Mühendislik

Yenilenebilir Enerjide Kullanılan 6 Harika Yapay Zeka Uygulaması

Çeviren: Burak Çankaya                  Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: Yapay Zeka gün geçtikçe bir çok sektörde aktif rol oynamaya başladı. Bu yazımızda özellikle Yenilenebilir Enerji sektöründe yapay zekanın başlıca kullanım alanlarına dair örnekler verdik. Bu teknolojiler üç yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermektedir: Enerji Tahmini, Enerji Verimliliği ve Enerji Erişilebilirliği.

Enerji Tahmini için AI Uygulamaları

Nnergix

Hava durumunu kim %100 doğrulukla tahmin edebilir? Kimse değil mi? Hava durumu değiştiği için, rüzgar ve güneş gibi hava şartlarına bağlı enerjiden üretilen güç de etkilenir. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarının ana zorluklarından biridir. Nnergix web tabanlı bir veri madenciliği ve enerji tahmin uygulamasıdır. Nnergix şirketi, daha isabetli tahminler yapmak için endüstri verilerini analiz etmek üzere eğitilmiş hava tahminlerinden uydu verilerini ve makine öğrenmesi algoritmalarını kullanır. Bu görüntüler daha sonra hem büyük ölçekli hem de küçük ölçekli hava modelleri oluşturma için kullanılır. Makine Öğrenmesi algoritmaları bu tür verileri analiz eder ve belirli bir bölgedeki atmosferin durumunu tahmin eder.

Xcel

Xcel, güneş ve rüzgar gibi hava şartlarına bağlı olan bağıl enerji kaynaklarının güvenilmezliğiyle ilgili zorlukları ele almayı amaçlayan bir yapay zeka uygulamasıdır. Bu uygulama değişken hava koşullarından etkilenen etkilenen güç kaynağının kuvvetli dalgalanıp dalgalanmayacağını söyleyebilir. Xcel, daha yüksek hassasiyette ve ayrıntılı olarak hava raporlarına erişmede kullanılır. Şirket, üretilen enerjiyi kullanırken ve muhafaza ederken daha büyük önlemler alma fırsatı veriyor. Böyle ayrıntılı bir rapor sağlamak için yapay zeka sistemi yerel uydu raporlarından, rüzgar şirketlerinden ve hava istasyonlarından gelen verileri işler. sistemi çalıştıran makine öğrenmesi algoritması, enerji üretimini tahmin etmek için bu veri setlerini kullanarak kalıpları tanımlayabilir.

Google DeepMind

Deepming AI, Google firmasının 2014 yılında satın aldığı ve enerji kullanımını iyileştirmek için çalışan bir uygulamadır. DeepMind enerji tüketimini düşürmenin yanı sıra enerjinin kullanımı esnasında açığa çıkan salınımları da azaltmayı hedeflemektedir. Uygulama, Google’ın veri sunucularını %40 oranında soğutmayı ve enerji tüketimini düşürmeyi başardı ve gelen faturalar da azaldı. Aşağıdaki grafik, makine öğrenmesi modeli açıldığında ve kapatıldığında kullanılan enerjiyi göstermektedir.

Şirket enerji kullanımındaki iyileştirmeleri bu seviyeye getirmek için 2 yıl boyunca makine öğrenimi uyguladıklarını iddia ediyor. Yapay sinir ağları bir dizi veri merkezi işletim senaryosu ve parametreleri kullanarak eğitildi. Bu sistem veri merkezlerinin nasıl çalıştığını ve optimizasyon fırsatlarını nasıl belirleyebileceğini öğrendi.

Google’a göre, bu sistem veri merkezlerinde bulunan çok sayıda sensörden veri çekmeyi başarıyor. Topladığı bazı veriler güç tüketimi ve sıcaklıktır. Sinir ağları, aktif güç kullanım etkinliğinin toplam güç kullanımına oranı olarak tanımlananan PUE modeli, yapay sinir ağı sistemi bir öneri sunduğunda çalışma kısıtlamalarını aşmadan verimlilik sağlar.

Verdigris Technologies

Verdigris Teknolojileri enerji tüketimini optimize etmek için yapa zekadan yararlanan bir yazılım teknolojisi sunuyor. Bu uygulama büyük ticari binalar ve kurumsal tesis yöneticileri için tasarlanmıştır. Kurulum süreci Nesnelerin İnterneti (IoT) donanım kurulumu ile başlar. Akıllı sensörler, enerji tüketimini takip etmek için doğrudan müşterinin elektrik sayaçlarına bağlanır. Sensörlerden toplanan veriler bulut depolamaya gönderilip müşteriye bir gösterge tablosu üzerinden sunulur. Bu uygulamayı kullanan şirketlerden biri de W Hotel San Franciscodur. Otel ticari mutfağındaki enerji eksikliğini tespit etmek için uygulamayı kullanıyor. Otel, uygulamayı kullandıktan sonraki üç ay içinde, önlenebilir yıllık kayıplarda 13.000 doların üzerinde bir maliyete neden olan verimsizlikleri (kayıpları da olabilir mi veya kaçak) tespit ettiğini doğruladı.

Verv

Very yapay zeka desteklidir ve enerji yönetiminde akıllı ev asistanı olarak kullanılır. Bu uygulama ev aletlerinin enerji tüketimleri hakkında veriler sağlar. Bu uygulama, kullanıcıların evlerindeki bütün cihazların enerji kullanımına ilişkin kayıtları görmesini sağlar. Ayrıca kullanıcıların enerji masraflarını düzenlemesine yardımcı olur. Bağlı cihazlar açıldığında, yapay zeka asistanı çalıştıran algoritma kalıpları tanır ve böylece her bir cihazın enerji maliyetini kalem kalem otomatik olarak hesaplayabilir. Bu uygulama ayrıca ihtiyaç dışında uzun süre açık unutulan cihazların kapatılması için bildirim de gönderecek ve bu sayede karbon ayak izini en aza indirmiş olacak.

PowerScout

PowerScout, tüketici eğitimini ve yenilenebilir teknolojilerine erişimi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu uygulama yapay zeka modelinde endüstri verilerini kullanarak işletme maliyetlerinde olası tasarruf sağlamayı amaçlar. PowerScout, müşterilerin evindeki enerji kullanımı verileriyle “akıllı ev geliştirme projesi”ni geliştirir.

Yapay zeka, müşterilerinin evleri için yenilenebilir enerji teknolojileri satın alırken bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacak önerilerde bulunarak bir pazar danışmanı gibi hareket eder. 2017 yılına kadar, bu sistem 250.000 eve güç sağlamak için neredeyse yeterli olacak güneş enerji kapasitesinin kurulumunu denetledi. PowerScout firmasının iş ortaklarından bazıları ABD enerji departmanı ve Google’dır.

Sonuç: Yapay zeka uygulamaları yenilenebilir enerjiyi dönüşümünün verimini artırabilir, bu da yenilenebilir enerji sektörünün büyümesini hızlandıracak ve yenilenebilir enerjinin daha çabuk benimsenmesini sağlayacaktır.

Yoluyla
https://www.renewablesinafrica.com/6-unexpected-ai-applications-in-renewable-energy/

Burak Çankaya

MSc #ElectricalEngineer |#SolarEnergy | #AI | #ScienceCommunicator | Co-Founder of @gelecekbilimde

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu