Biyoloji

Bir Evrim Bulmacası: 2 Milyar Yıldır Değişmeyen Bakteri

Çeviren: Biota                     Düzenleyen: Şule Selçuk & Görkem Yıldız

Özet: Bilim insanları, Batı Avustralya’nın kıyısından uzakta, derin denizlerde kayaların arasına sıkışmış, 2 milyar yıldan fazladır evrimleşmemiş bir canlı gizlendiğini söylediler.

Araştırmacılar, bu derin denizden 1.8 milyar yaşında fosilleşmiş bir sülfür bakterisi buldular ve bu mikroskobik canlı fosilini aynı bölgede yaşamış 2.3 milyar yaşında olan başka bir bakteriyle karşılaştırdılar. İki fosil de Şili kıyılarında bulunan modern sülfür bakterisine ayırt edilemeyecek kadar benziyor.

Peki, bu bulgular Darwin’in evrim teorisiyle çelişiyor mu?

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesinde bir paleobiyolog ve bu çalışmanın lideri olan William Schopf, “Bu yaşam formunun 2 milyar yıldan fazladır -neredeyse dünyanın yaşının yarısı- evrimleşmediğini görmek hayranlık verici bir şey. Evrimin bir gerçek olduğu göz önüne alındığında, bu evrilmeme durumunun da açıklanması gerekir.” diye belirtti.

Darwin’in doğal seçilim yoluyla evrim teorisi, her türün aktarılabilir genetik değişimleri sayesinde sonraki nesillerinde doğacak bir bireyin, bulunduğu çevrede daha iyi ihtimalle hayatta kalma ve üreme şansına sahip olduğunu belirtiyor.

Peki Darwin’in teorisi bu değişim göstermeyen bakteriyi nasıl açıklayabilir?

Cevap bakterinin değişim göstermeyen çevresine bakınca görülebiliyor. Schopf, “Bu derin deniz bakterisinin değişmediği doğru, ancak çevresi de çok uzun zamandır herhangi bir değişim göstermemiştir. Darwin’in teorisi çevreleri değişmediği sürece değişeceğini söylemiyor, yani bakterilerin evrilmeme durumu teori ile tutarlılık gösteriyor.” dedi.

Bir Evrim Bulmacası: 2 Milyar Yıldır Değişmeyen Bakteri
Yıllarca evrim geçirmemiş sülfür bakterileri. (Kaynak: https://www.livescience.com/49677-deep-sea-organism-evolution.html

Fosilleri karşılaştırmak için Schopf ve çalışma arkadaşları, Raman spektroskopisi[1] olarak bilinen bir metot kullanarak kayaların bileşimlerini ve kimyalarını inceledi. Daha sonra Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop[2] ile fosillerin 3 boyutlu görüntülerini oluşturarak bu görüntüleri modern bakteri ile kıyasladılar. Araştırma ekibi bu antik mikropların bugünkü torunlarıyla birebir aynı göründüğünü buldu.

Araştırmacılar, fosillerin “Büyük Oksidasyon” (the Great Oxidation) denilen bir periyoda denk geldğini söylüyorlar. Bu zaman dilimi, 2,2 ila 2,4 milyon yıl önceye tekabül eden ve oksijen seviyelerinin artış gösterdiği bir dönemdir. Bu zamanda sülfat ve nitrat seviyelerinde de büyük bir artış vardı ve sülfür bakterilerinin hayatta kalması ve üremesi için gerekli besini onlara sağlamıştı. Araştırmacılar, derin denizlerde çevresel faktörlerin o zamandan beri değişmediğini, yani organizmanın uyum göstermesinin gerekli olmadığını belirttiler.


[1] Raman spektroskopisi, FTIR gibi bir maddenin yapısı veya özellikleriyle ilgili önemli bilgiler edinmek için ışığın madde ile etkileşiminden yararlanan moleküler bir spektroskopik bir tekniktir. (Kaynak: https://www.mt.com/tr/tr/home/applications/L1_AutoChem_Applications/Raman-Spectroscopy.html)

[2] Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop araştırmacılara floresan veya yansıtıcı problar ile işaretlenmiş kemik, beyin ve diğer benzeri dokuların oldukça kalın kesitleri, gelişmekte olan embriyolar gibi küçük organizmalar ve bütün haldeki hücre örnekleri ile çalışma imkanı sağlar. (Kaynak: https://merlab.metu.edu.tr/tr/lazer-taramali-konfokal-mikroskop)

Yoluyla
https://www.livescience.com/49677-deep-sea-organism-evolution.html

Biota

Biyoloji yüksek lisans öğrencisi. Ekoloji alanında çalışıyor. Bir gün kendini "biyolog" olarak nitelendirebilirse o gün bir bilim insanı olabileceğine inanıyor. O güne dek merakın peşinden sürüklenmeye devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu