ray bilgisayarı tarafından sağlanan yeni bilgilerle bilim adamları yumuşakçaların bir cinsi olan “Rocellaria” yı araştırmak istiyorlar.

Baş yazar, Dr. Rahman, Bristol Üniversitesi yer bilimlerinden bir paleontolog şöyle dedi: “Deniz kestanelerinin içinde bu kadar çok yumuşakça olabileceğini tahmin etmiyorduk. X-ray bilgisayar tomografisi uzun dönem fosil ekosistemini anlamak için oldukça önemli”

Barselona Üniversitesi’nden araştırmacı yazar Dr. Zain Belaústegui şunları ekledi: “Bu çalışma deniz kestanelerinin üzerindeki ölmüş hayvan iskeletlerini doğruladı, deniz kestaneleri on milyonlarca yıl ada habitatı olmuştur. Bu çalışma aynı zamanda hayvanların geride bıraktıkları izleri de okuyabilmiştir. Eski zamanlarda fosilleri oluşturan süreçlerle birlikte, fosiller ve eski yaşam alanları biyolojiye yeni anlayışlar kazandırabilir.”

Tübingen Üniversitesi’nden profesör yazar James Nebelsick şunları ekledi:  “Bu çalışma fosil ekosisteminin kilit üyeleri olan eski organizmaların önemi gösterir, aynı zamanda bu organizmalar kayaların içinde tortullaşarak onların oluşumuna katkı sağladı.”

Ek olarak;

Deniz kestanesi, Echinoidea sınıfına bağlı dikenli deniz canlılarının ismidir. Bu canlılar dünyanın her yanındaki okyanuslarda bulunurlar. Dikenlerle kaplı küre şeklinde bir kabukları vardır.
Deniz kestanesi, Echinoidea sınıfına bağlı dikenli deniz canlılarının ismidir. Bu canlılar dünyanın her yanındaki okyanuslarda bulunurlar. Dikenlerle kaplı küre şeklinde bir kabukları vardır.

Kaynakça:

http://www.geologyin.com

https://tr.wikipedia.org

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı