Hakkımızda

Nedir?

Gelecek Bilimde, toplum ile bilim arasındaki köprü olmayı amaçlar.
40’ı aşkın genç gönüllüsü ile birlikte bilimi daha çok insana ulaştırabilmek ve bilimsel düşünce farkındalığı yaratmak için tutku ve heyecanla çalışır.

Popüler bilim değil, bilimsel iletişim platformu!

Kalıplaşmış popüler bilim platformu sisteminden sıyrılmış olan Gelecek Bilimde; Twitch üzerinden canlı yayınlar, röportajlar ve eğitici içerikler, etkileşimli projeler, sosyal dönüşüm kampanyaları üreten yeni nesil bir bilimsel iletişim platformudur.

Günümüz dünyasının karşı karşıya kaldığı en büyük felaket rasyonel ve bilimsel düşünceden uzaklaşmaktır.

Bu inançla bizler, önce Türkiye’de sonra da dünyada rasyonel ve bilimsel düşünceyi yaygınlaştırmak için daha önce izlenmiş kalıpsal yollardan farklı olarak, yeni nesil teknoloji ve gençliğin tüm kanallarını yenilikçi şekilde kullanıyoruz.

Neden Farklıyız?

Çünkü, bilimi sevdirmek için bilimi popülerleştirmek, basitleştirmek, haber değeri katmak için abartmak gerektiğini düşünmüyoruz. Bilimsel bilgileri “sadeleştirip” aşağı çekeceğimize, bilim seveleri ve bilim insanı adaylarını yukarı çıkarmayı tercih ediyoruz.

BAZI YENİLİKLERİMİZ

CANLI & ETKİLEŞİMLİ YAYIN: Evrimleşen medya sisteminde artık gençler televizyon izlemiyor, facebook’a girmiyor. Her şey canlı ve o anda gerçekleşiyor. Bu nedenle biz yayınlarımızı Twitch Kanalımızda gerçekleştiriyoruz. Böylece, izleyiciler chat üzerinden anından soru sorabiliyor, yaptığımız yanlışları düzeltebiliyor (evet, bilim insanları da hata yapar), bize kritik sorular yönelterek yayınlarımızı güzelleştiriyorlar.

CANLI SORU-CEVAP SİSTEMİ: İlk defa bizim kullandığımız, Google Slides soru-cevap sistemi ile, gelen soruları tek bir havuzda toplayıp, aldıkları oylara göre ekrana verebiliyoruz ve doyurucu şekilde yanıtlıyoruz.

BİLİMSEL KAYNAKLI İÇERİK: Her türlü içerik ve yayında bilimsel kaynak gösteriyoruz. (Bkz. #kaynakgöster hareketi)

KAYNAK BULUTU: Geçmiş bütün yayınlarımızın ve konuklarımızın kaynakları, dosya ve sunumları, ilk defa bizim kullandığımız bulut depoda duruyor. Tüm izleyiciler ister yayında ister başka bir zaman bu kaynaklara ulaşabiliyorlar.

YAYIN TAKVİMİ: Apple iCal ya da Google Takvim’e entegre edilen yayın takvimi sayesinde, değişen etkinliklerden ve yayınlardan anında haberi olan izleyiciler, istedikleri etkinlikle ilgili hatırlatma da alabiliyor.

HERKESE AÇIK SAHNE: Gelecek Bilimde gönüllüsü olmak hatta kendi canlı bilim programınızı hazırlayıp kanalımızda sunmak çok kolay! Bilimsel kriterleri yerine getiren ve uygun program formatını hazırlayan herkese kapımız açık.

İNGİLİZCE KELİME SETLERİ: Yayınlarımız sırasında bahsi geçen İngilizce kelime, kalıp ve terimleri Quizlet hesabımıza çalışma setleri olarak ekliyoruz. Böylece, izleyicilerimiz sonrasında kendi hızlarında bu kelimeleri öğrenip kendilerini test edebiliyorlar. Ayrıca, bazı yayınlarda interaktif olarak hep birlikte bu kelimelerden quiz yapıp oynuyoruz.

DİJİTAL KİTAPLIK: Yayınlarda kaynak olarak kullandığımız ya da önerdiğimiz kitapları Goodreads hesabımıza kategorilerine ayrılmış olarak ekliyoruz ki izleyicilerimiz daha sonra satın alıp okuyabilsin.

Başa dön tuşu