Hakkımızda


Nedir?

Gelecek Bilimde, toplum ile bilim arasındaki köprü olmayı amaçlar.
40’ı aşkın genç gönüllüsü ile birlikte bilimi daha çok insana ulaştırabilmek ve bilimsel düşünce farkındalığı yaratmak için tutku ve heyecanla çalışır.

Popüler bilim değil, bilim iletişimi platformu!

Kalıplaşmış popüler bilim platformu sisteminden sıyrılmış olan Gelecek Bilimde; YouTube üzerinden canlı yayınlar, röportajlar ve eğitici içerikler, etkileşimli projeler, sosyal dönüşüm kampanyaları üreten yeni nesil bir bilim iletişimi platformudur.

Günümüz dünyasının karşı karşıya kaldığı en büyük felaket rasyonel ve bilimsel düşünceden uzaklaşmaktır.

Bu inançla bizler, önce Türkiye’de sonra da dünyada rasyonel ve bilimsel düşünceyi yaygınlaştırmak için daha önce izlenmiş kalıpsal yollardan farklı olarak, yeni nesil teknoloji ve gençliğin tüm kanallarını yenilikçi şekilde kullanıyoruz.


111.000+

YouTube Abonesi

38.400+

Twitter Takipçisi

900+

Canlı Yayın

37.900+

Instagram Takipçisi

120.000+

2024 Yılındaki Ziyaret Sayısı

309.000+

Podcast Dinlenmesi

Neden Farklıyız?

Çünkü, bilimi sevdirmek için bilimi popülerleştirmek, basitleştirmek, haber değeri katmak için abartmak gerektiğini düşünmüyoruz. Bilimsel bilgileri “sadeleştirip” aşağı çekeceğimize, bilim seveleri ve bilim insanı adaylarını yukarı çıkarmayı tercih ediyoruz.


İlkelerimiz

1. Yenilikçilik

1. Yenilikçilik

Gelecek Bilimde, her zaman en güncel teknolojiyi inovatif şekilde kullanarak, kutu dışı projeler ve fikirler üretir. Kayıtlı videolardan ziyade canlı yayınlar yapmamız, sosyal ağları tam potansiyeliyle kullanmamız, interaktif yarışmalar, soru-cevap sistemleri ve ortak çalışma sistemlerimiz örnek olarak sayılabilir.

2. Ortak Çalışma

2. Ortak Çalışma

Gelecek Bilimde, tek başına bir bilim platformu olarak değil, Türkiye’deki bütün bilim severlerin ve popüler bilim, bilim iletişimi ve bilim haberciliği platformlarının birleştirici ortak canlı sahnesi olmak hedefindedir. Bu sebeple, her alandan bilim insanı, her bilim platformu ile ortak çalışabiliriz ve güçlerimizi birleştirerek daha geniş kitlelere bilimi ulaştırabiliriz.

3. Bilimsellik

3. Bilimsellik

Gelecek Bilimde, tüm içerik ve yayınlarında, o andaki bilimsel bilgi birikimini yansıtır ve APA formatıyla kaynaklar gösterir. Bu yayınları, kaynakları ve bilgileri herkese açık şekilde şeffaf yayınladığı için, büyük bilim topluluğunun kolektif düzeltmesine sunmuş olur. Bilim güncellendikçe yayınlar ve içerikler de güncellenir. Bu sayede, içerikler ve yayınlar her zaman olabildiğince gerçek bilim literatürünü yansıtır ve değiştirmeden aktarır.


Bazı Yeniliklerimiz

Canlı & Etkileşimli Yayınlar

Evrimleşen medya sisteminde artık gençler televizyon izlemiyor, facebook’a girmiyor. Her şey canlı ve o anda gerçekleşiyor. Bu nedenle biz yayınlarımızı YouTube kanallarımızda gerçekleştiriyoruz. Böylece, izleyiciler chat üzerinden anından soru sorabiliyor, bize kritik sorular yönelterek yayınlarımızı güzelleştiriyorlar.


Canlı Soru-Cevap Sistemi

Kullandığımız StreamYard soru-cevap sistemi ile gelen soruları ve yorumları anında ekrana verebiliyoruz.


Bilimsel Kaynaklı İçerik

Her türlü içerik ve yayında bilimsel kaynak gösteriyoruz.


Kaynak Bulutu

Geçmiş bütün yayınlarımızın ve konuklarımızın kaynakları, dosya ve sunumları, ilk defa bizim kullandığımız bulut depoda duruyor. Tüm izleyiciler ister yayında ister başka bir zaman bu kaynaklara ulaşabiliyorlar.


Herkese Açık Sahne

Gelecek Bilimde gönüllüsü olmak hatta kendi canlı bilim programınızı hazırlayıp kanalımızda sunmak çok kolay! Bilimsel kriterleri yerine getiren ve uygun program formatını hazırlayan herkese kapımız açık.


İngilizce Kelime Setleri

Yayınlarımız sırasında bahsi geçen İngilizce kelime, kalıp ve terimleri Quizlet hesabımıza çalışma setleri olarak ekliyoruz. Böylece, izleyicilerimiz sonrasında kendi hızlarında bu kelimeleri öğrenip kendilerini test edebiliyorlar. Ayrıca, bazı yayınlarda interaktif olarak hep birlikte kelime yarışması da yapıyoruz.


Dijital Kitaplık

Yayınlarda kaynak olarak kullandığımız ya da önerdiğimiz kitapları Goodreads hesabımıza kategorilerine ayrılmış olarak ekliyoruz ki izleyicilerimiz daha sonra satın alıp okuyabilsin.


Sesli Sohbet Sunucusu

Discord sunucumuzda takipçilerimi ve uzmanlar bir araya gelip sesli şekilde iletişim kurabiliyor. Bu sayede bilim severlerin bir araya geldiği nezih bir sosyal ağa dönüşüyor.