AstronomiFizik

Samanyolu Galaksisindeki Maddelerin Yarısı Başka Galaksilerden Gelmiş Olabilir!

Yazan: Alfredo Carpineti

Çevirmen: Şule Selçuk

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Özet: Hepimiz yıldız tozundan oluştuk ve bu yıldız tozlarının bazıları buraya çok uzaklardan geldi. Yeni bir araştırmaya göre galaksiler çok miktarda madde alışverişi yaparlar ve Samanyolu galaksisini oluşturan maddelerin yarısı başka bir galakside oluşmuş olabilir.

Hepimiz yıldız tozundan oluştuk ve bu yıldız tozlarının bazıları buraya çok uzaklardan geldi. Yeni bir araştırmaya göre galaksiler çok miktarda madde alışverişi yaparlar ve Samanyolu galaksisini oluşturan maddelerin yarısı başka bir galakside oluşmuş olabilir.
Northwestern Üniversitesinden araştırmacılar bir süper bilgisayar benzetimini yürüttüler ve yeni bir madde edinmeye gelindiğinde, galaksiler arası madde transferinin önemli bir rol oynadığını keşfettiler. Kraliyet Astronomi Cemiyeti’nin aylık dergisinde yayımlanan çalışma güçlü galaktik rüzgârların maddeleri uzaya dağıttığını belirtiyor.

Galaktik rüzgârlar süpernova patlamaları ile üretiliyor ve saniyede birkaç yüz kilometre hızla hareket ediyorlar, yani galaksiler arası transfer milyarlarca yıl alıyor. Benzetim, maddenin bir milyon ışık yılı öteye kadar ilerleyebileceğini ve maddenin sistemdeki küçük galaksilerden, Samanyolu Galaksisi gibi, daha büyüğüne doğru gittiğini gösterdi.
Weinberg Sanat ve Bilim Üniversitesinden Profesör Claude-André Faucher-Giguère, “Bu çalışma galaksilerin büyük patlamada nasıl oluştuğuna dair anlayışımızı değiştiriyor. Bu çalışma güneş sistemimiz, Dünya ve biz de dahil, çevremizdeki atomların bizim galaksimizden değil bir milyon ışık yılı uzaktaki başka galaksilerden geldiğini anlatıyor.”

Benzetimin bulguları son derece büyüleyici ve bir takım gözlemlenebilir öngörüler sağlıyor. Ekip başka astronomlarla iş birliği yapmayı ve galaksiler arası transferin gerçekten olup olmadığını ve benzetimdeki bulgularla eşleşip eşleşmediğini görebilmek için Hubble gibi teleskopları kullanmayı düşünüyor.
Northwestern Astrofizik Merkezinden çalışmayı yürüten Daniel Anglés-Alcázar “Bizi oluşturan maddelerin ne kadarının başka galaksilerden geldiğini dikkate alırsak kendimizi uzay yolcuları ya da diğer galaksilerden gelen göçmenler olarak düşünebiliriz. Galaksimizdeki maddelerin çoğu, güçlü bir rüzgâr ile savrulmadan, galaksiler arası uzay boyunca seyahat etmeden ve sonunda yeni evini bulmadan önce büyük ihtimalle başka galaksilerdeydi.”

Galaksi evrimi karmaşık bir iştir. Galaksiler bir birbiri ile çarpışır, birleşir ve birbirlerini etrafa savururlar. Galaksiler arası transfer yakında galaksi oluşumunda da önemli olarak düşünülebilir.


Kaynak Metin:

Yoluyla
Carpineti, A. (2017). Half Of The Matter In The Milky Way Might Have Come From Other Galaxies. IFLScience.

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu