Yer Bilimleri

17 Milyon Yıllık Balina Fosili, İnsanlığın Doğuşuna Işık Tutuyor

Doğu Afrika platosu, her ne kadar şu an deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikte bulunsa da, milyonlarca yıl önce bu bölge sular altındaydı. Şimdilerde ise araştırmacıların bu yükselti derinliklerinden çıkardıkları balina fosili incelemelerine göre, insanların da dahil olduğu primat gruplarının oluşmaya başladığı ve değişken iklim özelliklerinin ortaya çıktığı zamanla aynı dilime gelen, Doğu Afrika platosu tam olarak 17 milyon yıl önce deniz seviyesinden yükselmeye başlamıştır. Bu bulgular bu hafta Proceedings of the National Academy of Sciences’ da yayınlanmıştır.

Batı Turkana, Kenya’ da 1964’ de Hint Okyanusu’ nun sahiline 740 kilometre uzaklıkta ve Open Pit Turtle Mine of Williams’ Flat Loperot’da ki 620 metrelik bir yükseltide bir derin – deniz balinası bulunmuştur. O yıllarda, bahsedilen bölge, resimde de görüldüğü gibi çok kurak bir araziden ibarettir. 17 milyon yıllık balina fosili, Afrika kıtasında, karaya vurmuş en son balina özelliği taşımakla birlikte bu balina, Ziphiidae familyasından gelen ‘Gagalı Balina’dır. Fakat yıllar boyunca Kenya Ulusal Müzesi’ nde beklemiş ve 2011 yılında Harvard’ da yeniden gün yüzüne çıkarılmıştır.

excavation

     1964, Batı Turkana,Kenya

     kaynak: http://www.iflscience.com/sites/www.iflscience.com/files/blog/%5Bnid%5D/excavation.jpg

Şu günlerde, Potsdam Üniversitesi’ nden Henry Wichura’ nın başını çektiği uluslararası bir ekip, onlarca yıldır üzerinde 3 boyutlu analiz ve CT analizi gibi çalışmalar yapılan bir balina fosilini yeniden keşfetmekteler. Bu 7 metre uzunluğundaki gagalı balinanın, Hint Okyanusu’ nun doğu tarafından yüzerek geldiği, Anza Nehri adı verilen eski drenaj kanalına girdiği, girdikten sonra yönünü değiştiremediği ve nehir boyunca iç taraflara doğru 600 – 900 metre boyunca sürüklenerek deniz seviyesinden 24 – 37 metre yükseklikte karaya vurduğu tahmin edilmektedir.

Güney Metodist Üniversitesi’ nden yeni çalışmanın yardımcı yazarı olan Louis Jacobs bu konuyu, “Balina, Afrika’ nın deniz seviyesinde ve ormanlar ile kaplı olduğu zaman diliminde bir nehirde karaya vurmuştur.” şeklinde açıklamaktadır. Yeryüzü kabuğunun hareketiyle birlikte – balina fosilleri de dahil olmak üzere – arazi seviyesinin deniz seviyesinden metrelerce yükselmesinden önce, Doğu Afrika, 17 milyon yıl önce, daha düşük yükseltilere sahip, yüksek yağışlar alan, nemli ve bitki örtüsü geniş bir araziden ibaretti. Daha önceki çalışmalarda gösterildiği gibi Doğu Afrika Platosu’ nun yaklaşık 13,5 milyon yıl önce yükseldiği saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında araştırmacılar da artık bu yükselme konusunu açığa kavuşturma heyecanı içindeler.

O zamanlarda meydana gelen tektonik hareketlerin, kurak ve açık alanlarda daha yüksek şiddetlerde olduğu saptanmıştır. Louis Jacobs sözlerini, “ Bahsedilen bölgenin yükselmesi, burada iklimin normalden daha kuru ve kurak hale gelmesine neden olmuştur. Bundan önce milyonlarca yıl boyunca, bu topraklar birçok yeşilliğe ev sahipliği yapmıştır. Primatlar, bu nedenlerden dolayı, yeşilden geçilmeyen arazilerden çok kuru ortamlara adapte olmaya başladır. İşte o zaman ilk primat – insan evrimi konusunda – iki ayağı üzerinde yürümeye başladı. ” şeklinde tamamlamaktadır.

map

   Doğu Afrika bölgesindeki yükseltilerin analizi.

   


Çeviri: brkthegreatest

Ana görsel kaynak: http://blog.drizly.com/wp-content/uploads/2014/03/Whale-Fossil.jpg

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/17-million-year-old-whale-fossil-suggests-when-primates-became-bipedal

brkthegreatest

https://twitter.com/brkthegreatest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu