AstronomiFizik

Samanyolu Galaksisindeki Maddelerin Yarısı Başka Galaksilerden Gelmiş Olabilir!

Özet: Hepimiz yıldız tozundan oluştuk ve bu yıldız tozlarının bazıları buraya çok uzaklardan geldi. Yeni bir araştırmaya göre galaksiler çok miktarda madde alışverişi yaparlar ve Samanyolu galaksisini oluşturan maddelerin yarısı başka bir galakside oluşmuş olabilir.
****************************************************************
Yazının Tamamı

Hepimiz yıldız tozundan oluştuk ve bu yıldız tozlarının bazıları buraya çok uzaklardan geldi. Yeni bir araştırmaya göre galaksiler çok miktarda madde alışverişi yaparlar ve Samanyolu galaksisini oluşturan maddelerin yarısı başka bir galakside oluşmuş olabilir.
Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar bir süper bilgisayar simülasyonu yürüttüler ve yeni bir madde edinmeye gelindiğinde, galaksiler arası madde transferinin önemli bir rol oynadığını keşfettiler. Kraliyet Astronomi Cemiyeti’nin aylık dergisinde yayımlanan çalışma güçlü galaktik rüzgarların maddeleri uzaya dağıttığını belirtiyor.

Galaktik rüzgarlar süpernova patlamaları ile üretiliyor ve saniyede birkaç yüz kilometre hızla hareket ediyorlar, yani galaksiler arası transfer milyarlarca yıl alıyor. Simülasyon, maddenin bir milyon ışık yılı öteye kadar ilerleyebileceğini ve maddenin sistemdeki küçük galaksilerden, Samanyolu Galaksisi gibi, daha büyüğüne doğru gittiğini gösterdi.
Weinberg Sanat ve Bilim Üniversitesi’nden Profesör Claude-André Faucher-Giguère “bu çalışma galaksilerin Büyük Patlama’da nasıl oluştuğuna dair anlayışımızı değiştiriyor. Bu çalışma güneş sistemimiz, Dünya ve biz de dahil, çevremizdeki atomların bizim galaksimizden değil bir milyon ışık yılı uzaktaki başka galaksilerden geldiğini anlatıyor.”

Simülasyon bulguları son derece büyüleyici ve bir takım gözlemlenebilir öngörüler sağlıyor. Ekip başka astronomlarla iş birliği yapmayı ve galaksiler arası transferin gerçekten olup olmadığını ve simülasyondaki bulgularla eşleşip eşleşmediğini görebilmek için Hubble gibi teleskopları kullanmayı düşünüyor.
Northwestern Astrofizik Merkezi’nden çalışmayı yürüten Daniel Anglés-Alcázar “bizi oluşturan maddelerin ne kadarının başka galaksilerden geldiğini dikkate alırsak, kendimizi uzay yolcuları ya da diğer galaksilerden gelen göçmenler olarak düşünebiliriz. Galaksimizdeki maddelerin çoğu, güçlü bir rüzgâr ile savrulmadan, galaksiler arası uzay boyunca seyahat etmeden ve sonunda yeni evini bulmadan önce büyük ihtimalle başka galaksilerdeydi.”

Galaksi evrimi karmaşık bir iştir. Galaksiler bir birbiri ile çarpışır, birleşir ve birbirlerini etrafa savururlar. Galaksiler arası transfer yakında galaksi oluşumunda da önemli olarak düşünülebilir.


Kaynak Metin:

http://www.iflscience.com/space/half-of-the-matter-in-the-milky-way-might-have-come-from-other-galaxies/

Şule Selçuk

Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu