Teknoloji

Yapay Zekâ Nedir?

Çeviren: Ulaş Can Kaya                                Düzenleyen: Esranur Maral

Yapay zekâ nedir? Bu soru basit gözükebilir ancak cevabı bir o kadar karmaşık.

En geniş tanımıyla yapay zekâ makinelerin öğrenebilmesinden, düşünebilmesinden ve kendi başına hareket edebilmesinden bahseder. Ortaya yeni durumlar çıktığında kendi kararlarını verebilirler: hayvanlar ve insanlar gibi.

Şu anki durumda, yapay zekâ hakkındaki gelişmelerin çoğu algoritma olarak da bilinen makine öğrenimleridir. Bu algoritmalar, büyük boyuttaki girdilerin modellerini bulmak için istatistikleri kullanır ve sonradan bu modelleri kullanarak Netflix’te ne tarz filmleri seveceğiniz, Alexa ile ne hakkında konuşabileceğiniz ya da ne türde bir kanser olduğunuz hakkında tahminde bulunabilir.

Makine öğrenimi ya da derin öğrenme (Basitçe makinenin steroit aldığını düşünün.) inanılmaz bir şekilde güçlüdür.

Çoğu atılım; yüz tanıma, aşırı gerçekçi fotoğraf ve ses sentezi ya da AlphaGo’nun Go oyununda en iyi insan oyuncusunu yenmesi şeklinde gerçekleşmiştir ama şu küçük örnekler bile yapay zekânın ileride nelere yol açacağının bir göstergesi gibi. İnsan zekâsına benzer bir yaratımı olan bu şeyden genellikle yapay zekâ olarak ya da AGİ olarak bahsedilir.

Bazı uzmanlar en sonunda yapay zekânın bizim zekâmızı yakalayacağına inanmakta ancak büyük çoğunluğu da hâlâ eksik parçaların olduğuna ve daha önümüzde çok uzun bir yol olduğuna inanmaktadır. Yapay zekâ Go konusunda ustalaşmış olabilir ancak diğer konularda yürüyen bir bebekten daha aptal olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bağlamda, yapay zekâ istek uyandırıcıdır ve tanımı hâlâ gelişmektedir. Yapay zekâ hakkındaki eski fikirler günümüzdeki fikirlerle uyuşmayabilir. Bu nedenle, yapay zekanın sınırları gerçekten kafa karıştırıcı hale gelebilir ve terim genellikle herhangi bir algoritma veya bilgisayar programını içerecek şekilde karıştırılır. Silikon Vadisi sayesinde yapay zekâ sürekli, kolaylıkla gelişmekte.

Her şeyi açıklamak adına size bir akış grafiği çizdim. Bu şekilde yapay zekânın nasıl çalıştığını anlayacaksınız.

MIT Technology Review

Yoluyla
https://www.technologyreview.com/s/612404/is-this-ai-we-drew-you-a-flowchart-to-work-it-out/

Ulas Can

Buldugu her seyi okumayı seven bir kitap geeki.Butun bilgileri Faust gibi kendine cekmek ister de buna bilim ve uzay da dahil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu