AstronomiPsikoloji

Merkür Retrosu Bizi Gerçekten Etkileyebilir mi?

Yazan: Arlin Cuncic

Çeviren: Ceren Mısır

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: Astrolojiye inanan ve hayati kararlar verirken gezegenlerin konumuna önem veren insanlarla elbet karşılaşmışsınızdır. Peki Merkür retrosu gerçekten bizi ve bizim mental sağlığımızı etkileyebilir mi? Cevap net: Henüz etkiye sahip olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamakta.

Giriş

Merkür’ün geri gitmesi (Merkür retrosu), Merkür gezegeninin Güneş’in etrafındaki yörüngesinde geriye doğru hareket ediyor gibi görünmesiyle ortaya çıkan bir olgudur [1]. Bu olgu, astrologlar tarafından insanlarda gözlemlenen çeşitli davranışsal ve psikolojik değişikliklerle ilişkilendirilmiştir. Örneğin, bazı astrologlar Merkür retrosu sırasında insanların daha asabi olduklarını, odaklanmakta problem yaşadıklarını, yanlış anlamalara ve çatışmalara meyilli olduklarını ayrıca depresyon ve anksiyete (kaygı) gibi mental rahatsızlıkları deneyimleyeceklerini iddia etmektedirler.

Merkür retrosundaki görsel illüzyon var olsa da retronun insanlar üzerindeki etkisine ilişkin inançlar ne yazık ki kanıta dayalı araştırmalardan yoksundur ve sözdebilim (pseudoscience) olan astrolojiye dayanmaktadır.

Pek çok insan bir dereceye kadar bir içgözlem1 (introspection) yöntemi olarak ya da sadece kendini analiz etmenin eğlenceli bir aracı olarak astrolojiye inanmaktadır. Astroloji bir noktaya kadar kişinin kendi duygularının, düşüncelerinin ve davranışlarının farkında olabilmesi için yardımcı ve aydınlatıcı olsa da kişinin eylemlerinin kontrolünü tamamen astrolojinin yönlendirmesine bırakması doğru bir karar olmayacaktır. Astrolojiye ilgi duymak problem değildir ancak astrolojiyi daha bilinç sahibi ve yansıtıcı olmak için kullanmak uygun olacaktır. Yani kişinin eylemlerinin kontrolünü elinde tutması ve bambaşka birinin yıldızlarda gördüklerinden etkilenerek değil, kişinin kendi istediği şekilde hayatını yaşaması olması gerekendir.

Renklendirilmiş Merkür’ün kuzey yarımküresi (Kaynak: NASA)

Merkür Retrosu Ne Anlama Geliyor?

Merkür, Dünya’ya kıyasla Güneş’e daha yakın olduğu için Güneş etrafındaki tam turunu Dünya’ya kıyasla daha kısa sürede tamamlamaktadır. Bu durum da Dünya’nın Güneş etrafında bir tam turunu yapamadan Merkür’ün tekrar Dünya’nın görüş alanına girmesine sebep olmaktadır. Bu da bir çeşit illüzyona yani Merkür’ün gerileme hareketi yapıyormuş gibi görünmesine sebep olmaktadır. Kısaca Merkür retrosu; Dünya, Merkür ve Güneş’in göreceli konumlarının neden olduğu bir illüzyondan kaynaklanmaktadır.

2024 Yılındaki Merkür Retrosu Tarihleri Nelerdir?

Merkür retrosu yılda üç kez gerçekleşmektedir ve bunlar her seferinde yaklaşık üç hafta sürmektedir. Merkür retrosunun 2024 yılı için tarihleri şu şekildedir:

 • 2 Nisan ile 25 Nisan arası
 • 5 Ağustos ile 29 Ağustos arası
 • 26 Kasım ile 15 Aralık arası

Merkür Retrosu Sizi Nasıl Etkiler?

Sınır Tanımayan Kozmologlar2 (Cosmologists Without Borders) kurucusu ve bir astronom olan Tom Vassos, Merkür retrosunun insanları etkilemesinin imkânsızlığını vurguluyor: “Merkür’ün geri giden yörüngesi ile mental sağlığınız arasında kesinlikle bir bağlantı yoktur. İnsanlar retroyu (geri gitme hareketini) Merkür’ün yolunu değiştirmesi olarak düşünüyor; ancak bu böyle değil. Dünya’dan bakıldığında sanki Merkür yörüngesinde ters yönde gidiyormuş gibi görünüyor.”

Merkür retrosu ile insanların mental sağlığı arasında bir bağ olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen Merkür retrosuna inanmak stresin, gerginliğin ve kafa karışıklığının artmasına sebep oluyor. Aslında Merkür retrosunun yol açabilecekleri için endişelenmek, endişelendiğiniz durumların ortaya çıkmasına neden oluyor olabilir.

Gerileyen Merkür Duyguları Etkiler mi?

Amerika’da mental sağlık hizmeti vermekte olan Mind By Design3 teşkilatının başyöneticisi olan Psikoterapist Ellie Borden, insanların çeşitli nedenlerle Merkür retrosu ve diğer astrolojik olayları önemsediğini vurgulayıp ekliyor: “Bazı insanlar, uzaydaki cisim hareketlerinin insan olaylarını etkileyebileceğine ve astrolojiyle ilgilenmenin kendilerini ve başkalarıyla olan ilişkilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğine inanabilirler. Bazı insanlar ise daha yüksek bir kozmik düzen kavramlarıyla teselli bulabilirler ya da astrolojinin önemli yaşam kararlarına rehberlik edebileceğine ve içgörü getirebileceğine inanabilirler.”

Borden’ın da vurguladığı bu inanç; düşünce ve duygulara karşı daha hassas ve savunmasız olunmasına sebep olabilir; ayrıca öfke, dargınlık veya üzüntü gibi olumsuz ruh hâllerine yol açabilir. Yine de bu duyguların Merkür’ün gerçek konumundan kaynaklanmadığını hatırlamak önemlidir; bu duygular, kişinin Merkür retrosu hakkındaki beklentilerinden ve inançlarından kaynaklanmaktadır.

Merkür Retrosuna Nasıl Hazırlanılır?

Eğer Merkür retrosundan etkilendiğinizi ya da etkileneceğinizi düşünüyorsanız retroya hazırlanmak sizin için önemli olabilir. Retroya hazırlanmak, bu olgu ile ilgili inançlar veya endişelerle ilgili bazı potansiyel tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Özbakımınız için vakit ayırmak, kendinizle vakit geçirmek, diğer insanlarla iletişim sırasında karşılaşılan zorluklarla nasıl daha iyi baş edilebileceğinizi öğrenmek, kendi duygu ve tepkilerinize odaklanmak ve karşılaşılan zorluklara çareler bulmak sizin bu süreçten önce yapabileceğiniz işlevsel hazırlıklardandır. Ek olarak yapmanız gereken aktiviteleri ve görevleri Merkür retrosundan önce planlamak da retroyu daha iyi atlatabilmeniz için önemli olabilir. Böylece, retro süresince bunalmış ya da hüsrana uğramış hissetme olasılığınız azalmış olacaktır.

Merkür Retrosu Sırasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Merkür gerilemedeyken ve bu gerilemenin sizi etkileyeceğinden endişe duyarken sadece özbakımınıza odaklanmak ve işleri ağırdan almak faydalı olabilir. Bu dönemde büyük kararlar vermemeniz ya da yeni projelere başlamamanız da sizin için iyi olabilir. Ayrıca retro sırasında duygu yükü artabileceğinden ve yanlış anlaşılmalar olabileceğinden tartışmalara girmemekte fayda olduğu belirtilmelidir. Ek olarak, eğer duygularınız ağır geliyorsa ve stres seviyenizin çok arttığını düşünüyorsanız bir süre mola verip derin nefes alma egzersizleri ya da sizi rahatlatacak meditasyonlar yapmanız bedeninize ve zihninize iyi gelecektir.

Merkür retrosuna inanmıyor olsanız bile hayatınızdaki diğer insanların retroya inanabileceğini unutmayın. Bu sebeple destekleyici olmaya ve yargılamamaya özen gösterin.

Yapılabilecek Şeyler

 • Düşünmek için kendinize zaman ayırın.
 • Özbakımınızı yapın.
 • Duygularınıza ve tepkilerinize dikkat edin.
 • Önceden planlama yapıp görevler için ekstra zaman tanıyın.

Yapmaktan Kaçınabileceğiniz Şeyler

 • Duygularınızın kabardığını hissediyorsanız bu süre zarfında herhangi büyük bir yaşam değişikliği yapmayın veya büyük kararlar vermeyin.
 • İnsanlarla tartışmaya girmekten kaçının.
 • Olayları kişisel algılamamaya çalışın.
 • Çok çaba veya enerji gerektiren yeni projelere başlamaktan kaçının.

Gezegenlerin Hizalanması Mental Sağlığı Etkileyebilir mi?

Sonuç olarak, gezegenlerin hizalanmasının mental sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu iddiasını destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte bu göreceli hareket döneminde duygularınızı ve tepkilerinizi değerlendirirken geri giden Merkür’ü hesaba katmak yardımcı olabilir.

Borden, Merkür retrosunun mental sağlığı doğrudan etkilediği fikrini hiçbir bilimsel kanıtın desteklemediğini söylemekte ve eklemektedir: “Bu olgu ile ilişkili stres ve endişe, önceden var olan mental sağlık bozukluklarını şiddetlendirebilir.”

Retronun varlığını bilmek, duygu yükünde veya stres seviyesinde artışa sebep olabilir. Günlük yazmak veya farkındalık kazanmak için meditasyon yapmak gibi özbakım tekniklerini uygulamak bu artışı kontrol altında tutabilmek için faydalı olabilir.

Genel olarak astrolojik etkilere inansanız da inanmasanız da düşünce ve hislerinize dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır; kendi iç dünyanızla bağlantıda kalmanız ve çevrenizi daha iyi anlayabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Merkür Retrosu Strese Sebep Oluyorsa Ne Yapılmalı?

Merkür retrosu sebebiyle kendinizi bunalmış veya stresli hissediyorsanız gezegenlerin konumunun sizin duygu durumunuzu belirlemesinin mümkün olmadığını kendinize hatırlatın. Uygun adımları atarsanız ve düşüncelerinizin ve duygularınızın farkında olursanız hayatınızın yolunda gideceğini bilmelisiniz. Eğer stres seviyenizin çok fazla arttığını düşünüyorsanız bir profesyonelle konuşmakta yarar vardır.

Astrolojik Endişelerin Hayatınızı Etkilemesine İzin Vermeyin!

Bazı insanlar bambaşka açıklamaları olabilecek olayların sebebini Merkür retrosuna bağlamaktadır. Örneğin, Merkür retrosu olduğu için kendilerinin bu süreçte “işe yaramaz” olacaklarını düşünmektedirler. Ancak bu düşünce ne yazık ki verimsiz ve mağlup olmuş hissine daha fazla kapılınmasına sebep olabilir; ancak bunlar sadece kişilerin küçük engeller karşısında verdiği büyük tepkilerin sonuçlarıdır.

Ayrıca pek tabii ki kişinin kendi hatalarını ya da yanlış adımlarını kabullenmesindense dış etkenleri suçlaması daha kolaydır. Bu yüzden tamamen kontrolün dışındaki bir şeyi suçlamak yerine duyguların ve davranışların sorumluluğunu almak önemlidir.

Merkür retrosu kavramının hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Kendinizin uzayla ilgili olgular için çok fazla endişelendiğinizi düşünüyorsanız bir adım geri atıp içerisinde bulunduğunuz durumu yeniden değerlendirmek iyi bir fikir olacaktır. Hayatınızdaki çeşitli durumlara nasıl tepki vereceğinizin hâlâ sizin kontrolünüzde olduğunu unutmayın.


1 Bireyin, kendi duygularını, düşüncelerini, bilişsel süreçlerini, algılarını, anılarını, güdülerini vb. inceleyerek, ruhsal durumuyla ilgili bilgi vermesi, içebakış, introspeksyon. [Hemşirelik Terimleri Sözlüğü, 2015]

2 Daha fazla bilgi için bakınız: https://www.cosmologistswithoutborders.org/

3 Daha fazla bilgi için bakınız: https://www.mindbydesign.ca/

Yoluyla
Cuncic, A. (2023, May 16). Can Mercury retrograde actually affect my mental health? VeryvellMind.
Kaynak
[1] The StarChild Team. (2002, June). What does it mean for Mercury to be in retrograde? NASA. [2] Riebeek, H. (2009, July 7). Planetary motion: the history of an idea that launched the scientific revolution. The Earth Observatory.

Ceren Mısır

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yapmaktayım. Araştırmaktan ve öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.
Başa dön tuşu