Tıp

Sadece Merdiven Çıkarak Kalp Sağlığını Test Et!

Yazar: Sophia Antipolis

Çeviren: Arda Kahraman

Düzenleyen: Çağla Ayaz

Özet: EACVI – Best of Imaging 2020’de sunulan bir araştırmaya göre merdiven çıkma süreniz ile kalbinizin sağlığı arasında bir bağlantı var. Koşu bandı kullanılarak metabolik hız ölçülen bu araştırmada elde edilen sonuçlar merdiven çıkma süreleri ile karşılaştırıldı. Ortaya çıkan çarpıcı sonuç ise şu: eğer dört kat merdiveni bir buçuk dakikadan daha uzun sürede çıkıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

EACVI – Best of Imaging 2020’de1 sunulan bir araştırmaya göre bir dakikadan kısa bir sürede dört kat merdiven çıkabilmeniz sağlıklı bir kalbe sahip olduğunuzu gösterir.

İspanya’da A Coruña Üniversite Hastanesinde kardiyolog olan görev yapan Dr. Jesús Peteiro bu konuda “Kalbinizi sınamanızın en basit yollarından biri merdiven testidir.” diyor, aynı zamanda ekliyor “Eğer dört katı çıkmanız bir buçuk dakikadan daha fazla sürüyorsa, kalp sağlığınızla ilgili problemleriniz olabilir. Böyle durumlarda bir doktora danışmak iyi bir fikir olabilir.”.

Egzersiz aletleriyle kurulan bir laboratuvarda yapılan bu araştırma günlük hayattaki aktiviteler -örneğin merdiven çıkmak- ile kalp sağlığımız arasındaki ilişkiyi inceliyor. Dr. Peteiro bu konuda “Bu çalışmanın amacı kalp sağlığını test edecek ucuz ve etkili bir yöntem bulmaktı. Böylece kardiyologlar bu hastaların durumunu ciddiyete göre daha kolay sıralayıp gerekli gördüğü noktada daha kapsamlı testler isteyebilecek.” diyor.

Bu çalışmada koroner arter hastalıklarına2 sahip olan veya sahip olduğu düşünüldüğü için sevk edilen 165 hasta yer aldı. Bu hastalarda görülen belirtilerin içinde göğüs ağrıları ve zorlanmaya bağlı nefes tıkanması da vardı. Hastalar koşu bandına çıkarılıp yürümeden başlamak üzere koşmaya kadar kademe kademe hız yükseltilerek performanslarını sergilediler. Egzersiz kapasitesi MET3 cinsinden hesaplandı. Ardından hastalardan, 15-20 dakika dinlendikten sonra; koşmadan, hızlı adımlarla ve duraklamadan dört kat merdiven (yaklaşık altmış basamak) çıkmaları istendi. Hastaların merdiven çıkma süreleri kaydedildi.

Araştırmacılar daha sonra, egzersiz testi sırasında yapılan MET ölçümü ile dört kat merdiven çıkma zamanını analiz etti. Dört katı 40-45 saniyeden daha az sürede tırmanan hastaların 9-10 MET ve üzeri değerlere ulaştığı gözlendi. Önceki çalışmalar gösteriyor ki egzersiz sırasında 10 MET değerine ulaşabilen bir kişi için düşük ölüm riskine sahip4 olma olasılığı daha yüksek olabilir. Aksine bu, dört katı tırmanması bir buçuk dakikadan daha fazla süren hastalarda 8 MET’ten daha az değerlerle karşılaşıldı. Bu değerler ise bu hastaların ölüm oranlarının, her yıl için %2-4 ve her 10 yıl için ise %30 civarlarında olabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca araştırmacılar koşu bandı testi sırasında kalbin çalışma görüntülerini kaydetti. Böylece eğer kalbin egzersiz esnasında çalışmasında bir anormallik yoksa bunun düşük koroner arter hastalığı riskine işaret edebildiği çıkarımında bulundular. Ardından bu bulguları merdiven testinin sonuçları ile kıyasladılar. Bu kıyaslamada merdiven tırmanma testini bir buçuk dakikadan daha uzun sürede bitiren hastaların yaklaşık %58’inin koşu bandı testi sırasında anormal kalp fonksiyonlarına sahip olduğunu saptadılar. Buna karşılık merdiven testini bir buçuk dakikadan kısa sürede tamamlayan hastaların koşu bandı görüntülemelerine bakıldığında sadece %32’sinde bu tarz kalp anomalilerine rastlandı.

Dr. Peteiro genel popülasyona bakıldığında da merdiven testi ve egzersiz kapasitesi arasında benzer bir ilişki olabileceğini fakat semptomları olan ve şüpheli veya doğrulanmış koroner arter hastalığı olan hastaları değerlendirirken, karşılık gelen ölüm oranlarına ve kalp fonksiyonu görüntülemelerine bakmanın daha uygun olacağını vurguladı.


1 Avrupa Kardiyoloji Derneğinin her yıl düzenlediği bir kongre.

2 Kalbi besleyen atardamarların daralması nedeniyle oluşan kalp hastalığı.

3 Metabolik Eşdeğer Dakika (MET): Kişinin dinlenme halindeyken bir dakika içinde harcadığı enerji miktarıdır. Örneğin 5-6 km/h hızla yürüyen bir kişi yaklaşık olarak 4 MET değerine sahiptir. (Kaynak: https://www.healthline.com/)

4 Her 1 yıl için %1 veya daha düşük, her 10 yıl için ise %10’dan daha düşük.

Yoluyla
Antipolis, S. (2020, December 11). Test your heart health by climbing stairs. European Society of Cardiology.

Arda Kahraman

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Her ne kadar çoğunlukla tıp konularıyla ilgili olsam da diğer doğa bilimleri ile ilgili de sık sık okumalar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu