COVID-19PsikolojiTıp

Yalnız Bir Beyin Aç İnsanların Yemeği Arzuladığı Gibi İnsan Arzular

Yazan: Bethany Brookshire
Çeviren:
Ayça Demirkol
Düzenleyen: Esranur Maral

Özet: İnsanların beyinleri, yalnız kaldıktan sonra başka insanların fotoğraflarına artan tepkiler gösterdi.

Aç beyin yiyecek ister, yalnız bir beyinse insanları arzular. Bilim insanları, 23 Kasım’da Nature Neuroscience’ta bir gününü tamamen tecrit edilmiş şekilde geçirdikten sonra kişinin beyninin, aç insanların yemek görmesi gibi sosyal toplantılar karşısında canlandığını bildirdi.

Bilişsel Sinir Bilimci Livia Tomova ve meslektaşları, MIT’de 10 saat boyunca aç kalmış 40 katılımcıya sahipti. Günün sonunda orta beyindeki1 belirli sinir hücreleri pizza ve çikolatalı kek resimlerine tepki olarak etkinleşti. Bu nöronlar -substantia nigranın2 pars kompakta ve ventral tegmental bölgesindekiler- ödül ilişkili olan kimyasal haberci dopamini üretir.

Farklı bir günde, aynı kişiler 10 saatlik tecrit yaşadı (Arkadaşları yoktu, Facebook ve Instagram kullanmadılar). O akşam, sohbet eden ya da takım sporları yapan insanların resimlerine tepki olarak aynı bölgedeki nöronlar etkinleşti. Denek ne kadar uzun süre açlık ya da tecrit bildiriyorsa etki o kadar güçlü oldu.

Genelde daha yalnız olduklarını bildiren kişilerin sosyal tepkisi körelmiş. Tomova şöyle açıklıyor: “Buna neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Belki tecrit edilmiş olmak onları o kadar etkilemiyor çünkü bu onların günlük yaşamlarından belki de o kadar da farklı olmayan bir şey.”

İnsanların yiyecek, arkadaş, kumar veya uyuşturucu arama motivasyonunda önemli bir rol oynayan orta beyin insanlar aç olmadığında veya yalnız olmadığında bile yiyeceklere ve sosyal sinyallere yanıt verir. Sonuçta kişi her zaman yemek yiyebilir ya da arkadaşlarıyla olabilir ancak açlık ve yalnızlık tepkiyi artırdı ve insanların kaçırdıkları şeye özgü hâle getirdi.

Şu anda Cambridge Üniversitesinde bulunan Tomova, bugünkü gibi krizlerin toplumsal boyutunu da göz önünde bulundurmanın önemli olduğunu belirtiyor ve bulguların mevcut durumumuza hitap ettiğini söylüyor. COVID-19, pek çok insanı tecrit altında bırakarak fiziksel sağlıklarını olduğu kadar zihinsel sağlıklarını da tehlikeye atmış ve insanların yiyecekten daha fazlasını istemesine neden olmuştur.


[1] Orta beyin ya da mesencephalon, merkezi sinir sisteminin; görme, işitme, motor kontrol, uyku/uyanma, uyarılma (tetiklik) ve sıcaklık regülasyonu ile ilgili bir parçasıdır. (vikipedi)

[2] Orta beyinde yer alan, ödül ve harekette önemli rol oynayan bir bazal gangliyon yapısıdır. Dopaminerjik nöronlardaki yüksek nöromelanin seviyeleri nedeniyle daha koyu görünür. (vikipedi)

Yoluyla
Brookshire, B. (2021, February 2). Lonely brains crave people like hungry brains crave food. Science News.

Ayca Demirkol

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu